En İyi İletken Hangisi?

Sayın peacex,

Size kimse birşey demedi, bence bu kadar alınganlık göstermeyin.

Foruma değerli katkılarınızı, araştırmalarınızı bekliyoruz. Emeğiniz için teşekkürler...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Alıntı:
Hayrettin Demir Nickli Üyeden Alıntı
Normal şartlar altında izolatör malzemesi olan Porselen -200santigrad derecede süper iletken mi oluyor..
Çok hayret verici.

Yazısına cevap verilmiştir. Konu arasında.

Alıntı:
rokssyyyyy Nickli Üyeden Alıntı
Arkadaşlar yapılan son araştırmalarda en iyi iletkenin altın değil de gümüş olduğu ortaya çıkmıştır.Bize yıllar boyunca en iyi iletkenin altın olduğu söylenmiştir fakat yapılan son deneyler de gümüş olduğu ortaya çıkmıştır.
Saygılarımla

Yazısına cevap verilmiştir. Gazete kupürleri ile.

Umuma faydalı olmaya devam etmenizi temenni eder. hayatınızda başarılar dilerim.
otomasyon

Asıl sen kendin gazete küpürü ile cvp veriyorsun sonra millete suç atıyorsun güzel insan ben kendi bildiğimi yazdım sen anca girip bazı sitelerden iki üç satır okuyup linkini oraya kopyalıyorsun.lütfen eğitim seviyene göre davran ne biliyorsan onu paylaş...

arkadaşlar herkes bildiğini sonuçta bir yerlerden öğreniyorken niye bu tartışama. bak biz geçen gerildik sonuç ne

herkesin bildiği kendine

Asıl sen kendin gazete küpürü ile cvp veriyorsun sonra millete suç atıyorsun güzel insan ben kendi bildiğimi yazdım sen anca girip bazı sitelerden iki üç satır okuyup linkini oraya kopyalıyorsun.lütfen eğitim seviyene göre davran ne biliyorsan onu paylaş.

Öncelikle yazdıklarım sana değildi bu 1. (gazete kupürü)
Beyefendi de alınganlık gösterdiğimi söyledi ve konuyu kapattık.
Ben girdim araştırdım araştırdığım şeyleri kendi bildiklerim olarak değil adres göstererek yazdım buda 2.
Kaldı ki yanlış yazacagıma araştırıp yazarım buda doğru olandır 3.

Sen benim eğitim seviyeme laf atacagına git paragraf ve okuma bilgini geliştir bence.

Öğrenmenin ne demek oldugunu bilmiyorsan, keşke sana da laf atsaymışım.
Üzüldüm şimdi.

Burası paragraf ve okumanı geliştirme formu değil.Bu forum elektrik üzerine kurulmuş güzel bir forumdur.
Alıntı:
Hayrettin Demir Nickli Üyeden Alıntı
Normal şartlar altında izolatör malzemesi olan Porselen -200santigrad derecede süper iletken mi oluyor..
Çok hayret verici.

Yazısına cevap verilmiştir. Konu arasında.

Alıntı:
rokssyyyyy Nickli Üyeden Alıntı
Arkadaşlar yapılan son araştırmalarda en iyi iletkenin altın değil de gümüş olduğu ortaya çıkmıştır.Bize yıllar boyunca en iyi iletkenin altın olduğu söylenmiştir fakat yapılan son deneyler de gümüş olduğu ortaya çıkmıştır.
Saygılarımla

Yazısına cevap verilmiştir. Gazete kupürleri ile.

Ben bu yazıyı görünce üstüme alındım doğal olarak...

İlim, ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir.
Sen kendin bilmezsen bu nice okumaktır.

Sevgili arkadaşlar ;
Lütfen ana konu üzerinde yoğunlaşalım.
...
Bilim adamları "İletkenliği son yörüngedeki serbest elektron sayısı belirler" şeklindeki kanunu yeni mi keşfettiler..
O zamanlarda aralarından 1 kişi çıkıp ta yok öyle değil böyledir niçin demedi.
Veya dedi de bu bilgi bizim ülkeye mi geç girdi..
Dua edelim de başka bilim adamları son yörüngedeki elektron sayılarında değişiklik olduğunu söylemesinler :)

Bir maddenin iletkenliğini belirleyen en önemli faktör, atomlarının son yörüngesindeki elektron sayısıdır. Bu son yörüngeye ‘valans yörünge,’ üzerinde bulunan elektronlara da ‘valans elektronu’ denir. Valans elektronları atom çekirdeğine zayıf olarak bağlıdır. Valans yörüngesindeki elektron sayısı 4'den büyük olan maddeler yalıtkan, 4'den küçük olan maddeler de iletkendir. Örneğin bakır atomunun son yörüngesinde sadece bir elektron bulunmaktadır. Bu da bakırın iletken olduğunu belirler. Bakırın iki ucuna bir elektrik gerilimi uygulandığında, bakırdaki valans elektronları, güç kaynağının pozitif kutbuna doğru hareket eder. Bakır elektrik iletiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sebebi ise maliyetinin düşük olması ve iyi bir iletken olmasıdır. En iyi iletken altın, daha sonra gümüştür.

twentysixeses nicli arkadaşım sen ne yazdığının farkında mısın lütfen bilmediğimiz konu hakkında yorum yapmayalım biz burda en iyi iletkenin yıllarca altın olarak bize söylediğinden bahsediyoruz sen ise en iyi iletken altındır diyorsun.En iyi iletken gümüş dür.Lütfen konu da yazılanları okuyarak cevap verelim.
Saygılarımla

Altın ve platin korozyona en dayanıklı metaller. İletkenlik açısından gümüş en iyi iletken olduğu ispatlansada kullanım yerine göre değişkenlik arzedeceğini düşünüyorum nette yaptığım araştırmalarda gümüşünde korozyona uğradığını karardığını ve bunun zamala kırılma noktasına ulaştığı belirtilmekte hal böyle olunca elektronik devrelerin gerekli yerlerinde altın kullanılması daha mantıklı gibi görünüyor. Örneğin kompresörlerin bakır boruları gümüş(bazen bakır) kaynağı ile yapılır burda zamanla çatlama kırılma yapıp gaz kaçıran eski dolaplarda gördüm serviste çalıştığım zamanlar(titreşimin etkisi de göz ardı edilemez).

en iyi iletken bor dur uzay saniyinde kullanılır şuan bazı büyük firmalar süper iletken kuramına göre çalışma yapmaya başladılar.bor kullanılan bir sistemde elektrikteki ısıya dayalı direçler azalır ve sistem tam manasıyla süperiletken halini alır ve bu sayede elektriktende net %20 tasarruf etmiş olursunuz.bu uygulamayı totoyta fabrikasında yaptık ve çok iyi netice aldım iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
129,261
Kullanıcılar
451,667
Son üye
ÇelikH

Yeni konular

Geri