en iyi programlama programı ne?

bilalgzkys

Üye
sizce hangisi acaba?

ASP ve HTML programlama dili degil.

Delphi de aslinda programlama dilinin degil IDE'nin adı ama yaygın olarak Object Pascal anlamında kullanılıyor.

Bence işe yarayacak bir şeyler yapabildiğin her dil en iyisi dir

Selamlar;

Suan icin en gozde programlama dili Python dilidir. Goggle aramasi ile Python da neler yapabileceginizi gorebilirsiniz. Basit yapisi ve nesneye dayali bir programlama dili olmasi ile c++, java, perl,mono, c, j++ dillerinden daha ustun ozelliklere sahiptir ve felsesesi itibariylede yazilisi kolaydir.
Diger diller ile 50 satirda yazdiginiz kodu Python ile 20 satirda halledebilirsiniz. hizli ve basit bir dildir.
Derlenmesine gerek yoktur, calistirma hakki verdiginiz zaman hemen programinizi kullanmaya baslayabilirsiniz. Derle-hata ayikla-calistir tekrar derle-calistir mantigi yerine duzelt calistir mantigina sahip bir dildir.
Python ile yapabileceginiz tamamen hayal gucunuzle sinirlidir. Turkce kaynak sikintisi vardir!
Piyasada sadece 1-2- kitap vardir Mustafa beserin Python Programlama dili bu kitaplardan birisidir.

Delpi, Visual Basic e gelirsek bunlar nesneye dayali idelerdir. C veya c++ gibi dillerle yapilmis ve kullanicinin isini kolaylastirmayi ve basite indirgemeyi amaclamis idelerdir.

Bir elektrik - elektronik- bilgisayar meraklisiyim. C, C++,Perl,Python,Java gibi dilleri denedim. Hepside uzun emek ve caba istediginden zaman ve kolaylik bakimindan bana yardim olacak bir programlama idesini secmeyi tercih ettim.

Ben Visual Basic ve Delpi yi seciyorum.

Platform bagimsiz diller yazacaksaniz, amac programlama ogrenip kendinizi gelistirmek ise, C++ ve Java yi secmenizi oneririm.

Benim bu dillerle savas verecek vaktimin olmayisindan, birazda eringenlikten olsa gerek basite kacarak islemlerimi halletmek istememden dolayi Visal Basic i sectim.

Bence en iyisi C# ve c++ (kısacası c tabanlı diller)

Mustak ' Alıntı:
En iyi programlama dili, en iyi bildiğin dildir.
Buna bir +1 veriyorum. ayrıca eklemek istediğim konular var bu konu hakkında.

Platform olarak Pcye yazılacak programlardan bahsediyoruz sonuçta anket bu forumda açılmış. Fakat kullandığımız işletim sistemlerini incelediğimizde yaygın olarak windows ve linux bulabiliriz. windowsun C ile yazıldığı ve microsoftun C# için uğraştığı ve çektiği çileyi düşünürsek şuan için windows ortamında program yazmanın en kolay yolu C tabanlı bir dil kullanmaktır. Vakti zamanında Delphi ile uğraşıp tövbekar biri olarak eğer donanım, sistem gibi normalde windowsun kontrol ettiği yerlere ulaşmak istemiyor ve muhasebe, int. cafe gibi sadece stringler vb. kullanıyorsanız hangi dili öğrenmeniz gerektiği size kalmış. ama donanımla sistem ile windowsun işinin işine çomak sokmak istiyorsanız ne yazık ki C şart. çünkü microsoftun win32 sdksındaki tüm yapılar kodlar komple C olarak bulunmaktadır. Tabii bu arada donanımcı olanların da vazgeçilmez dilidir C. ben PIC, 8051, 68XX vede ARM tabanlı denetleyicileri programladığım için bu denetleyiciler arasında en hızlı kod taşıma işi C üzerinden yapılmaktadır.

Linux için zaten bişey demeye gerek yok. Direk içinde C derleyicisi gelen komple C ile yazılan bir işletim sistemi olduğu için son söz C oluyor.

bence her şekilde C ve türevleri tüm dillerden üstün gibi durmakta...

c++ bence en iyisi ama piyasada en çok tercih edilen v.basic ile delphidir

En iyi dil kullanacağın ortama göre esneklik sağlayabilen dildir.
Bir projenin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra tekrar baktığında anlıyabileceğin dildir.
Hangisi olursa olsun öz itibari ile kodlama yapmak zorundasın.
Her birisinin kendine göre zorlukları olması gayet normal.

Benim tavsiyem masaüstü yazılımlarında delphi
Cihaza özgün embedded yazılımlar da ise c

Hangisini en iyi kullanabiliyorsan odur bence basic ile harikalar yaratan bir hocam vardı zamanında :D

Genelde butun sitelerde acilan `en iyi programlama dili hangisi` anketinin birincisi C++ olmakla beraber,
verilen en guzel cevap `senin ihtiyacini hangisi karsiliyor ve en iyi hangisini biliyorsan o dil en iyisidir` cevabidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,932
Kullanıcılar
451,111
Son üye
Kemalingos123

Yeni konular

Geri