Endüktif Yükseliyor

arkadaşlar 72.5 kvar'lık bir panoda endüktif %8 den %16lara cıktı kontaktörler ve kondansatörler sistemde yeni, role entes rg-12t monofaze. hafta sonları ve geceleri yukselıyor deger. akım trafosu 250/5 muhtemelen programda sorun var nasıl tekrar düşürebilirim?

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kondasatörlerde, sigortalarda, kontaktörlerde bir arıza varsa giderin.
Yükün çok az olduğu zamanlarda ilk kademe büyük geliyor.
Kondansatör dizilimi ne şekilde? Küçük güçlü bir kondansatörü sabit yaparsanız eğer, gece ve hafta sonu yükünüzü kompanze eder o.

kondansatör dizilimi
1: 2.5kvar
2:5kvar
3:5kvar
4:15kvar
5:15kvar
6:7.5kvar
7:7.5kvar
15kvar sabit
birde 5,6 ve 7. kademeleri role hiç çektirmiyor. ama programda 8 kademe olarak seçili. c/k değeri 0.20 seçili akım trafosunu tam hatırlamıyorum. güç sıralaması ayarı ps5 de. sigorta, role ve kontaktörlerde bir arıza yok.

bahsettiğin işletme nasıl bi yer ? fırın yada benzin istasyonu mu? gece enerji tüketilen bi yer mi ?

hastane. gece de tüketim var ama tabiki gündüz kadar değil

morg,buz dolapları floresanları düşünürsek geceleri de indiktüf yük çektiğin belli oluyor. şu tabloya göre sorun röle de gözüküyor. rölenin çıkışlarında arıza var.

c/k : İlk kademe kondansatör gücü / Akım trafosu dönüştürme oranı
c/k= 2,5/50 (250/5=50)
c/k= 0,05
Akım trafosu 250/5 ilk kademe kondansatörü 2,5kVAr ise c/k oranı 0,05 girilmeli.

4. 5. 6. 7. kademe diziimleri yanlış. Doğru olanı (Bu röle için) en küçükten en büyüğe doğrudur. Yani:

1: 2.5kvar
2: 5kvar
3: 5kvar
4: 7,5kvar
5: 7,5kvar
6: 15kvar
7: 15kvar

Kademe alma süresini biraz azaltın (Entes RGT12'de en az süre 2 saniyedir.)

Son düzenleme:
birde bu role monofaze aslında trifaze olması lazım ama işletme kabul etmiyor. bir de uzun bir zaman %10 larda götürdüm değeri son zamanlarda %16 lara çıktı.c/k değerini,akım trafosu değerini ve sıralamayı tekrar gözden geçiricem.5,6 ve 7. kademe neden devreye girmiyordur. eğer role çıkışları arızalı ise bunu nasıl tespit edebilirim.

akım trafosu 100/5 miş gece ayrı gündüz ayrı ölçtüm. gece %25 lerde gündü %7 lerde sorun gecedeymiş. gece sorununu nasıl aşarım

Sayın gürkan ünsal

* Rölenizde otomatik C/k ayarı yapılabilmekte. Manuel yapabilmek için de aşağıdaki şekilde hesaplama yapınız. C/k ayarınızı kontrol ediniz.

c/k : İlk kademe kondansatör gücü / Akım trafosu dönüştürme oranı

* İşletmede herhangi bir yük alımı veya atması olmamış ise ve sistem daha önce normal sonuçlar veriyorsa, sonradan sonuçlarda problem meydana gelmiş ise, kondansatörlerin ömürlerinde sorun olabilir, sistemde herhangi bir bağlantı kopukluğu, kontaktör yapışması vs. olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
129,072
Kullanıcılar
451,358
Son üye
excelse04

Yeni konular

Geri