enerji kabloları

volky

Üye
slm arkadaşlar benim sormak istediğim belki saçma bişey olabilir ama sizin deneyimlerinizden yaralanabilmek adına yardım bekliyorum.bu enerji kablolarını dışardan bakarak kaçlık olduğunu kesit olarak nasıl anlayabiliriz pratik yolu varmıdır.ikinci olarakta 34.5 kv ta 120 lik kablo yoktur diye bir şey duydum doğruluğu nedir açıklayabilecekmisiniz.
saygılar

slm volky benim bildiğim kadarıyla dışardan ilk baktığında kablo kesitini algılanabilir diye pratik yol yok.Ancak bu tip kablolarla çok haşır neşir olursan Göz alışkanlığı ile kabloların kesitlerini tahminedebilirsin.

2.sorun içinde Yüksek gerilim voltajları için kablo özellikleri değişir.XLPE VE EPR cinsi kablo seçilir ve kesiti içinde 120 lik olmaz diye bir şey duymadım.

Kablo dışçapı ölçümünden istifade edebilirsiniz.Ölçümü,mümkünse kumpas ile yapmaya çalışın.Benim bildiğim kadarı
ile,34,5 kv ta ( tek damar ),630 mm2 kesite kadar kablo var.

volky ' Alıntı:
slm arkadaşlar benim sormak istediğim belki saçma bişey olabilir ama sizin deneyimlerinizden yaralanabilmek adına yardım bekliyorum.bu enerji kablolarını dışardan bakarak kaçlık olduğunu kesit olarak nasıl anlayabiliriz pratik yolu varmıdır.ikinci olarakta 34.5 kv ta 120 lik kablo yoktur diye bir şey duydum doğruluğu nedir açıklayabilecekmisiniz.
saygılar

dış kılıfta kaçlık oldugu kaç mt oldugu var yada pabuç takın ;D 25mm den 500mm kadar var ..

Evet zaman içinde aşinalık oluyor.İlk yıllarımda kablo katologlarından veya ajanda cetvellerinden elde ettiğim kablo akım taşıma ve fiziki ölçülerini gösteren bir cetveli cebimde taşırdım.Buradan hangi kesitin dış çapının ne olduğuna bakardım.Mevcut kablonun kaçlık olduğunun bilinmesi dışında kaç amper taşıyabileceğide sık sık gerekli olur.Ben çok faydasını gördüm.Yanınıza bu tarz bir cetvel almanızı tavsiye ederim.

hepinize çok teşekkür ededrim

Evet zaman içinde aşinalık oluyor.İlk yıllarımda kablo katologlarından veya ajanda cetvellerinden elde ettiğim kablo akım taşıma ve fiziki ölçülerini gösteren bir cetveli cebimde taşırdım.Buradan hangi kesitin dış çapının ne olduğuna bakardım.Mevcut kablonun kaçlık olduğunun bilinmesi dışında kaç amper taşıyabileceğide sık sık gerekli olur.Ben çok faydasını gördüm.Yanınıza bu tarz bir cetvel almanızı tavsiye ederim.

merhaba arkadaşlar.göz aşinası olmak için zamanın başında olan arkadaşlar bahsettiğiniz katolog,ajanda cetvel vb. gibi yararlanılacak dökümanları nasıl elde edileceği konusunda yardımlarınızı bekliyor. şantiyelerde kablo firmalarının eşantiyon olarak verdiği bu tür kitapçıkları mühendis arkadaşların masalarında el altında tuktuklarını gördüm ama şöyle bir göz atmaya niyetlendiğinizi farkettiklerinde çok çabuk bir şekilde masalarının en ulaşılması zor çekmecesine atıyorlar bilmem neden. acaba zor bulunan bir döküman olduğundanmı yoksa oyuncaklarını kardeşleri ile paylaşmaktan yorulmuş kalabalık bir ailede çocukluk yaşadıklarındanmı anlamadım

Forum istatistikleri

Konular
129,436
Kullanıcılar
451,989
Son üye
mehmetm23

Yeni konular

Geri