Proje Yardımı gmt plc

Herkese merhaba kendi işyerimizde kullandığımız sistemleri hobi amaçlı kendim yapmaya çalışıyorum . Daha önce buradan aldığım yardım ile tutkal uygulama makinası yaptım (https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/step-motor-ve-sürücü-seçimi.152841/page-2#post-1020964 )

Şimdi Kağıt torba üretim makinamız için bir pano lazım pano örneği resimdeki gibidir

WhatsApp Image 2024-09-30 at 16.16.39.jpeg

Plc programlama konusunda çok araştırdım okudum ancak uygulamaya geçemedim bana gmt 196t için program lazım yapılacak işlemi yazıyorum yardımcı olan olursa çok sevinirim

Sistemde Start tuşu olacak starta basıldığı zaman motor çalışmaya başlayacak

8 sensör girişi ve 4 role çıkışı olacak

1. sensör önünden cisim geçince 1. role açılacak
2. sensör önünden cisim geçince 1. role kapanacak

3. sensör önünden cisim geçince 2. role açılacak
4. sensör önünden cisim geçince 2. role kapanacak

5. sensör önünden cisim geçince 3. role açılacak
6. sensör önünden cisim geçince 3. role kapanacak

7. sensör önünden cisim geçince 4. role açılacak
8. sensör önünden cisim geçince 4. role kapanacak

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Cisim 1nci sensörden geçtikten sonra arkadan 2nci cisim gelirse ne olacak?

Peki cisim 4ncü sensörden geçtikten sonra 1nci sensöre diğer cisim gelirse ne olacak?
Cisim takılı kalırsa ne olacak?
Acil stopa basıldığında ne olacak

Peki cisim 4ncü sensörden geçtikten sonra 1nci sensöre diğer cisim gelirse ne olacak?
Cisim takılı kalırsa ne olacak?
Acil stopa basıldığında ne olacak
4. Sensörden tamamen geçtikten sonra mı 4. Sensör hala cisim algılarken 1. Sensöre cisim gelirse mi

Cisim takılı kalırsa ne olacağı ile ilgili senaryomuz yok cisim takılması durumunda sistemi stoptan durdurup takılan cisim alıp sistemi tekrar çalıştırıyoruz

Acil stop ta motorun durması yeterli ancak acil stop durumunda tüm açık rollelerin sensörlerin konumu ne olursa kapatılması gibi bir seçenek olursa iyi olur ancak ihtiyaç değil
Herkese merhaba kendi işyerimizde kullandığımız sistemleri hobi amaçlı kendim yapmaya çalışıyorum . Daha önce buradan aldığım yardım ile tutkal uygulama makinası yaptım (https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/step-motor-ve-sürücü-seçimi.152841/page-2#post-1020964 )

Şimdi Kağıt torba üretim makinamız için bir pano lazım pano örneği resimdeki gibidir

Ekli dosyayı görüntüle 110675

Plc programlama konusunda çok araştırdım okudum ancak uygulamaya geçemedim bana gmt 196t için program lazım yapılacak işlemi yazıyorum yardımcı olan olursa çok sevinirim

Sistemde Start tuşu olacak starta basıldığı zaman motor çalışmaya başlayacak

8 sensör girişi ve 4 role çıkışı olacak

3. sensör önünden cisim geçince 2. role açılacak
4. sensör önünden cisim geçince 2. role kapanacak

5. sensör önünden cisim geçince 3. role açılacak
6. sensör önünden cisim geçince 3. role kapanacak

7. sensör önünden cisim geçince 4. role açılacak
8. sensör önünden cisim geçince 4. role kapanacak

burada düzeltme yapmak istiyorum yanlış yazmışım toplam role çıkışı 3

3. sensör önünden cisim geçince 1. role açılacak
4. sensör önünden cisim geçince 1. role kapanacak
Üretim elle yapılıyor 4. Sensöre gelmeden arkadan ürün gelme ihtimali Şuan için yok
cisim 4. sensörden geçtikten sonra diğer cisim 1. sensöre geliyor daha erken gelme ihtimali yok

Son düzenleme:
4. Sensörden tamamen geçtikten sonra mı 4. Sensör hala cisim algılarken 1. Sensöre cisim gelirse mi
Veya her iki durumda ne yapılacak.
Konveyörü geri alma fonksiyonu olacak mı, olacaksa rölelerin çalışma şekli değişecek mi?

Her bir sensör alanında operatör çalışıyor mu?
Çalışıyorsa operatörler sistemi beklete alabilecek mi? Beklet varsa bekletten çıkınca çalışma nasıl olacak?

Veya her iki durumda ne yapılacak.
Konveyörü geri alma fonksiyonu olacak mı, olacaksa rölelerin çalışma şekli değişecek mi?

Her bir sensör alanında operatör çalışıyor mu?
Çalışıyorsa operatörler sistemi beklete alabilecek mi? Bekletten çıkınca çalışma nasıl olacak?
2 durumda gerçekleşmeyecek

sensörler arası mesafe kısa çalışma alanı toplamda 3 metre 3 kişi çalışıyor cisim takılması durumunda sistemi kapatıp elle müdahele edliyor

konveyör geri sarma olmayacak

ben makinanın çalışmasını ekliyorum buraya

Forum istatistikleri

Konular
129,437
Kullanıcılar
451,989
Son üye
mehmetm23

Yeni konular

Geri