entes rg3-12c yeni aldım çalıştıramadım s.o.s

karlos55
cosq nin önünde - olması normaldir.kapasitif bölgeye geçmiş demektir.Fakat senin değerlerin çok anormaldi.
şimdiki değerler nasıl?kompanzasyonu ilk açtığında ve kondansatör devreye aldığındaki değerleri verir misin?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayın karlos senin l1 ve l2 fazında küçük kondansatör bulunmadığından dolayı -0.997 gibi rakamların çıkması normal.Yani o fazlarda kapasitife doğru gidiyor.Ceza sınırlarını zorlamıyorsa problem yok ama zorluyorsa daha küçük kondansatör kullanman ve monofaze ağırlıklı yapman gerekir.

evvt sayfayı bastan berı okurken asagıya ındıkce k ve l ucları dıyordum ve sonuc oyleymıs k ve l ucları tahmın etmıstım

mustafa by akım trafalarını tektek denedim uclarını değiştirdim değiştirdim eksi oldu düzelttim hepsinin sağlamasını aldım şimcik roleyi açtım kapadım ekranda cosfi 0.842 0.601 0.591 gözüküyor yük devreye girince -989 -562 0.910 bazende 1.000 -756 0.875 oluyor kontaktör çekiyo bırakıyo felan filan en sonunda kendini normale getiriyor 4.25 kva kondansatör devrede kalıyor değerler şöyle -989 -454 0.911 olarak gözüküyor devre 3 adet monofaze kondansatör bağladım ben bunları trifazelerden sonra bağladım 7 8 ve 9 nolu uclara bağladım r s t diye ayırdım değerlerini girdim roleye 7 8 ve 9 nolu ledler hep devrede kalıyor bazen 8 devredn çıkoyor duruma göre giriyor genelde hep devrede kalıyor indüktifim iniyor capasitifim aynı kaldı 4 gündür takip ettim indüktip %38 den %35 indi cap%51 idi aynı kaldı eğer bu şekilde de düzeltemezsem lambalara 4mf kondansatör motorlarada güçlerine göre kondansatör bağlayacağım yinede düzelmezse tedaşın trafosunu bomba koyup havaya uçuracağım

:)
sen bu devreyi takip edip bize neden çizim yollamıyorsun?Değerlerin inan ki çok anormal.İhtimaller
1-bağlantı hatası
2-akım trafoları bozuk
3-röle bozuk(yeni olduğunu biliyorum)

Sayın karlos55

* Rölenin kullanma kılavuzunu iyi okumanızı öneririm. Hata işaretlerinin ne anlama geldiği, kulavuzda belirtilmektedir. Ayrıca akım trafo uçlarının nasıl bağlanacağı kılavuzda gösterilmiştir.

* Kanaatimce bağlantılarınızda hata var, kontrol etmeniz gerekiyor. Bağlantılarınızda problem yoksa ince ayarları iyi yapmanız lazım (kılavuzda belirtilmekte). Sisteminizdeki yüklerin dağılımını iyi tespit ediniz. Kapasitif yük oluşturan elemanlar varmı, endüktif yükler için monofaz mı trifaze mi, fazların dağılımında dengesizlik varmı, monofaze için. Bunların hepsi başlı başına dikkat edilmesi gereken hususlar.

benim rolemde yeni akım trafolarımda yeni hepsi entes marka trafoların bozuk olduğunu nasıl anlarız bozuk olsalar role üzerimde fazlardan çekilen akımları göstermezler değilmi ama değerler gözüküyor ben gerçekten çok bunaldım kılavuzu asından zesine kadar ezberledim lanet olsu bağlantı hatasıda yok hata ledleri yanmıyorki bağlantılarımı kontrol edeyim çıldıracağım ya ben 400kva lık tesisi çok güzel ayarlıyorum indüktif %10 cap%06 ayarlıyorum kıcı kırık 25kva lık bi tesisi ayarlıyamıyorum nerde yalnış yapıyorum bilmiyorum sizin direktifleriniz doğrultusunda rolemi akım trafolarımı değiştirdim yine olmadı rolenin cosfi ayarlarını 1.000 yaptım akım trafosu oranını 10 yaptım alama bırakma sürelerini 5sn yaptım ilk kademeye 1kva trifaze kondansatör bağladım sırayla 1 1 2.5 2.5 2.5 2.5 (0.25 0.25 0.25 bunlarda monofaze olarak bağladım) fazlar arasısı yükleride paylaştırdım fazla dengesizlik yok bide capasite bölümünden kondansatör değerlerinide girdim daha ben ne yapayım soruyorum size cosfi ayarları ilemi oynayım ne yapayım roleye benzinmi döküp yakayım ne yapayım şuanda tabancam olsa jarjörü olduğu gibi roleye boşalcam allahtan yok yok yokl

Sayın karlos: Şu an senin rölen kademeleri otomatik olarak algılıyorsa ve kondansatörlerin devreye girip çıkıyorsa bağlatı hatan yok. Ancak gördüğüm kadarıyla 3 tane monofaze yapmışsın.Mevcut 2.5 kvar kondansatörleri monofazeye çevirerek röleye biraz daha seçenek ver.O zaman düzeleceğine inanıyorum.

bağlantı hatası yok 2.5 kva derken hepsinimi kastettin hepsini bağlayamam ancak 1.5 kva ları monofazeye çevirdim onların yerine 3 adet 2.5kva bağlayabilirim yada hiç gerek yok bağlı 1.5 kva ları faz köprülü monofaze yaparım ozaman değerleri birazdaha artar öğleden sonra entesten arayacaklar telefonla ayarlarını arızası varmı yokmu görüşcez bakalım sonuç ne olcak entese yazdım hemen döndüler saolsun hiç bu kadar beklemiyordum helel olsun valla sonucu yazcam buraya bakalım sorun neymiş hepinize kolay gelsin

eğer röle istediği güçte kondansatör bulamazsa ona en yakın düşük güçte ya da yüksek güçte kondansatör devreye alır, eğer gereğinden yüksek güçte devreye aldıysa cos fi nin negatif olmsı normaldir, endeks takibi daha iyi fikir verir...

Forum istatistikleri

Konular
128,754
Kullanıcılar
450,822
Son üye
seferarican

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri