Ev tesisatı yenilendi, hata var mıdır acaba?

tofita64

Üye
Merhabalar...
Köydeki evin tüm kabloları yenilendi. Lambalara giden kablolar, anahtarlara giden kablolar, prizlere giden kablolar, evdeki tüm sigortalarda yenilendi, kaçak akım rölesi konuldu ve topraklama olmadığı için topraklama yaptırmak istedim...

Evde kolon hattı yokmuş, sigorta kutusundan her yere ayrı ayrı çekildi kablolar.

Kullanılan ürünler ve ölçtüğüm değerleri (multimetre ile) paylaşmak istedim. Prizlerden aldığım değerler ve kullanılan malzemeler hakkında hatalar var mı? diye.

Kullanılan kablolar;
Prizler: öznür nya marka 2.5mm kesit yazıyor poşetinde, ancak içindeki bakırın kalınlığını ölçtüğümde kumpas yardımı ile 1.6mm olarak ölçtüm ve endişelendim sizlere danışmak istedim

Anahtarlar ve Lambalar: öznür nya marka ve kutusunda yazan rakam 1.5mm bunuda aynı şekilde kumpas ile ölçtüğümde 1.2mm olduğunu gördüm.

Topraklama için bakır çubuklara giden kablo markasını bilmiyorum... Ancak bakır kalınlığı 2.6mm olarak ölçtüm kumpas ile ve kendi odam için ayrı 1 adet kablo ve evin geri kalanı için 1 kablo çektirdim iki kabloda elektrik sayacında birleşip ikisi bir gidiyor topraklama çubuğuna toplamda 3 adet 130mm lik 1 er metrelik bakır çubuk çaktırdım. (Yeterli midir?)

z0OpVD.jpg
G9W4k7.jpg
y0Jpla.jpg

G9W4R2.jpg
z0Op5Y.jpg

XP83E5.jpg
Pl2a0O.jpg
76W1qN.jpg
rOXN33.jpg
Lb8RyZ.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sizin ölçtüğünüz kablonun çapı. Kablo üzerinde belirtilen rakam mm2 cinsinden alanı ifade eder. Gerçi çapına göre alanı bulduğumuz da kablo üzerinde yazan mm2 den aşağı çıkıyor, eksik var yani ama neyse ona hiç girmeyelim. Marka iyi, kesitleri normal ama topraklama kablosu rengi sarı-yeşil ve nsh yani çok damarlı yumuşak kablo olmalı. Kullandığınız kablonun toprak altında kopma ihtimali diğerine göre fazla.
Kaçak akım rölesi değeri yüksek. 0,3 A yani 300 mA yangın koruma diye bilinir. Evlerde kullanılması gereken 0,03 A yani 30 mA. Hayat koruma diye bilinir. Değiştirilmesi gerekir.
Ölçü aletiyle okuduğunuz değerler normal.
Arkadaşlar yorumlarını eksik etmeyecektir.
Sorunuzu bol resimle desteklediğiniz için ayrıca teşekkürler.

Sizin ölçtüğünüz kablonun çapı. Kablo üzerinde belirtilen rakam mm2 cinsinden alanı ifade eder. Gerçi çapına göre alanı bulduğumuz da kablo üzerinde yazan mm2 den aşağı çıkıyor, eksik var yani ama neyse ona hiç girmeyelim. Marka iyi, kesitleri normal ama topraklama kablosu rengi sarı-yeşil ve nsh yani çok damarlı yumuşak kablo olmalı. Kullandığınız kablonun toprak altında kopma ihtimali diğerine göre fazla.
Kaçak akım rölesi değeri yüksek. 0,3 A yani 300 mA yangın koruma diye bilinir. Evlerde kullanılması gereken 0,03 A yani 30 mA. Hayat koruma diye bilinir. Değiştirilmesi gerekir.
Ölçü aletiyle okuduğunuz değerler normal.
Arkadaşlar yorumlarını eksik etmeyecektir.
Sorunuzu bol resimle desteklediğiniz için ayrıca teşekkürler.

Cevabınız için teşekkürler... orada gözüken kablo siyah 2.6mm olan elektrik sayacından toprağa kadar gidiyor, prizlerdeki topraklama kablosu sarı yeşil ama yumuşak değil resimde ölçtüğüm 1.6mm çıkanla aynı kabloydu
birde daha kapatmadım topraklama çubuğunun üzerini ve çubuğa bağlanan siyah kabloda sıva üstü kanalın içinden gidiyor toprağa kadar eğer çok fark yaratıcaksa onuda değiştirebilirim?
Birde kaçak akım rölesini değiştirebilirim eğer çok önemliyse?

Topraklama çubuklarının etrafına tuz serpiştiriyorlar

Topraklama çubuklarının etrafına tuz serpiştiriyorlar
tesisatı yapan elektrikçi dediki hayvan dışkısı dök iyi olur bende üzerine 1 el arabası döktüm toprak sürekli ıslak çakıl taşı hayvan dışkısı ve toprak karışık

Merhaba. Hayvan dışkısı değil de iletkenliği ve nemliliği daha fazla artıracak özel bir toprak çeşidi olması çok daha iyi olur. Çakıl taşının toprak karışımına göre daha yüksek olmaması şeklindeyse olumludur, tersi olan durumlarda, bu çubukları topraklamaya karşı bir olumsuzluğu olabilir.Çünkü çok taşlıklı veya çok kayalık yerlerler çok sağlıklı topraklamalar yapmaya, elektrikteki topraklama şartnamelerine göre çok uygun yerler olarak düşmüyor. Bir proje (ödevi) hazırlar gibi tüm resimleri ve kablo kesiti karşılaştırmalarını çok detaylı ve çok net olarak vermişsiniz. Ayni titizliği keşke forumdaki diğer yardım isteyebilen tüm üyeler de yapabilseler. Kolay gelsin.

Merhaba. Toprak dışkısı değil de iletkenliği ve nemliliği daha fazla artıracak özel bir toprak çeşidi olması çok daha iyi olur. Çakıl taşının toprak karışımına göre daha yüksek olmaması şeklindeyse olumludur, tersi olan durumda bu çubukları topraklamaya bir olumsuzluğu olabilir, çünkü taşlıklı veya çok kayalık yerler çok sağlıklı topraklamalar yapmaya, elektrikteki topraklama şartnamelerine göre çok uygun düşmüyor. Bir proje (ödevi) hazırlar gibi tüm resimleri ve kablo kesiti karşılaştırmalarını çok detaylı ve çok net olarak vermişsiniz. Ayni titizliği keşke forumdaki diğer yardım isteyebilen tüm üyeler de yapabilseler. Kolay gelsin.
Teşekkürler...
Toprak çok nemli, çakıl taşına gelirsek %85 toprak %7 çakıl %7 dışkı vardır toplamda, toprağın içinde ufacık taş parçalarıda var doğal olarak... Kıvamı çamur gibi toprağın her zaman... evin drenaj borusunun yanına çaktırdım mahsus sürekli ıslak olduğu için. Birde oluğunda altı aynı zamanda

Çubuklar arası mesafe,çubuk uzunluğu-
nun 2 katından az olmamalı.Kaçak akımınız
yanlış,0,03 A olmalı.Tuz kullanılmaz.

Son düzenleme:
topraklama kablosu ve k.a.r hariç herşey iyi görünüyor. hayvan dışkısını da ilk defa duyuyorum bu arada.

topraklama kablosunun çubuklara montajı düzgün yapılmış mı? vidalar iyi sıkılmış mı? temas yerlerinde oksitlenmeye karşı bir önlem alınmış mı?

Son düzenleme:
Toprak Elektrodunu Gömmede Dikkat Edilecek Hususlar:

* Topraklayıcının çevresindeki toprağa iyi temas etmesi gerekir. Daha az toprak kullanılacağından topraklayıcıların tesisinde iyi iletken toprak tabakaları kulla
nılmalıdır.

* Toprak tabakalarının kuru olması durumunda, topraklayıcının çevresindeki toprak yapışkan değilse ıslatılıp çamur haline getirilmeli; yapışkan ise topraklayıcı gömüldükten sonra dövülerek sıkıştırılmalıdır.

* Topraklayıcının yanındaki taş ve iri çakıllar yayılma direncini artıracağından bunlar ayıklanmalıdır.

* Şerit ve çubuk topraklayıcıların yayılma direnci daha çok kendi uzaklıklarına, daha az olarak ta kesitlerine bağlıdır.

Alıntıdır: MEGEP/Topraklama ve Paratoner Tesisatı/sayfa 20
http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Topraklama Ve Paratoner Tesisi.pdf

Forum istatistikleri

Konular
128,833
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri