Evdeki yüksek voltaj sorunu için ne yapabilirim?

morbeyaz

Üye
Bu sıralar elektrik ile ilgili sorunlarım var arkadaşlar. Sizlerden yardım rica ediyorum. Kardeşimin evindeki elektrik ile çalışan eşyaların bir kısmı yandı. Avometre ile evdeki voltajı ölçtüğümde 290 volt elektrik olduğunu tespit ettim. Aynı şekilde, yan komşusunun elektriğini ölçtüğümde, yine aynı voltajı gördüm. Tespitlerimden bir tanesi de kardeşimin evinde toprak hattı olmadığı ve komşusunda toprak hattı olduğuydu. Bu zamana kadar komşusunda elektrik ile çalışan hiçbir şey yanmamış.

Bu konuda ne yapabilirim? Regulatörmü aldırmalıyım? Toprak hattımı çekmeliyim? Kendi evimde 220 volt ölçmeme rağmen, kardeşimin evinde neden 290 volt görmekteyim? :( Bu da ayrı bir merak konusu uyandırdı bende. Fazla masraf etmeden bu sorunu en kolay nasıl çözerim? Şimdiden teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaş bence bir komşuya daha bak ama muhtemelen oraya bağlı trafo kademe ayarı yüksek tedaştan trafo çıkışını ölçtürün veya ordaki ev trfo binasına çokmu yakın

arkadaş bence bir komşuya daha bak ama muhtemelen oraya bağlı trafo kademe ayarı yüksek tedaştan trafo çıkışını ölçtürün veya ordaki ev trfo binasına çokmu yakın

oda gelmiyorsa elinden bir ac akım düzenlyici temin et. ;);)

Moderatör tarafında düzenlendi:
sn. morbeyaz

öncelikle ev trafo binasına yakın mı, ev müstakil yerde mi (çünkü tedaş bazen evler yan yana bile olsa farklı hat ve trafo üzerinden dağıtm yapıyo) siz gerekli ölçümleri yapın sayaç çıkışı... gibi
ve sonra tedaşa durumuzu dilekce ile bildirin tedaş görevlileri sizin bağlı olduğunuz trafoda ölçüm yapar ve yüksek ise kademeyi değiştirirler

siz önce tedaşa bildirin sonra regülatör veya diğer çözümleri düşünün
toprak çekme işini yapsanız aslında sizin açınızdan iyi olur artık evde kullandığımız cihazları %80 topraklı... hem bir cihazınız bozulsa ve servisi çağırsanız bu hatta toprak yok diyip garanti dışı bırakabilirler

sn. morbeyaz
Yüksek elektriğin gelmesi için; ya eviniz dağıtım trafosuna yakındır, yada sanayi bölgesindedir (belli saatlerde) voltajınız yükseliyodur. Sorunu, ya tedaştan halledeceksiniz ki ( büyük ihtimalle zordur) yada evde güç tespiti yaptırıp voltaj regülatörü almalısınız. Tabii bunuda bu işi ciddi yapan bir firmadan almalısınız.

dilekce yazın hemen kademe indirilir.Hatta cihazlarım yandı diye yazın faturaları yollayın ama kaçak akım yoksa ciddiye almazlar .290 gercekten fazla o kadar olması.yok param dersen nötr ince işcilikle oksitleştirebilirsen olur:).sadece saka

Eviniz tedeşın trafo binasına yakın mı? birinci ihtimal bu.tedas bazı yerlerde trafonun besledıği alan buyukse hatlardakı gerılım dusumunu önlemek ıcın trafonun kademesını yükseltıyor.Senın ılk yapacağın Ana kolan hattını ölç ve ona göre hareket et.

Arkadaşlar, ev trafo binasına yakın değil. Bedaş'ı aradığımda, dilekçe yazmam gerektiğini söyledi. Hatta müdür ile konuştum. Bana bu zamana kadar şikayet gelmedi dedi. Bakalım bayramdan sonra dilekçeyi götüreceğim. Devlet dairelerinde işler yavaş işliyor. İlgilenmezlerse biraz bağırırım :) bazen işe yarıyor. Cevap yazan arkadaşlara teşekkür.

Forum istatistikleri

Konular
128,829
Kullanıcılar
450,922
Son üye
yusuf4141.

Yeni konular

Geri