Fanuc nedir?

Merhaba arkadaşlar,

Fanuc tam olarak nedir? Kontrol kartı mı? Kontrol ünitesi mi? Kontrol programı da var mı mesela Mach3 gibi? Veya mesela kontrol kartı ise Mach3 ile Fanuc kontrol kartı olan bir cnc'yi Mach3 ile çalıştırabilir miyiz?

Fanuc bir kontrol ünitesidir. İçersinde çalışan programda kontrol kartı diyebileceğimiz kartıda kendine özeldir. Ayrıca mitsubishi, siemens, mazak gibi bir çok marka vardır.

Fanuc mach3 ilişkisi sadece şu. Ne kadar doğru bilmiyorum ama mach3 ün fanuc algoritmasına benzer bir algoritmaya sahip olduğudur.

Fanuc hem yazılım hem kontrol kartı ile bir bütün.

Mach3 Fanuc'un başarısız bir kopyasıdır. Tamam başarısız demeyeyim de, sorunlu diyeyim.

Mach3 Fanuc'un başarısız bir kopyasıdır. Tamam başarısız demeyeyim de, sorunlu diyeyim.
Fanuc da peki Mach3 gibi bilgisayara kurulup çalıştırılabiliyor mu? Yoksa sadece kontrol ünitesi olmaktan mı ibaret?

Bir de merak ettiğim, bir ahşap işleyecek cnc torna yapmayı düşünüyorum, onun için fanuc kontrol ünitesi ve kartı almak mantıklı mıdır?

Fanuc sistemi olan makineler 80-100 bin (K) errodan başlayıp birkaç melyon erroya çıkabilir. tek başına fanuc kontrol sistem fiyatı nedir fikrim yok, ama bu işlerden anlayan arkadaşlar (servis, arıza halinde) sadece ''gelir bakarız abü'' fiyatı 300 errodan başlar.. Merakınız devam ediyormu?-

Son düzenleme:
Merakınız devam ediyormu?-
Pek değil. Ama yapacağım makine için ne münasip olur onu hala merak ediyorum. Piyasada ortalama 100.000 liraya satılan makinelerin yaptığını yapacak bir makine düşünüyorum. Bana kaça mal olacak tam emin değilim ama böyle bir makineye kontrol ünitesi mi lazım, bilgisayardan Mach3'le mi kontrol etmek lazım bilemiyorum.

İlle fanuc olmasına gerek yok syntech delta advantech lnc gibi markaların bu tarz kontrol üniteleri var. 3 bin 4 bin dölar civarı. Mach3 ile de fanuc ünite gibi hassasiyet yakalarsın ama 5 6 bin gayme dökmek lazım o işe.

İlle fanuc olmasına gerek yok syntech delta advantech lnc gibi markaların bu tarz kontrol üniteleri var. 3 bin 4 bin dölar civarı. Mach3 ile de fanuc ünite gibi hassasiyet yakalarsın ama 5 6 bin gayme dökmek lazım o işe.

Pathpilot değişik bişeye benziyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…