fatura cezalı mı?

cemo50

Üye
Arkadaşlar faturada biraz aksilik var gibi gördüm.
endüktif oranı çok düşük, kapasitif oranı da çok yüksek gibi.
faturayı eke koydum.
Rica etsem bi bakabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    94.6 KB · Görüntüleme: 46
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Endüktif oranı %15i ,kapasitif oranı aktifin %20 sini gecerse ceza oluyor.
Sizin kapasitif yaklasık %70 lerde.
Ceza var.
Sanırım bütün ay boyunca bütün kondansator grupları devrede kalmış.
Günlük olarak sayac degerlerini okuyup kontrol yapmıyor musunuz?

Kapasıtıfden cezadasınız. Ya yapışık kontaktör var, elektronık balastlı aydınlama çok, buyuk güçde UPS leriniz var. vs . vs.RGKR ayarlarınız normal olmıyabilir..

Pardon hocam RGKY nedir? Birde endüktif oran da %1 den bile düşük bu sıkıntı oluyor mu?
Günlük kontrol etmedik.

Reaktıf Güç KOntrol Rölesi-RGKR bu forumu hiçmi takıp etmıyorsunuz.
Reaktifinb düşük olması sorun yaratmaz.

Sizin kompanzasyon tesisis el komunundfa kalmasın.

Kompanzasyonda sıkıntı yasamamak için günde bir kez saatler okunup tabloya işlenmeli.Basit bir excel tablosu ile incelenebilir.
Ay içerisinde farkedilen cezaya girme durumunu düzeltmek mümkün.

Biz nisan ayının 16sında rastgele yaptıgımız bir kontrolde %22 kapasitif görünce baktık ki RGKR bozulmuş tüm kondansotorler devrede kalmış.Hemen rolemizi değiştirdik.
Ayı %15 kapasitif ile kapattık.
O zamandan bu yana degerleri günlük olarak aldırıyoruz.

Son düzenleme:
Arkadaşlar faturada biraz aksilik var gibi gördüm.
endüktif oranı çok düşük, kapasitif oranı da çok yüksek gibi.
faturayı eke koydum.
Rica etsem bi bakabilir misiniz?
kardeşim geçen ay bende de aynı sorun vardı. forumdaki arkadaşları epey yordum ama gayet güzel bir arşiv çalışması oldu.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/ceza-yemiş-miyiz.103235/
güzelce incele
sorun varsa ordan devam edelim ya da buradan yaz önemli değil bende baya oturdu bu konu

Arkadaşlar ben de şunu sorayım faturam da reaktif bölümün de endüktif ve kapasitif tutar yok fakat birim fiyatı yazıyor reaktif ceza ya giriyor muyum?

bizim gunluk takibini rahat bir şekilde yapabildiğimiz xlsx formatta programımız var. yardımcı olabilir sanırım. özelden mail iletirseniz aktarabilirim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…