faz dönüşü

halepli_20

Üye
Arkadaşlar 3 fazlı asenkron motorlarda sargılara uygulanan enerji devresini nasıl tamamlayıp nerden dönüyor?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar 3 fazlı asenkron motorlarda sargılara uygulanan enerji devresini nasıl tamamlayıp nerden dönüyor?

Eğer nötr'e ihtiyaç duymayan üçgen motorlardan bahsediyorsanız, bu motorlar faz-nötr arası değil, faz-faz arası akım alışverişi ile çalışırlar. Yani sizin deyiminizle sargılara uygulanan enerji devresini diğer faz üzerinden tamamlıyor.

Sağol kardeşim bende öyle düşünüyorum ama çelişki içindeyim nasıl oluyorda iki yönlü bir akım geçişi oluyor.

Sağol kardeşim bende öyle düşünüyorum ama çelişki içindeyim nasıl oluyorda iki yönlü bir akım geçişi oluyor.

Bu grafiğe bir bak istersen. Hangi renkteki çizgi üstte ise,altındaki renklere doğru akım akar.

Arkadaşım ekte herhangi bir grafik veya link yok tekrar ekler misin zahmet olmazsa

Arkadaşım ekte herhangi bir grafik veya link yok tekrar ekler misin zahmet olmazsa
Mesela 120. derecede akımda R fazı(mavi çizgi), diğerlerinden daha yukarıda.S fazı(kırmızı çizgi) ve T fazı(mavi çizgi) aynı değerde. Bu da demek oluyorki;
R ve S fazlarının bağlı olduğu sargıda o anda akım R tarafından S tarafına akıyor.
R ve T fazlarının bağlı olduğu sargıda o anda akım R tarafından T tarafına akıyor.
T ve S fazlarının bağlı olduğu sargıda o anda akım akmıyor.

Anlamadığın yeri sor kardeş.

herhangi bir anda fazlardan en az biri dönüş fazıdır.

Arkadaşım çok sağol anladım şimdi.

Forum istatistikleri

Konular
129,006
Kullanıcılar
451,218
Son üye
emrah asrav

Yeni konular

Geri