Faz ve Nötr olayı nedir

Konu iyicene dallandı budaklandı ve kaçak akım rölesine kadar geldi
FAZ NEDİR?
NÖTR NEDİR?
Önce bu soruları yanıtlamalıyız. Tabii ki bunların ne anlama geldiğini anlamadan yanıtlamak pek te olası değildir.
Konu sahibi arkadaşın anlayabilmesi için önce NÖTR hattının ne olduğunu anlatmaya çalıştım. Görülüyor ki kimseler anlayamamış.
Şimdi nötr hattı olmaksızın bir KAR çalıştırayım.

Bu resimde hangi hattın faz hangisinin nötr olduğunu söyleyebilirmisiniz?
Gövdeye kaçak yapmış bir cihaz var iken KAR bu şekle göre çalışır mı?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
iki şekli de dolaylı temas ve doğrudan temas simülasyonu yaparak irdeleyebilirsiniz.

Valla ben söyleyemem hangisi faz hangisi nötr ) ikinci soruda da anahtar zaten açık kalmış kar çalışmaz derdim )

Valla ben söyleyemem hangisi faz hangisi nötr ) ikinci soruda da anahtar zaten açık kalmış kar çalışmaz derdim )
Zaten kimseler söyleyemez. Çünkü DENGELİ sistemlerde 180' faz farkı vardır.
Peki o trafonun çıkışlarından sadece bir tanesini topraklarsak ne olur?

Resimde iki adet toprak hattı bulunur.
Bir tanesi İŞLETME TOPRAKLAMASI, diğeri ise KORUMA topraklamasıdır.
Transformatörün çıkışının bir tanesi topraklanırsa o hat NÖTR olacaktır.
Nötr demek toprağa göre potansiyel farkı olmayan ya da çok az fark olan hat demektir.
KAR'ın çalışması için kaçak akımın mutlaka kaynak tarafına dönmesi gerekmektedir. Benim resimde KAR zaten çalışmaz.
Ama yabancı kaynaklı resimde hatta KAR bağlı olsaydı doğrudan çalışacaktı.

120 derece olmasın yamyam ustam [emoji3]

PATA KÜTE HÖRŞŞKK Kötek efekti
3 fazlı sistem mi sandın bunu adamım.
Bir uçtaki potansiyel en tepedeyken diğer uçtaki potansiyel en altta olur.
Yani 180' dir.
Ustalarimizin fırçasının da tadına doyulmuyor. Ne de olsa eğitimde köteğin eğitimin asli bir unsuru olduğu zamanları gördük hamdolsun [emoji3]

Yer degistirme fazda sinus dalgasinin yer degistirmesidir yani faz notr yer degistirmiyor
Asagidaki resimdeki gibi alternatorun hareketidir aslinda analog saat gibi dusunebilirsiniz
resim surekliligi gosteriyor

Notr yildiz baglantinin ortak noktasidir

Ekli dosyalar

• images (2).jpeg
    14.3 KB · Görüntüleme: 9
Yahu arkadaşlar nötrün belirlenmesi için illa 3 fazlı sistem mi olması lazımdır
Bırakın artık 3 faz olayın tek fazlı sistemlerde nötr hattını icad ediniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…