Ferrite bead seçimi

Brkkk

Üye
Merhaba, 35-40 ma akım çeken 5v da çalışan bir devrenin beslemesine filtre için ferrite bead koymak istiyorum. Ohm' unu neye göre seçmeliyim ? Ya da ferrite bead yerine bobin mi tavsiye edersiniz ?

Feritten geçen akımın karesi x ferit direncinin ferit gücünden daha düşük olması lazım. Isınıp bozulmaması için.
Besleme voltajı yeterince yüksekse en güzeli 100 ohm seri dirençde takılabilir. Direncin iki ucu ile gnd arasına 2 adet 100 mikrofarad kondansatör de takmak gerekir.

Feritten geçen akımın karesi x ferit direncinin ferit gücünden daha düşük olması lazım. Isınıp bozulmaması için.
Besleme voltajı yeterince yüksekse en güzeli 100 ohm seri dirençde takılabilir. Direncin iki ucu ile gnd arasına 2 adet 100 mikrofarad kondansatör de takmak gerekir.
Cevap için teşekkürler. Feritin direncinin filtrelemede çok önemi yok sanırım, öyle anladım. Önemli olan taşıyabileceği akım galiba.

Pcb' yi yaptırdığım için bunları sonradan eklemek istiyorum. Direnç alternatifi için de;

Şu an 5v ile çalışan kısmın girişinde 22uf elektrolitik ve 100nf seramik var. Bunları değiştirmeden de 100 ohm koysam uygun olur mu ? Modül 3.3v ile de çalışabiliyor. Elimde 330 ohm var. Onu koysam da olur sanırım. Bahsettiğim devre bluetooth modülü. Seste parazit yok ama hassas olabileceği için böyle yapmayı düşünüyorum.

40 ma 330 ohm dirençten geçerse dirençte 13 volt kalır.
besleme voltajının 15 volttan büyük olması gerekir. ayrıca 330 ohm dirençte harcanan güç 0,04x0,04x330=0,5 wattan büyük olur.
fakat 100 ohm bağlarsanız. direnç üzerinde 4 volt kalır ve 11v besleme ile 3,3 veya 5v regulatörü çalıştırabilirsiniz.
güç harcaması da 0,04x0,04x100=0,16 watt olur.

sizin besleme voltajınz 5v ise direnç koymak uygun değil. düşük empedanslı ferit kullanın.
besleme voltajınız 11v dan büyükse 100 ohm seri direnç bağlayabilirsiniz.
direnç değerini azaltarak daha düşük besleme voltajıyla da regulatörü besleyebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,548
Kullanıcılar
452,166
Son üye
özgür çetin14

Yeni konular

Geri