Görevliler sayacı nasıl okuyorlar?

Merhaba,

Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve akıllı sayaç sistemi ile ilgili bir sunum hazırlıyorum. Sayaçlar nasıl okunuyor bunun cevabını öğrenmek istiyorum. Maalesef bu konuda pek bilgi sahibi değilim, uzmanlık alanım yazılım. Tek merak ettiğim sayaçların nasıl okunduğu.

Sayaç okumadan kastım şu: Binaya girip sayaçtaki değerleri okuyan görevliler için soruyorum. Bu işlemi herhangi bir cihaz kullanarak mı gerçekleştiriyorlar. Yoksa tamamen manuel şekilde mi yapıyorlar? (Gördüğü değeri tutanağa yazma gibi)

Sorum tüm sayaçlar için geçerli. (elektrik, su, doğal gaz)

Cevap verirseniz teşekkür ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
El cihazına abone no sunu ve sayaçtaki değeri manuel giiriyor, elk sayaçları için zman tarifelerini üzeirndeki butonla değiştirip yazıyor burda Çorluda gördüğüm bu!

Bende vedaş ta çalışırken çok endeks okudum bizim zamanımızda optik okuma yapılmıyordu.Tuşlara basarak tarifeleri yazıyorduk mesken abonelerinde T1-T2-T3 okunur. Reaktif ölçen sayaçlarda T1-T2-T3 indüktif 5.8.0 kapasitif 8.8.0 hanesindeki değerler okunurdu.

okumaya giden personel endeksör denilen bir cihaz kullanır arkadaşların dediği gibi optik okuma veya uzaktan internet üzerinden okuma yapılır

sayaç başında işlem söyle : aboneler öncelikle dosya ,dosya ve sıra ,sıra ayrılır (dosyalar mahallenin belirli kısımları ayrırarak tapulardaki "ada" gibi düşünün farklı kişilerin aynı anda okuması için ) dosya endensöre yüklenir okumaya giden personel abone numarasında veya sayaç seri numarasından aboneyi bulur optik portla okumayı yapar port bozuksa manuel olarak girer T1,T2,T3, 5.8.0,8.8.0 yeni endeksörler internete bağlı yani personel sayaçı okudu anda sayacın koordinatlarını kaydeder bunu okuma-açma-kesme ve arıza personeli kullanır sadece onların abone net sisteminde görünür değişik versiyonlarda okuma yapan personel sayaç fotosunu çekmeden fatura çıkarmaz

not: sayaç menüsünde birde T4 tarifesi vardır bu hafta sonu tarifesidir fakat ülkemizde hafta sonu için ayrı bir tarife kullanılmamaktadır. buradaki endeksler "0" olmalıdır
burada endeks varsa sayaç arızalıdır

uzaktan okuma : genellikle büyük güçlü işletmelere ,resmi kurumlara veya ulaşımı zor bölgedeki sayaçlara takılır(maden ocakları,sulama trafoları vs..)
okuma yapılacak sayaçın rs485 çıkıkışlarından veya optik port kısmından üzerinde sim kartı takılan bir cihaza bağlanır ve gsm modülü üzerinden internete bağlanır okuma yapacak olan dağıtım şirketi her ayın belirli zamanlarında sayaçları otomatik okur ve tüketiciye direk olarak postayla veya kargoyla fatura gönderir

su ve doğalgazı bilmiyorum bu kadar ayrıntılı olmayabilir ama elektrik böyle

özetle bu .. kolay gelsin..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,978
Kullanıcılar
451,180
Son üye
wizcealifa
Geri