Güç - Anlık güç -Üretilen Güç

Merhaba

Benim bir sorum olacaktı.Şu anda tam olarak mantık oluşturamadığım bir sıkıntım var.Mesela 18w lık bir ampul düşünelim.Üzerinde 18w yazıyor bu saatlik tükettiği güç anlamına mı geliyor?
P=I^2*R=I*V=V^2/R diye bir formülümüz var.5V 1A le çalışan 5 ohm bir direncimiz olsun.Bu direncin yanmadığını varsayıyorum.Anlatım kolay olsun diye.Bu dirence 5w lık diyebilirmiyim.Eğer ki dersem saatte 5w mı tüketiyor diyeceğim?
Bide bitirme ödevim için elektrik üreteceğim.Ürettiğim elektriğin gücünü nasıl ölçebilirim.Ürettiğim güç saatlik olarak nasıl hesaplayabilirim.Ben bir devre kurup örneğin 10k ohm direnc bağlayıp direncin voltajını akımını ölçüp gücü bu şekilde hesaplamayı düşünüyorum.
Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba
Sizin dediğiniz ölçümü sayaçlar, anlık gerilim ve akım değerlerini çarparak yapıyor. 18W ampulun saatte tükettiği güç 18Wh olarak yazılır. Tüketilen güç kWh şeklinde yazılır. Sen P aktif güç üzerinden tüketimini hesaplayacaksın.
Örnek;
* 300W bir yük olsun. Günden 5 saat. Ayda= 30 x 5 x 300 = 45kWh aktif tüketim var.

Merhaba
Sizin dediğiniz ölçümü sayaçlar, anlık gerilim ve akım değerlerini çarparak yapıyor. 18W ampulun saatte tükettiği güç 18Wh olarak yazılır. Tüketilen güç kWh şeklinde yazılır. Sen P aktif güç üzerinden tüketimini hesaplayacaksın.
Örnek;
* 300W bir yük olsun. Günden 5 saat. Ayda= 30 x 5 x 300 = 45kWh aktif tüketim var.

Wh(wattsaat) güç değil enerji birimidir. Watt güç birimidir. Watt=Enerji/zaman. Siz bunu saatle yani zaman birimiyle çarptığınızda, (enerji/zaman)* zaman 'dan kalan birim enerjidir. Yani kwh veya wh güç değil enerji birimidir. Bu durumda Tüketilen güç değil, harcanan enerji kwh şeklinde yazılır demek doğru olacaktır.

Wh(wattsaat) güç değil enerji birimidir. Watt güç birimidir. Watt=Enerji/zaman. Siz bunu saatle yani zaman birimiyle çarptığınızda, (enerji/zaman)* zaman 'dan kalan birim enerjidir. Yani kwh veya wh güç değil enerji birimidir. Bu durumda Tüketilen güç değil, harcanan enerji kwh şeklinde yazılır demek doğru olacaktır.

Teşekkürler düzeltme için karadede

anladığım kadarıyla 5v 1a lik bir kaynak 5w güç değerindedir.Saatte 5wh enerji üretir demem gerekir.Peki benim üreteceğim gücü nasıl ölçebilirim.

Sayın engineer_electra 'nın dediği gibi ,sayaçlar anlık akım ve gerilim değerlerini çarparak sistemin tükettiği enerji değerini buluyorlar. Üretimi nasıl yapacaksınız bilmiyorum ama ürettiğiniz sisteme paralel bir voltmetre ve seri bir ampermetre bağlar ,değerleri çarparsınız ; ve ya basit bir wattmetre ile de gücü görmeniz mümkün.

Ürettiğinizi harcama olmadan ölçemezsiniz. Yük bağlayıp birde vatmetre bağlarsanız ürettiğiniz enerjiyi anlık ölçebilirsiniz. Maksimum üretimi bulmak için harcamayı arttırırsınız. Gerilim otomatik düşeceğinden watmetreden maksimum üretimide görmüş olursunuz.

Forum istatistikleri

Konular
128,824
Kullanıcılar
450,912
Son üye
mustafatlanm

Yeni konular

Geri