Güç Kaynağı Önerilerinizi Bekliyorum

hocam arkadaşımız cemaltozmaz aynı anda 5 esksen çalışmaz demiyor ''aynı anda hepsi maksimum güçte çalışmaz'' diyor. Hesaplamalarda genelde arkadaşımızın da dediği gibi %80 güç yeterli oluyor. Güzel bir bilgilendirme konusu olduğu kanaatindeyim.

Önceki mesajımda da belirttiğim gibi CNC'ler hakkında bilgim yok sadece en kötü durumu referans alarak değerlendirme yaptım. Bilmediğim konuda inatlaşmam verilen bilgiyi doğru kabul ederim ama araştırırım da. Verdiğim linkteki 5 eksenin aynı anda çalışma mantığını anlatacak bir arkadaş olursa memnun olurum.

hocam ben aynı anda çalışmaz demedim ki. cncnin mantığı zaten birden fazla eksenin aynı anda çalışmasına dayalı bir durum.

bence ev ile alakalı verdiğim örnek tam bununla bağdaşıyor

..5 motora birden aynı anda max güç tükettiren bir vatandaş varsa tanışmak isterim. ..)

Çoktur da onların senle tanışmak isteyeceğini sanmıyorum.

Step motorlar sadece dönerken mi çoook akım çeker sanıyorsun ?
Sinyal yokken ana akımın yarısı-dörtte biri .. değilde %100 ünü seçip sistemini tam "tork" kilitli tutan yok mudur ?

@mustafatemel_5885 sen bu bölümün eskilerinden sayılırsın , step motorlar ve sürücüleri hakkında onca bilgi verildi ?

Motorlardan "tam güç" isteyen , öncelikle sürücünün istediği gerilimi sağlamalıdır ...

Z ekseni sabit iken maksimum akımı nasıl çektiğinin birisi açıklayabilir mi?

yada şöyle diyelim. hadi ataistler bunuda açıklayın

Yazdım ya , okumadan mı cevap yazıyorsun ?
Avatar olan resimde >2000 mesaj gösteriyor çoğu bu bölümdedir , öğrenmek istiyorsan okuman yeterlidir.

--------

Bunu yazarken bir cevap daha geldiğini haber verdi forum editörü .
Bakınca ihtiyacın olabileceğini düşündüm .
Step motorları bilmediğin belli.
Sorun değil öğrenirsin ama öncelikle bir hekime danış çook ciddi sorunların var .

http://www.eniyihekim.com/12299/ist...nir-hastaliklari-egitim-ve-aras-hastanesi.htm

Kazım Abi çok giderli konuşuyon gerçekten iyi bir arkadaşımızsın ama herkes seni tanımıyor. Neyse önemli değil step ve servo motorlar dururken sürekli enerji harcayabilir tork kontrolü v.s. cemaltozmaz kardeş Kazım abimizin tarzı biraz farklıdır lütfen kızma

CNC için kullanacaksanız tamamını %100 güçte çalıştıracak biraz daha yedek kapasitesi bulunacak bir şey almalısınız. Evdeki elektrik talebi için jeneratör hesabı ile makinanın elektrik talebi farklıdır, birbiri ile karşılaştırmak yanlış olur.

Saygılar...

@mustafatemel_5885 , burada birileri ile tanışmak için değil bildiklerimi paylaşmak bilmediklerimi öğrenmek için yazıyorum.

Z ekseni sabit iken maksimum akımı nasıl çektiğinin birisi açıklayabilir mi?
yada şöyle diyelim. hadi ataistler bunuda açıklayın

Bu şekilde yazan biri için en uygun cevabı verdim , ne benim ne de senin savunman gerekmez.

--------

Yarım hoca dinden yarım doktor can dan eder derler.
Ek olarak yarım teknik eleman insanı hem malından hem canından eder.
Bu yüzden teknik konularda yazarken ve okurken , iltifat sözcüklerinden ziyade , konuyu en iyi şekilde anlatan kelimelere dikkat edin.

Mesela demiş ki :
"tam güç" isteyen , öncelikle sürücünün istediği gerilimi sağlamalıdır..

Sen burada yazılanın " giderini " anlamadı isen sorabilirdin.
Ve tabii olarak en az 20 defa anlatılmış bir olayın bir takım " giderleri " olabileceği malum .

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…