Güc kaynagini elektrige taktim, toprakta elektrik var!

ahmetabi2

Üye
Merhaba arkadaslar,

asagida ki güc kaynagini bir kablo ve fis yardimi ile pirize taktim. Faz kismina bir sigorta ekledim. Sigorta acikken güc kaynagi calisiyor ama toprak kismina kontrol kalemi dokundurunca kontrol kaleminin isigi yaniyor. Sigortayi kapatiyorum, acaba pirizde kacak var mi diye, oda degil.

Bu normalmidir acaba?

guc.jpg

salter.jpg

Tesekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kontrol kalemi yanıltabilir...Güç kaynağının gövdesi ile nötr arası voltajı ölçsene bi.Genede rahatlamak istersen bir lambayı sallama duya tak... Bir ucunu güç kaynağının gövdesine diğer ucunu nötr e değdir muhetemelen lambanın YANMADIĞINI göreceksin...

Multimetre yok, o yuzden voltaji olcemiyorum. Ama duy ile deneyecegim simdi. Eger duy ile lamba calismaz ise, sorun yokmu demektir? Cünki ben orada ki topragi CPU mun toprak girisinede baglamak istiyordum. Bu sekilde problem olmaz umarim.

---------------

Evet duyu taktim, lamba calismadi nötr ve toprak ile. Faz ile nötr ü deneyince dogal olarak calisti. Ama suda oldu, nötr ve topraga baglayinca iki ucunu, cok ufak kivilcimlar cikti. Bu topragi CPU da kullanmam acaba problem olur mu?

Çok az kıvılcımın çıkması nötr-toprak arası küçük bir gerilimin olduğunu bu da bina topraklamasının çok iyi olmadığını gösterir. Ayrıca güç kaynağındın gövdesinde manyetik alan dolayısıyla sirkulasyon oluşur ve bu da kontrol kaleminin yanmasına sebep olabilir... Duyu bağladığında gövde -nötr arası lamba az da olsa yanmıyorsa kaçak falan yoktur... Ne çalıştıracaksın?

CPU 224 islemciye güc saglamak istiyorum bunun ile.

Bu arada elimi topraga dokunduruyorum, veya sase ye dokunuyorum o isik sonuyor. Elimi cekinde tekrar yaniyor. Muhtemelen dediginiz gibi topraklama iyi degil.

CPU 224 islemciye güc saglamak istiyorum bunun ile.

Bu arada elimi topraga dokunduruyorum, veya sase ye dokunuyorum o isik sonuyor. Elimi cekinde tekrar yaniyor. Muhtemelen dediginiz gibi topraklama iyi degil.

O sirkulasyon ve manyetik alan dolaşımı ile alakalı ,güç kaynağının çıkışı zatem kararlı bir gerilim verir.Güç kaynağın Swich mode...

Evet cikista problem olmaz zaten, benim sadece endisemin sebebi, elektrik prizinden gelen topragi ayni zamanda CPU da ki toprak girisine baglamak istiyordum. Gerci CPUyu topraksiz kullananda var sanirim.

ben aynı güç kaynağıyla sayısız uygulama yaptım cpu üzerinde. çok güzel bi güç kaynağı. gönül rahatlığı ile kullan bence.

Tesekkürler.

Sizdede toprakta kontrol kalemi tutunca lamba yaniyormu, yani hic bir akim var miydi? Yada oluyormuydu? Birde siz CPU nuza topragi nereden aliyordunuz?

Tesekkürler.

Sizdede toprakta kontrol kalemi tutunca lamba yaniyormu, yani hic bir akim var miydi? Yada oluyormuydu? Birde siz CPU nuza topragi nereden aliyordunuz?

CPU dediğin nedir? Neyi kastediyorsun

Örneğin çamaşır makinasının gövdesine veya elektrikli fırına kontrol kalemi temasında yanar... Ayrıca yine elindeki güç kaynağı gibi bir güç kaynağının gövdesinde bazı yerde yandığı oluyor...

Forum istatistikleri

Konular
129,047
Kullanıcılar
451,314
Son üye
teslamotor

Yeni konular

Geri