Gündüz ledlerinin aracın farları açılınca kısılması...

emrsnd

Üye
Herkese selamlar. Fotoğraftaki gibi bir tasarımla aracıma gündüz ledi denilen şu ledlerden yaptım. Her bir satırda reklamcıların kullandıkları 3w'lık modül ledlerden kullandım. Parklardan hat alıyorum bir problem yok ancak beklediğimden daha parlak ışık alıyorum ve akşamları farlarım açıkken karşıdan gelenlere fazlaca parladığını düşünüyorum. Aracın farlarını açınca gündüz ledlerinin kısılmasını sağlayacak bir devreye, röleye ihtiyacım var. Online sitelerde bu işi yapacak olan bir ürün bulamadım. Önerilerinizi almak istiyorum.
Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• FORESTER_A.jpg
    FORESTER_A.jpg
    150.5 KB · Görüntüleme: 2
  • FORESTER_B.jpg
    FORESTER_B.jpg
    156.8 KB · Görüntüleme: 3
  • IMG-20240912-WA0011.jpg
    IMG-20240912-WA0011.jpg
    188.8 KB · Görüntüleme: 2
  • IMG-20240912-WA0013.jpg
    IMG-20240912-WA0013.jpg
    112.9 KB · Görüntüleme: 2
Şöyle bir uygulama yapılabilir; far artısı üzerinden voltaj düşürücü bir modül veya uygun güçte bir direnç ile aracın 12 volt'u 9-10 volt gibi istediğiniz parlaklığı sağlayacak bir gerilime düşürülerek, bir röle üzerinden led'ler beslenir. Rölenin bobini farlardan beslenir, dolaysıyla bu besleme farlar açılınca çalışır. Rölenin (COM) ortak bacağına led artısı bağlanır. Rölenin normalde kapalı (NC) bacağına kontak açıkken 12 volt gelen kablo bağlanır. Rölenin normalde açık (NO) bacağına 9-10 volt modül beslemesinden artı uç bağlanır. Burada modülün eksisi ile aracın eksi şasesinin birleştirilmesi sorun yapar mı ölçümlemek lazım! Sorun yoksa istediğiniz şekilde çalışacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
129,308
Kullanıcılar
451,749
Son üye
Bekir çavdar

Yeni konular

Geri