glcd sürme problemi

enexs

Üye
merhaba arkadaşlar
elimde herkesin bildiği standart bir glcd var bunu 18f452 ile sürmem gerekiyor. ne var bunda ? dediğinizi duyar gibiyim:DD problem şu kartın baskı devresini ben hazırlamadım hazır bir kart var o karta glcd bağlantıları yapılmış bir pic içinde soket takılmış yani ben bu pin bağlantılarına bağlı kalmam gerekiyor bağlantılar glcd nin standart pin bağlantıları değil pinlerinin yerleri değiştirilmiş bunu ccs c de driverini değiştirmek süretiylen kolayca yapabiliriz biliyorum. bilmediğim hususlar şunlar
1-)glcd mesela R\W ucu 0 olursa yazar 1 olursa okur ben devamlı yazdırmak istediğime göre bu pinin devamlı sıfır olacağını varsayarsak pic te pin işgal etmesin diyerekten gnd ye bağlayabilirmiyim?
2-)aynı mantıkla reset ucunuda hiç kullanmak istemediğim için bunu da +5 e çekebilirmiyim yoksa pic e bağlamam şartmı
elimde buluınan hazır kartta R\W ucu topraga reset ucuda +5 volta direkt bağlanmış pice girmemiş yani
efendim acil cevap vermenize gerek yok ne zaman eliniz rahatladı yazarsınız ben beklerim :DD

Doğru kullanmadığın ucları direk toprağa yada 5v a bağlayabilirsin hiç bir problem olmaz

hocam tamam belki ben kullanmıyorum ama driverin ne yaptığını bilemeyizki belki kendi içinde okumada yapıyordur şimdi baktım da driverinda kimi fonksiyonları çağırdığında okumada yapıyor biraz kafam karıştı ama çözecez inş

S.A
Arkadaşım kullandığın program nedir glcd markası nedir? Çünkü glcd markasına göre bacak bağlantıları değişektedir.

kullandığım program ccs c grafik lcd nin markasıda jhd 12864e diye bir marka datasheetini indirdim okudum lcdnin hangi pinin nereye bağlanacağını biliyorum çok basit bir de kod yazdım o kod da zaten isiste çalışıyor problem RW ve RST ucunun pice bağlanması şartmı

herkese merhaba yanlış bölümden soru sorduysam affola benim elimde t6963 işlemcili ts240128 glcd var jal ile programlama isimli kitapdaki bir programı calıştıramadım aynı kitaptaki ks 108 hy12864 glcd yi çalıştırdım bana asm de yazılmış en basit örnek bir program verebilecek veya yönlendirebilecek bir arkadaş varmi teşekkürler.

Merhaba bende aynı dertten muzdaribim.
Elimdeki Hazır kartta RW direk toprağa, RST ise +5V ye bağlı.
Driver LCD ye yazdığını tekrar okuyor, yada LCD den font okuyorda olabilir.
Uzun lafın kısası, ekrana basmasını istediğim şeyleri yarım yamalak basıyor.
Bu konuda bilgisi olan varmıdır?

CCS C nin kendi driver'ını kullanıyorsanız geri okuma yapıyor arkadaşlar bu yüzden r/w pinini kullanmanız gerekir. Yoksa dediğiniz gibi karakterler saçma çıkar. Driver'ı incelerseniz görebilirsiniz. Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
129,459
Kullanıcılar
452,016
Son üye
kartalerdal67

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri