GND İçin gerilim sınır varmı

BamForBoo

Üye
Arkadaşlar merhaba. Benim bir süredir kafamı kurcalayan bir konu var. gnd için bir gerilim sınırı varmıdır misal 3.3Vdc gerilimin gnd sini bağladığım yere 36Vdc GND si bağlayabilirmiyim ? GND'a bağlanan Uçlar arasında bir sınır bulunurmu.

GND a bağlanan herhangi bir gerilimin herhangi bir sınırı bulunmaz.
Teknikte 3.3V ile 12V hatta 5V artı ve eksi olmak üzere her türlü muhtelif gerilimler ortak GND ile birleştirilebilmektedir.
En bilindik örnek PC güç kaynaklarıdır. Bazı özel cihazlarda voltaj farkı daha da yüksek olabilmektedir.

Gnd sıfır değerdir.
Gnd ler arası potansiyel farkı yoktur.
Bağlanabilir.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim değerli cevaplarınız için. O azaman 10Vac ile 220Vac de aynı hatta bağlanılabilir bu durumda.

O azaman 10Vac ile 220Vac de aynı hatta bağlanılabilir bu durumda.
Nasıl bir proje veya teori bu?
Amaçlanan nedir?
Arkadaşlar merhaba. Benim bir süredir kafamı kurcalayan bir konu var. GND için bir gerilim sınırı varmıdır misal 3.3Vdc gerilimin gnd sini bağladığım yere 36Vdc GND si bağlayabilirmiyim ? GND'a bağlanan Uçlar arasında bir sınır bulunurmu.
Sorunun yanıtını yukarıda yazdım.
VDC bağlantılarda :EVET

O azaman 10Vac ile 220Vac de aynı hatta bağlanılabilir bu durumda.
VDC de tamam da ..
Vac de amaçlanan nedir, anlaşılmadı?

Son düzenleme:
Projede 4.5V ile beslenen bir zamanlayıcı devresi ile 36v Bataryayı belirli zaman ile açmak aslında projedeki amaç. Kafamı kurcalayan GND leri aynı yere bağlamaktı. Yapılabilir olduğunu söylediniz. Vac sadece bir soruydu öylesine merakta :D

Projede 4.5V ile beslenen bir zamanlayıcı devresi ile 36v Bataryayı belirli zaman ile açmak aslında projedeki amaç. Kafamı kurcalayan GND leri aynı yere bağlamaktı. Yapılabilir olduğunu söylediniz.
Evet.

Vac sadece bir soruydu öylesine merakta :D
(Vac) Alternatif gerilim de, gnd ler arası potansiyel fark oluşur.
Alternatif gerilimin (sinüs dalga formunun) incelenmesi gerekir.
Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,897
Kullanıcılar
451,043
Son üye
muygunn4545

Yeni konular

Geri