Gurunding televizyon arızası

arkadaşlar gurundik 55 ekran televizyonum da bir arıza var arada bir görüntü gidip geliyor bununla beraber televizyonu ilk açtığımda yaklaşık yarım saate yakın göüntü normal gidiyor sonra birden siyah beyaz oluyor televizyonu kapatıp bir saate yakın süre bekleyip açtığımızda renk düzeliyor sonra tekrar aynı şekilde siyah beyaza dönüyor.
ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

Elektronik siteme ne kadar hakimsiniz bilmiyorum ama yine de görüşümü belirtmek istiyorum. RGB kartında muhtemel bir soğumlehim olabilir, özellikle tüp soketi kısmında. Ayrıca yine RGB soketi üzerinde sıralı potansiyometreler vardır, onların ayarlarını değiştirmeden kontak temizleyicisiyle temizlemenizi öneririm.

RGB çıkış kartı üzerindeki bir arıza renk bozulmalarına sebep olur.
RGB sürücü devrede sorun var.(TDA3xxx serisi entegre).
Renk gittiği zaman , TV'a sağdan soldan hafif darbe yaptığınızda renk geliyor mu ?
Gelmiyorsa soğuk lehim ihtimali düşük.
Renk frekansını ayarlayan küçük trimmer kondansatöre hafif ince ayar gerekebilir.

Televizyona yanlardan hafif darbe yaptığımda kaybolan görüntü geliyor ama renk probleminde değişiklik olmuyor belli bir süre sonra tekrar siyah beyaz oluyor

Periyodik zaman dilimlerinde tekrarlanan hatalar ısı (iç direnç değişimi) , kapasitif yorgunluk, boster geriliminin çevre deki maykları toplayıp olumsuz noktalara ark yaparak malzeme deformasyonuna neden olmalarından kaynaklanır
.
1)Cihazınızı açıp basınçlı hava ile temizleyin.
2)Aşırı ısınan konpanentlerin şase ayaklarının lehimlerini yenileyin.
3)Halen düzelmedi ise otomatik kazanç ayarı devrenizdeki (AGC 5--32v)trimpotu kontak sprey le temizleyin.
4)Yaptıgınız işlemlerden sonuç alamaz iseniz 160 volt 10 veya 22 uf degerindeki kondansatörleri bulun değiştirin.

Ali abi dediğin şekilde bir yol izledim ekranda görüntünün gidip gelme olayı artık yok lehimleri tazeledim düzeldi
fakat uzun süre çalıştıktıktan sonra tekrar siyah beyaz oluyor
yazmış olduğun değerde kondansatörler yok ali kartın üzerinde
bulamadım
ve kanalları değiştirdiğimde her kanalda farklı ses seviyesi çıkıyor

televizyon oldukca eski anten girişi temassızlık yapabilir, tuner içindeki varikap diyotlar tıkana bilir
anten giriş sinyalindeki degişiklikler varikap diyotlarının tıkanmasına sebebiyet verebilir .
anten giriş sinyalini zayıflatabilirsen birde ögle dene ama varikaplardan biri kacaklı ise tüner bulman gerekiyor biraz hassas bir iştir.

Ali abi şöyle bir durum var renk siyah beyaz olduğunda televizyonu 15-20 dakika kadar kapalı tutup açtımızda düzeliyor
birde üzerinde tda 3505 entegresi olan kartı dışarı çıkarıp soğutuyorum taktığımda düzeliyor

Ölçü aletin varsa kartın besleme gerilimlerini farklı zaman aralıklarında takip et ,aşırı akım çeken kaçaklı bir kondansatör olabilrmi? şişmiş kondansatör varmı ?gözlemle hata yaptıgı an entegreyi uygun bir malzeme ile sogut hemen düzeliyormu

av girişine vcd takıp denediğimde yine ekran siyah beyaz bu durumda tünerin sağlam olduğunu söyleye bilirmiyiz ali abi
yani av girişiyle tünerin bağlantısı varmı

Forum istatistikleri

Konular
129,466
Kullanıcılar
452,029
Son üye
Mertopk

Yeni konular

Geri