havuzun kaldırma kuuvvetini kullanma

hknhc

Üye
herkese merhaba.
Arkadaşlar, havuzumuzun suyu bahçemizin üst kısmına çıkmıyor. havuzun kaldırma kuvvetini kullanarak havuzun her doluşunda suyun bir kısmını, 4-5 metre yükseğe pompalamak istiyorum. Nasıl bir sistem yapabilirim? şimdiden teşekkürler. (elektrik yok)

herkese merhaba.
Arkadaşlar, havuzumuzun suyu bahçemizin üst kısmına çıkmıyor. havuzun kaldırma kuvvetini kullanarak havuzun her doluşunda suyun bir kısmını, 4-5 metre yükseğe pompalamak istiyorum. Nasıl bir sistem yapabilirim? şimdiden teşekkürler. (elektrik yok)

Havuzun kaldırma kuvvetiyle olmaz, fizik kurallarına aykırı. Turbo motorlu araçların turbo fanlarına benzer bir düzenek düşünüle bilir. Havuzun üst seviyesinden alınan bir boruyla daha düşük seviyedeki bir türbin döndürülecek. Türbinle aynı mil üzerinde çalışan bir pompa suyu yukarı basacak. Enerjinin sakınımı kanunu gereği türbin gücü pompa gücünden büyük olmalı ayrıca havuzun üst seviyesinden alınan su miktarı pompalanacak su miktarından daha fazla olmalıdır.

ilginiz için teşekkürler
havuzun üst kısmındaki su az. herhangi bir çarkı çevirme şansı yok. Ama havuz dolu iken altındaki vana açılınca su bir miktar tazyik ile çıkıyor belki o su bir çark döndürebilir. bunu kullanma şansım olur mu olursa nasıl olur?

Ayrıca, havuzun suyunda bir kaldırma kuvveti var. şöyle ki; havuz boşken içine atacağımız birbirine bağlı üç damacana havuzun suyu yükseldikçe yukarı doğru çıkacak bu yükseklik yaklaşık 100 cm. tam dolmadığı durumlarda 70-80 cm. her defasında bir pompayı (büyükçe bir lastik şişirme pompası gibi bişi hayal ediyorum. hidrolik biliminde nasıl bişi olur fikrim yok) 80 cm den aşağı basmak hemde iyi bir kuvvetle basmak çok basit bi kuvvet olmasa gerek diye düşünüyorum. Hava yerine su basacağımı farzederek bişiler yapabilir miyim acaba?

ustalar yardım bekliyorum

havuzunun tam alanına göre bir tahta blok yaptırdığını düşün havuzunun yanınada ağırlıklar bırak havuz tam dolduğunda tahta bloğun üzerine o ağırlıkları sırasıyla koy ve çıkış vanasını aç ve sulayacağın noktaya suyu basınclı bir şekilde gönder tahta blok önemli ama çevresinden su taşmaması gerekiyor üzerine ağırlıkları koyduğunda

Forum istatistikleri

Konular
129,234
Kullanıcılar
451,614
Son üye
Nafiz2257

Yeni konular

Geri