işletmelerde enerji tasarrufu için

Arkadaşlar fabrika iç aydınlatma için 250 w c yerine 150 w metal halide öneririm . hem uzun ömürlü hemde ışık akısı ii olurr
Dış aydınlatma için de 2*11 w pl armatür kullanmanızı tavsiye ederim
Dış aydınlatmada bazı noktalar hariç çok büyük işik akısına ihtiyaç olmadığını düşünüyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar.Sn.ugurozgenc,nikli arkadaş,Alkanlar elektriğin Aklight markası ile çinde ürettirdikleri bir ampulü önermiş ve reklamlarını yapmış.Başta ampul olmak üzere çok büyük bir firma.Ama benim eleştirilerin olacak;Kendi markalı ampullerinde ömür yok.Ömür kısa oluncada ekonomiden bahsetmek aldatmacadan öteye geçmiyor.1995 yılında bir sitenin çevre aydınlatmasında markalı Alman malı 10 000 saatlik tasarruflu ampullerinden kullanmıştım.2-3 tanesi haricinde büyük çoğunluğu hala yanıyor.(1995-2009)Ampul konusunda Alkanlar ilede Alkan kardeşler ilede,başka firmalar ilede çalıştım.Ucuz ampulün adı ne olursa olsun bir şey fark etmiyor.Uzun ömürlü kaliteli ampul kullanmadıktan sonra mevcut sistemleri bunlara dönüştürmek büyük gaflet bence.Hükümetin tasarruflu ampulü teşvik etmesinden sonra bazı resmi dairelerin floresan armatürleri söküp yerine sözde tasarruflu ampulleri taktığına şahit oluyorum.Hükümet keşke yayınladığı genelgelerde bunların sadece akkor ampullere göre tasarruflu olduğunun altını çizse idi.Hatta 6000-10000-12000 saat gibi şart da koysaydı iyi olurdu.Neticede bu rüzgara kapılıp kanopi aydınlatmalarında tadilat yapıp bu ampullerden takan çok yer var.Uzun vadede akıllı işi değil vesselam

Hocam bende tekstil fabrikasında görev yapıyorum aynı şekilde bir çalışma yapmıştım . sana şöyle bir taktik önerebilirim. tasarruflu ampul takıp civa buharlıları iptal ettiğinde mutlaka aydınlık düzeyinde bir düşme oluyor bunun oranalrınıda kendim bizzat ölçüm yapıp çıkarmıştım ama bulamıyorum :)) bunu aşmak için şöyle bir yol buldum balastların hepsini iptal etme ve aralata civa buharlıları homojen olarak dağat mesela eni boyu nasıl bilmiyorum ama kendin aydınlık hesabı çalışması yapıp mantıklı bir dizilim bulabilirsin aralara homojen olarak dağat böylece hem aydınlık düzeyini yüksek tutmuş olursun hemde büyük ölçüde tasarruf sağlamış olursun

bu tasarruf yöntemi çok daha mantıklı bunu bende bir çelik kapı firmasında uygulamıştım ama homojen dağılım yerine yoğun kullanılan ve ışık ihtiyacının fazla olduğu yerlerde daha yüksek lümen değerli armatürler, ama geçiş noktaları depolama alanlarında ise düşük lümenli yatırım ve işletme maliyeti düşük olan armatürler tercih etmiştik tavsiye ederim makul bir uygulama planı ile tesis edilebilir.
saygılarımla
mtelektrik

Eğer hem elektrikten tasarruf hemde ışık siddetini arttırmak istiyorsanız size tavsiyem TL5 tipi ampullu armatürler kullanmanız.Elektronik balastlı ve 1x54w 2x54w 3x54w veya 4x54w TL5 ampullü armatürler kullandığınız zaman hem elektrikten tasarruf yaptığını hem de ışık siddetinin normal fluoresant ve cıva buharlı armatürlerdende fazla olduğunu göreceksiniz.Ben denedim gayet güzel.4 adet 4x18w normal fluoresant armatürün aydınlatmış olduğu bir bölgeye 2x54w armatür taktım eskisinden daha fazla aydınlık oldu.
Denemenizi tavsiye ederim.

Bizim üretimiz olan bir armatür var hdk ve civa buharlı metal halide ile dış aydınlatmaalarda %85 elektrik tasarrufu garantisi veriyoruz istersen sunum yaparız oğuz yılmaz elk.müh.532 671 28 12

Bizim üretimiz olan bir armatür var hdk ve civa buharlı metal halide ile dış aydınlatmaalarda %85 elektrik tasarrufu garantisi veriyoruz istersen sunum yaparız oğuz yılmaz elk.müh.532 671 28 12

Biraz daha ayrıntı verebilmeniz mümkünmüdür.Tasarruf oranı armatürün elektrik tüketimini azaltırken ışık siddetinde bir azalma mevcutmu?Veya daha fazlamı ışık veriyor?Armatürün gücü ampul cinsi ve kıyaslaması yapılan armatüre göre paylaşabileceğin verileri varmı?
%85 çok iddalı bir rakam.Ayrıca bu armatür sadece dış aydınlatma için mi?fabrika içi aydınlatmalara da uygulama şansı varmıdır?
En önemlisi MALİYETİ..

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,915
Son üye
snapthreads

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri