ICSP bağlantısı

mucit_1453

Üye
s.a ustalar ıcsp bağlantısı hakkında bilgisi olan var mı acaba ? şu an elimde 2 tane pic programlayıcı var ama zif soketten dolayı randıman alamıyorum. bunu devreye nasıl bağlıyacaz acaba özellikle şekil olarak bağlantısını birisi gösterirse çok iyi olur ...

9681445334_1b6f92818b_c.jpg

Yukardaki devreyi kullanabilirsin.

tam olarak ne işe yarıyor bu dere usta izah edermisiniz ???

İşte bahsettiğiniz gibi devre üzerinde seri programlama ("ICSP") için kullanılıyor.

Bu şekilde devreyi deneme kartı üzerinde kurun. Seri programlama bağlantılarını da yukarıdaki gibi yaptığınızda artık PIC'yi hiç sökmeden devre üzerinde programlayabilirsiniz.

Ben aslında Pickit2 kullanıyorum. Ama elimde alıp ta hiç kullanmadığım bu Altaş'ın Pic programlayıcısı vardı. Şimdi baktım. Onda da böyle bir seri programlama çıkışı var. Tek yapmanız gereken buna uygun bir kablo kullanıp çıkışları yukarıdaki devre şemasında olduğu gibi bağlamak. Tabi bu seri programlama kablolarının biraz kısa olması gerekiyor. O yüzden kablonun uçlarını kesebilirsiniz.

Son düzenleme:
Nette kelimeyi yaz görseli aç. Bir nevi jumper kablosudur Çok telli bağlantı yıvasıdır, montaj-demontaj yapmadan kolay progam atılabilmesini/okunabilmesini sağlar. Bunun dışında çok özel bir bilgi mi gerekli sana dah ayrıntılı açık sor.

İşte bahsettiğiniz gibi devre üzerinde seri programlama ("ICSP") için kullanılıyor.

Bu şekilde devreyi deneme kartı üzerinde kurun. Seri programlama bağlantılarını da yukarıdaki gibi yaptığınızda artık PIC'yi hiç sökmeden devre üzerinde programlayabilirsiniz.

Ben aslında Pickit2 kullanıyorum. Ama elimde alıp ta hiç kullanmadığım bu Altaş'ın Pic programlayıcısı vardı. Şimdi baktım. Onda da böyle bir seri programlama çıkışı var. Tek yapmanız gereken buna uygun bir kablo kullanıp çıkışları yukarıdaki devre şemasında olduğu gibi bağlamak. Tabi bu seri programlama kablolarının biraz kısa olması gerekiyor. O yüzden kablonun uçlarını kesebilirsiniz.

hımm anladım usta saol ...
bizim kendi tasarımımız olan bir devre var o zaman ıcsp yi kullanmak için devreye ıscp bağlantısı eklememi gerekecek ..
bendede pickit2 clone vardı geçen sene almıştım ama nasıl olduysa aynı işlemciyi bazen tanıyor bazen tanımıyor herhalde zif soketi bozuldu aldığım yere söyledim adam ücretli şekilde onaracaklarını söyledi bende kabul etmedim.

Bu devre üzerinde seri programlama ile ilgili iki tane video paylaşmak istiyorum.

Her ne kadar bunlar Pickit2 için de olsa, diğer programlayıcılar ile de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bağlantını bunun gibi yapacaksın.Programlayıcı pinleri de aynı pinlere karşılık gelecek.

icsp.jpg

Slm
Erdem arkadaşım bende de altaş yayıncılıktan satın aldığım D149_BC REV PIC Programmer var bununla zif soketle program atmak o kadar zor ki bir kerede hiç bir şey olmuyor dunya kadarda para verdim yani çok kararsız çalışan bir programmer bunun icsp için bir kısa kablosu var ve ben bu yolla pic programlamak istiyorum fakat nasıl yapılacak tam manası ile anlamadım RB6 ve RB7 uçları biri data biri clock bu uçlar program kartındaki data data yamı bağlanacak ? clock clock'aa mı bağlanacak ? yoksa data clock mu olacak bunun bir açıklığa kavuşmasını istiyorum diğer kısımları kısmen anlaşılır gibi eğer daha detaylı bir açıklama yapmak isterseniz sevinirim
kolay gelsin

Aradan uzun zaman geçmiş. Bu siteyi oldukça uzun zamandır takip etmiyordum ama gene de yanıt yazayım dedim.

PIC16F84A için seri programlama çıkışındaki 4 numaralı uç ICSPDAT RB7'ye, 5 numaralı uç ICSPCLK RB6'ya bağlanacak.

Devre üzerinde seri programlama, ICSP bağlantı şemasını gönderiyorum.
pickit2baglanti.png

PIC 16F84A'nın uçları ise şu şekilde.
pic16f84a.gif

Forum istatistikleri

Konular
129,535
Kullanıcılar
452,132
Son üye
kingturkie

Yeni konular

Geri