Isı kontrol hakkında yardım...

MurNes

Üye
Arkadaşlar 3 faz,üçgen bağlı bir ısıtıcı ile kazan şeklinde bir sistem içindeki yağın sıcaklığını 0 ile 250 derece arasında kontrol altında tutmak için kullanacağım ekipmanlar ve özellikleri ne olmalıdır.Genel olarak 225 - 235 derece civarında sabit olarak kalacak.Isıtıcının tek fazını veya hepsini birden kontrol ederek yapmayı düşünüyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kazan kapalımı,basınç varmı,akış varmı,yoğunlaşma varmı,nerede ne için kullanacaksın,

kullanacağın yağ ve kazan tehlikeli baştan sona nasıl nerede ne kullanacaksın söyle yardımcı olayım

kazan üzerine 2 ad pt100 montajla 2 ad emko4420 ısı kontrol cihazı tak panoya pt100 uçlarını 2 ayrı emkoya gir neden 2 ad çünki tehlikeli olduğu için 1 ci pt100 bozulduğunda 2 ci pt100 korusun

2 ad emkoya çalışma gerilimini uyguladıktan sonra kuru kontaklarından kumanda devreni geçir ve kontaktörü çektirerek emkoya verdiğin 250 derecelik set değerde stabil tutarsın emko cihazlarından 1 cisini 230 diğerini 250 dereceye set et kuru kontaklarından kontaktörü çektirmek için kumanda kablosunu seri dön 230 derecede stop etmez ise 2 ci emko devreye girsin 250 derecede stop etsin

yağ seviyesi rezistansın altına düşmeyecek şekilde c4 şamandra şayet kazan kapalı ise ve kazana ek yağ takviyesi yapılıyorsa taşmayacak şekildede üst limite c2 şamandra koy alt limit şamndra rezistansı stop ettirsin üst limit ise kullanımına göre örnek kapalı devre dolaşım varsa veya pompa ile yağ basılıyorsa basıncı ve taşmayı önlemek içinde üst limit şamandrayı devreye sok

haricen sisteme akış kontrol cihazı,boru üzerine termokupl,kazan üzerine basınca biniyorsa 2 ad presostat ile güvenlik seviyeni arttırabilirsin

sitemin orjinal adı kyk dır (kızgın yağ kazanı ) buhara göre daha tehlikelidir

Son düzenleme:
sistemsel sorun nedeni ile aynı konuyu 2 defa yazdığımdan bu cevabı silerek açıklama yaptım

Hocam yazınızı henüz tam okumadım,birazdan okuyacağım.Öncelikle kazanda herhangi bir tehlike veya risk yok.Bu bir difüzyon pompası ve içindeki yağ özel silikonlu bir yağ.225-235 aralığında buharlaşıp kazan dışındaki soğutmayla üstte soğuyup tekrar sıvı haline dönüşecek.

Tek kontrol cihazı ve tek prob ile halletmek istiyorum.

Birde rezistans yağın içinde değil,kazanın altından ısıtıyor.Kazan içine alt yan kısımdan açılan tek delik prob veya termokuplu sokacağım delik.Onun haricinde kazanın üstünü bir valf kapağı kapatıyor.

Ek olarak rezistansların tümünün sürekli devreden çıkıp girmesini istemiyorum,istenen sıcaklığa geldiğinde ya bir tanesi kapansın,yada 3 ünün birden gücü düşsün istiyorum.

Son düzenleme:
açıklamayı detaylı yaptığım kanaatindeyim ben her emniyeti 2 ile çarparım sen tehlike görmüyorsan 1 tane ile yap

ayrıca sistemde baca kulanıyorsanız bacayıda koruma altına alıp pt100 koymanız gerek lakin bacadan çıkan buharla birlikte yağda bacaya yapışacak hiç ummadığın bir şekil yada zamanda baca ısısı 600 dereceye ulaşırsa atmosfer basıncı ve doğal hava sirkilasyonu ile bacada ısınan yağın uçak benzininden farkı kalmadığı ve parlama yaparak tehlikeye meydan verdiğinide not alınız lütfen

Evet hocam tedbirli olmak tabi ki en güzeli ve uyarılarınız içinde teşekkür etmek isterim ayrıyeten.Yalnız bu kullanmış olduğum yağ çok özel bir yağ,yanıcı özelliği yok.Bahsettiğim kazan yaklaşık 500 litrelik bir kazan ve içindeki yağ miktarı sadece 5 litre.Bu bir vakum pompası,kapalı bir sistem içindeki havayı boşaltmakta kullanılıyor ve sürekli içerden dışarı doğru bir emiş mevcut,basınç ile patlama gibi bir riski kesinlikle yok.Bahsettiğim sistemi google dan difüzyon pompası olarak aratırsanız görsel olarak görerek daha iyi anlayabilirsiniz anlatmak istediğimi.

açıklamayı detaylı yaptığım kanaatindeyim ben her emniyeti 2 ile çarparım sen tehlike görmüyorsan 1 tane ile yap

ayrıca sistemde baca kulanıyorsanız bacayıda koruma altına alıp pt100 koymanız gerek lakin bacadan çıkan buharla birlikte yağda bacaya yapışacak hiç ummadığın bir şekil yada zamanda baca ısısı 600 dereceye ulaşırsa atmosfer basıncı ve doğal hava sirkilasyonu ile bacada ısınan yağın uçak benzininden farkı kalmadığı ve parlama yaparak tehlikeye meydan verdiğinide not alınız lütfen

Üstad tekrar merhaba,dün PT100 termokupl ve ENDA 7420 model ısı kontrolörü aldım.Birkaç sorum daha olacak size.

PT100 ile kontrolör arasında nasıl bir kablo kullanmalıyım.
PT100 üzerinde 2 beyaza 1 kırmızıya boyanmış çıkış (civata) mevcut,bağlantı şekli nasıl olması gerekiyor.

ısı varsa 2x1.5 silikonlu kablo ısı yoksa 2x1.5 ttr kablo çalik spiral boruya geçirmek size kalmış yaparsanız ömrü artar

bağlantıya gelince

2 beyaz ucu müşterek bağlayın aynı kabloya maviye diğer kırmızı uç kahveye enda 7420 ye ise pt100 giriş kısmına girin okumaz ise ters çevirin yine okumaz ise pt100 girişi 3 uçlu ise ya ayarlardan 2 uca çevirin yada 2 ve 3 nolu uçları birleştirin ben genelde emko kullandığım için emko bağlantısından yola çıkarak anlattım

Üstad pt100 ü kontrol cihazına bagladim ama ekranda PFA yazıyor,ısıyı göstermiyor

Forum istatistikleri

Konular
129,308
Kullanıcılar
451,753
Son üye
DursunB

Yeni konular

Geri