Isıya göre fan çalıştırma

Burakco

Üye
Merhaba, akvaryumu için bir otomasyon sistemi hazırladım. Modemcu ve blynk kullanıyorum.

Programa göre; su sıcaklığı 25 derece üstünde olduğu sürece fan çalışmaya başlıyor. 25 altına inince fan kapanıyor. 5v röle ile kontrol ediliyor. 12v luk pc fan kullanıyorum. Sıcaklık kontrolünü her 1sn de kontrol ettiriyorum. Üstüne de 1sn delay var. Sıcaklık değişkeni decimal olarak tanımlı. Sıcaklık ds18b20 ile ölçülüyor.

Sorun şu ki, geçen gün akşam fan rölesi sürekli olarak aç kapa yapmaya başladı. Uygulamaya baktığımda sıcaklık sürekli 24 - 25 değişiyor. Röle çalışıyor fan daha tam dönemeden röle geri kapanıyor. Başlangıç sıcaklığını 26 yaptım sorun geçici çözüldü tabi. Ama bana 25 - 26 derece arasında stabil sıcaklık lazım.

Çat çat röle sesleri olmadan bunu nasıl sağlayabilirim? Nasıl bir kontrol sağlamam gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz?

Son düzenleme:
Bu tür kararsız değerlerde röleler kararsız kalıp tribe girer. Ya 1sn beklemeyi 10-15 sn gibi değerlere getireceksiniz, ya da bir önceki derece ile ölçülen sıcaklık derece farkının 1'den büyük bir değer olduğunda röleyi açtırabilirsiniz. Ds18b20'den float/real bir değer okuyor olmanız lazım. Bu 1 derece farkı 1.3 de yapabilirsiniz. Bu değeri denemeyle bulabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
129,450
Kullanıcılar
452,008
Son üye
snejniybar

Yeni konular

Geri