Isi kontrolü

vvkaymak

Uzman Üye
Merhaba Arkadaşlar.
Plc ile ısı kontrolünü öğrenmek için su dolu bir kabın içine bir ısıtıcı(750w) ve bir pt100 yerleştirdim.
pt100 girişini AI kanalında PEW308 olarak tanımladım. ısıtıcı kontrolü için DO kanalında A8.0 çıkışına bir SSR bağladım .
şimdi sıra geldi suyu set edilen ısı değerine getirmek bunun için PID kontrol yapmak istiyorum bu uygulamada bana yardımcı olabilirmisiniz saygılar.
(S7 nin hazır pid kontrolü ile de olabilir.)

Sn. vvkaymak benzer bir uygulamayı ben bitirme projem olarak yaptım. Ancak ben Delta'nın 04PT modülünü kullanarak yaptım. Bu modül .1 olarak değer döndürüyordu. Benim sadece compare komutunu kullanarak registerdan değer okumak kalıyordu.

merhaba bahsettiğin pıd kontrolünü yapabildinmi ?
yaptıysanız nasıl yaptığınızı anlatabilirmisiniz? teşekkürler

Isı kontrolünde sadece P kontrolör yeterlidir bence PID ye gerek yok

Merhaba Arkadaşlar.
Plc ile ısı kontrolünü öğrenmek için su dolu bir kabın içine bir ısıtıcı(750w) ve bir pt100 yerleştirdim.

Isı kontrolünde sadece P kontrolör yeterlidir bence PID ye gerek yok

Öncelikle; Isı yerine sıcaklık kontrolü ifadesini kullanmak lazım, ısı başka bir şey..

@judger90, ısı kaynağındaki değişiklikler ısıtılan nesneye hemen yansımıyorsa yani sistemde atalet söz konusuysa ve sistemin sıcaklık/zaman grafiğinde oluşabilecek geniş dalgalanmalar yapılan işe zarar veriyorsa (mesela Elektrostatik boya fırınları, kuluçka sistemleri gibi) PID kontrol bir tercih değil mecburiyettir.

Forum istatistikleri

Konular
128,926
Kullanıcılar
451,094
Son üye
ulbeya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri