jeneratör hakkında bir soru

taner74

Guest
merhaba arkadaşlar.ben bir konuyu merak ediyorum da yardımcı olursanız sevinirim.jeneratörlerin çalışması hakkında.bir jenerarör nominal yükte kesintisiz kaç saat çalışabilir. mesela 1 yıl çalışır mı.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Benzini bitene kadar çalışır kardeş,,, depo full ise başka ,yarım depo var ise başka... 1 saatte çalışır , 20 dak. da...:D

Şaka bi yana ;Jenaratöre göre değişir genellikle full yükte 1 saat sonra (markaya göre değişir tabii ama benim gördüklerim) aşırı yük uyarısı yaparak duruyor... Sıcaklığa bağlı olarakta değişir...

Satın alırken ihtiyaç olan gücü doğru tespit ederek satın almak gerekiyor bu sebeple...

Son düzenleme:
teşekkür ederim.ben tam olarak şunu öğrenmek istiyordum.10 kva lık jeneratör alsam ve genelde 6 kva lık yükle çalışsa, bu jeneratörün ne kadar süre ile çalışacağı.

arkadaşım mazotunu koyarsan ve herhangibir arıza olmaz ise istediğin kadar çalıştıra bilirsin

Bu arada 1 yıl çalışabilirmi diye sormuşsun jeneratörllerin periyodik bakımları vardır yağ değişimi filitre değişimi gibi bunlar zamanında yapılmaz ise motorlar zarar görür ve motorun ömrü kısalır.Bunları göze alıyorsanız teorik olarak çalışması mümkündür.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Mekanik enerjini Elektrik Enerjisine çeviren makina olarak jeneratörler_dizel_
6 saat kadar verimli çalışabilmekteler.
Yakıtı parametre olarak kabul etmez isek tahrik makinasının bakımı ve Tahmil edilen yükün makinaya etkisi_dalgalı,omik,motor_Bu çalışma saatini kesinlikle etkiler.
8 saat %50 yükte ve Ocak ayı itibarıyla çalışanını şAHSEn gördüm.
Kısa devreye maruz kalıp yada bayılıp 5 dakikada devreden cıkan 30 adet kadar gördüm:)
Şunu söylemek istiyorum.
Ülkemizde en iyi çalışan Elektrojen grupları Deniz kuvvetlerimizin envanterindedir.
Banka,F tipi hikaye...
Saygılarımla

Jeneratörlerin nominal yükte uzun süreli çalıştırılmaları genellikle tavsiye eilmiyor.En uygun süre 1 saat olmalı.Ama sen yük olarak fazla yüklemessen daha uzun süre çalıştırabilirsin
Nominal yükte elbet bir arıza verip devreden çıkıyorlar(hız,sıcaklık,frekans gibi

cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum

Jeneratörlerin nominal yükte uzun süreli çalıştırılmaları genellikle tavsiye eilmiyor.En uygun süre 1 saat olmalı.Ama sen yük olarak fazla yüklemessen daha uzun süre çalıştırabilirsin
Nominal yükte elbet bir arıza verip devreden çıkıyorlar(hız,sıcaklık,frekans gibi

Arkadaşlar 1 saat çalışıp duran %50 yükte 8 çalışan böyle jeneratörmü olur bi yanlışınız var.Bahsettiğiniz jeneratörler uygun güçte seçilmemiş veya kurulum hataları yapılmıştır.Hastahaneler, fabrikalar,oteller Büyük yatırım yapıyorlar jeneratörlere 1 saatlik çalışma içinmi yapıyorlar.Ayıca bir çok jeneratör gördüm kesintisis tam gün çalışan

arkadaşlar kaliteli bir dizel motorun Bakım periyotları hariç 10.000 saat çalışma ömrü var sonra motor revizyon edilir tabi ortalama her 250 saat te yağ değişimi ve her 1000 saatte kayış pompa bakımı da dikkate alınmalı antalyada benim bir müşterim Şebeke olmadığından 1600 kva jeneratörü tam 6400 saattir çalıştırıyor ortalama 1400 amper yükle nonstop sadece her 250 saatte yağı değişiyor okadar

Bakımı yapıldıktan sonra ve tam yukte calıstırılmadık surece bır sorun olmaz.Ama jeneratorun şu dezavantajı da vardır.Hıc bır zaman jenerator tam yukte uzun sure calıstırılmaz....

Forum istatistikleri

Konular
128,896
Kullanıcılar
451,040
Son üye
MelihTumur

Yeni konular

Geri