Jeneratörden beslenirken motorlar çalışmıyor

aslında bu sistemimde birbirinin yedeği konumunda olan 2 jeneratör var.
birisi 500kva diğeri bahsettiğim 300kva
500 kva da bi sıkıntı yaşayınca (egzoz ile ilgili) 300 kva dan sistemi beslemek istedik ve bu durumla karşılaştık
yani demek istediğim eğer şebekenin nötürünü ayırmamız gerikiyorsa (sıkıntı bundan kaynaklanıyorsa) 500kva dan beslerkende aynı sıkıntı oluşmalı. çünkü bağlantılar aynı şekilde yani o devredeykende işletme nötürü ve jeneratör nötürünün her ikiside sisteme bağlı durumda

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
aslında bu sistemimde birbirinin yedeği konumunda olan 2 jeneratör var.
birisi 500kva diğeri bahsettiğim 300kva
500 kva da bi sıkıntı yaşayınca (egzoz ile ilgili) 300 kva dan sistemi beslemek istedik ve bu durumla karşılaştık
yani demek istediğim eğer şebekenin nötürünü ayırmamız gerikiyorsa (sıkıntı bundan kaynaklanıyorsa) 500kva dan beslerkende aynı sıkıntı oluşmalı. çünkü bağlantılar aynı şekilde yani o devredeykende işletme nötürü ve jeneratör nötürünün her ikiside sisteme bağlı durumda

Tahmin ediyorum jeneratörün adım yükü ile ilgili bir sorun 500kVA'da bu problem olmazken 300kVA zorlanıyor anlık,dengesiz ve yüksek gelen ilk adım yükünü jeneratör toparlayana kadar faz koruma röleleri açıyor. Açma sebebi fazlararası ve faz-nötr gerilim düşümüdür. Bu ilk anda ve geçici rejim olarak gerçekleştiği için anlayamıyorsunuz sonra ölçtüğünüzde de değerleri haliyle normal görüyorsunuz. Röleyi resetledikten sonra motor devreye giriyor sorun olmuyor değil mi? sorun sadece 300kVA jeneratörün devreye girişinde gerçekleşiyor anladığım kadarıyla.

Tahmin ediyorum jeneratörün adım yükü ile ilgili bir sorun 500kVA'da bu problem olmazken 300kVA zorlanıyor anlık,dengesiz ve yüksek gelen ilk adım yükünü jeneratör toparlayana kadar faz koruma röleleri açıyor. Açma sebebi fazlararası ve faz-nötr gerilim düşümüdür. Bu ilk anda ve geçici rejim olarak gerçekleştiği için anlayamıyorsunuz sonra ölçtüğünüzde de değerleri haliyle normal görüyorsunuz. Röleyi resetledikten sonra motor devreye giriyor sorun olmuyor değil mi? sorun sadece 300kVA jeneratörün devreye girişinde gerçekleşiyor anladığım kadarıyla.

sanki adım yüküyle de çok alakalı değil gibi düşünüyorum. çünkü
jeneratör devrini aldıktan, yükleri adım adım verdikten sonra normal stabil haldeyken ölçüm yaptım voltajlar normaldi. motorların panosu ayrı olduğu için panonun ana şalterini indirdim. tekrar devreye verir vermez (motorların hiç birini çalıştırmak istemediğim halde bile yani motorlar çalıştırılmadan )koruma röleleri kumanda devresinin enerjisini kesip korumaya geçiyor. röleyi resetleyincede enerji verir vermez aynı durum gerçekleşiyor. ancak bu röleleri devre dışı bırakınca herhangi bir problem olmuyor.

sanki adım yüküyle de çok alakalı değil gibi düşünüyorum. çünkü
jeneratör devrini aldıktan, yükleri adım adım verdikten sonra normal stabil haldeyken ölçüm yaptım voltajlar normaldi. motorların panosu ayrı olduğu için panonun ana şalterini indirdim. tekrar devreye verir vermez (motorların hiç birini çalıştırmak istemediğim halde bile yani motorlar çalıştırılmadan )koruma röleleri kumanda devresinin enerjisini kesip korumaya geçiyor. röleyi resetleyincede enerji verir vermez aynı durum gerçekleşiyor. ancak bu röleleri devre dışı bırakınca herhangi bir problem olmuyor.

Bu pano hariç sistemde faz koruma rölesi yok mu? yani normalde bir dengesizlik varda siz bu panoya enerji verince faz korumalar açıyor gibi geldi bana. Pano ana şalteri açmadan jeneratöre daha yakın bir noktaya faz koruma rölesini takıp denediniz mi? Yazılarınızda dikkat ettiğim röleye enerji gelir gelmez açıtırması röle yada rölelerde arıza yoksa belliki 300kVA jeneratör gerilimlerinde bir dengesizlik var(çünkü şebekede ve 500kVA jeneratörde sorun yaşamadığınızı belirttiniz.) harmonik sorunu olsa bunu şebekede yada 500kVA jeneratörde de yaşamanız gerekirdi.

Son düzenleme:
arkadaşlar şu anda iki farklı jeneratörümde benzer sıkıntılar var

birincisi 300 kva
şebekede iken herhangi bir problem olmayan motorlar bu jeneratörden beslenirken motor koruma röleleri devreyi korumaya alıyor ve motorların çalışmasına engel gi bir oluyor
yaptığım ölçümlerde fazlar arası 380v faz nötür arazı 220 v
yani herhangi bir problem göremedim. acaba neden motor korum röleleri korumaya geçiyor.

ikincisi 250kva
burdada benzer durum söz konusu
şebekede iken yine sıkıntı yok
jeneratöre geçince termikler açıyor (devrede motor koruma yok)
motorlar aşırı ısınıyor burada çok fazla olmasada gerilim düşümü var

kontaktörlerinizin kontak takımını değiştirin yada kontaktörü komple değiştirin. Aynı durum benım basımada geldi. kontaktörun kontakları kömürleştiği zaman motorun çektiği akım baya bir artıyor ve termık açıyor. 37 amper cekmesı gerekn motor 56 amper cekıyordu kontaktor kontaklarını yenı gümüş kontaklarla değiştirdim ve 34-38 amper civarına düştü.

kontaktörlerinizin kontak takımını değiştirin yada kontaktörü komple değiştirin. Aynı durum benım basımada geldi. kontaktörun kontakları kömürleştiği zaman motorun çektiği akım baya bir artıyor ve termık açıyor. 37 amper cekmesı gerekn motor 56 amper cekıyordu kontaktor kontaklarını yenı gümüş kontaklarla değiştirdim ve 34-38 amper civarına düştü.

Sn greenyucel güzel bir tecrübenizi anlatmışsınız ancak sorun şebekede ve 500KVA jeneratörde gerçekleşmiyorda 300kVA jeneratörde gerçekleşiyorsa problemin çözümüyle anlattığınızın bir alakası olmamalı değil mi?

sn analizör tüm konuyu detaylı okuyamadım vaktım kısıtlı. Ben ana soruya göre cevaplandırdım. Elbette bir jeneratörde yapıp diğerinde yapmıyorsa o zmn sorunlu jeneratör sistemınde problem aramak lazım. Acaba jeneratörün motor devri nedir? Motorların cektıgı her fazdakı akım etıket degerlerıyle uyusuyormu? Detaylı acıklama olmazsa yardımcıda olamayız soru ısaretlerını ortadan kaldırmak lazım. Voltaj normal denmiş birde motorlar asırı ısınıyor denmıs atladıgım bır yer yoksa.

yanlış anlamadıysam jeneratörleri anlık yüklediğinizde bir sıkıntı çıkıyor acaba jeneratörlerinizin bir adımda üzerine yük alma kapasiteleri nedir? motor ve alternatör markaları nelerdir. eğer 500 KVA jeneratörde bir sorun yaşamayıp 300 KVA da sorun yaşıyorsanız bu tamamen jeneratörle alakalıdır diye düşünüyorum

sevgili arkadaşım senin motor korumalar faz sıralı oldugu için jenaratörde skorumaya geçiyor motor koruma R S T uçlarını degiştirirsen arızayı gidermiş olursun kolay gele

arkadaşım jeneratörlerin faz dönüş yönlerini şebekeye göre ayarlımı onun kontrolünü yap. yoksa motorların çalışmayacaktır.birde sistemde faz kontrol varsa R,S,T GÖRE U,V,W FAZLARINI DENK GETİRMELISIN..

Forum istatistikleri

Konular
129,050
Kullanıcılar
451,321
Son üye
mehmet emin sözen

Yeni konular

Geri