K tipi Termukupulu max6675 dışında nasıl kullanabiliriz?

muratmert4

Usta Üye
S.A.
Sn. Arkadaşlar K Tipi Termo kupulu max665 entegresi dışıda nasıl kullanabiliriz? opamp ile devre yaptım ve isiste denedim ama opampların güvenirliği nedir bilmediğim için kararsızım. Tavsiyelrinizi bekliyorum. :confused:

slm ben max6675 kullanıyorum. bir sıkıntı yaşamadım. J tipi termokupulu okutup Pİc te oluşturduğum J den K ya dönüştürme tablosu ile gerçek ısıyı doğru bir şekilde görebiliyorum. Opamp ile de yapılabilir ama ortam ısısına bağlı hatalı ölçüm yaptığı için kompanzasyon ölçümü yapıp farkı okunan ısıdan çıkarmalısın, yoksa hatalı ölçüm yapmış olursun. max6675 bu işi kendisi otomatik olarak yapıyor. yalnız entegreyi cihazın iç ısısından uzak bir yere mümkünse pcb arkasına yerleştirmelisin ve orayı da ortam havası ile havalandırki yanlış ölçüm yapmayasın.

termokupllarda ortam sıcaklığı sıkıntısı herzaman vardır ,bunun için ortam sıcakılıkarını kompanze edecek sistemler mevcut

termokupl yerine pt 100 kullanılsa daha iyi bunlarda ortam sıcaklığı derdi yok ama kaç dereceye kadar kullanılabiliyorlar araştırmak lazım

Forum istatistikleri

Konular
128,986
Kullanıcılar
451,189
Son üye
Mustafa 366145

Yeni konular

Geri