Kaç kw/h yapar?

Akım x Volt = watt saat

10 x 12 = 120 watt ..

8 saat boyunca 12 volttan 10 amper çekersek

120 x 8 = 960 watt 8 saat :)

kolay gelsin
960/1000= 0.96 kw/h :) Teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
960/1000= 0.96 kw/h :) Teşekkür ederim.

Hayır 0.96/h diyosun o saatte vereceği güç ben 6 saatte vereceği toplam gücü söyledim. 6 saatte 960 watt toplam 960/8=saatte 120 watt

panelden aküsüz maksimum 12 volt 10 amper çekiyorsun diyelim burdan 120 wattan fazla çekemezsin

80 amperlik akümüz var sen bunu bu panelle 6 saatte doldurursun 1 saatte 960 wattlık alıyıcıyı besler

120 wattlık alıcıyı ise 6 saat besler

sen gücü 960 wattlık bir alıcıyı 1 saat çalıştırmak istiyorsan önce depo etmen gerekir ve panelle kesintisiz şarj edebilirsen 6 saatte şarj olur 1 saatte deşarj edersin

panellerlerden istediğimiz gibi akım çekemeyiz ne verirse odur ama aküyü şarj edip aküyü kullanırsak istediğim akımı elde ederiz 80AH aküden 160 amper çekmek istersen yarım saat güç verebilir yarım saat boyunca 1900 watt harcayabilirsin tabi akününde dayanabileceği bir sınır var :)

kolay gelsin

Hayır 0.96/h diyosun o saatte vereceği güç ben 6 saatte vereceği toplam gücü söyledim. 6 saatte 960 watt toplam 960/8=saatte 120 watt

panelden aküsüz maksimum 12 volt 10 amper çekiyorsun diyelim burdan 120 wattan fazla çekemezsin

80 amperlik akümüz var sen bunu bu panelle 6 saatte doldurursun 1 saatte 960 wattlık alıyıcıyı besler

120 wattlık alıcıyı ise 6 saat besler

sen gücü 960 wattlık bir alıcıyı 1 saat çalıştırmak istiyorsan önce depo etmen gerekir ve panelle kesintisiz şarj edebilirsen 6 saatte şarj olur 1 saatte deşarj edersin

panellerlerden istediğimiz gibi akım çekemeyiz ne verirse odur ama aküyü şarj edip aküyü kullanırsak istediğim akımı elde ederiz 80AH aküden 160 amper çekmek istersen yarım saat güç verebilir yarım saat boyunca 1900 watt harcayabilirsin tabi akününde dayanabileceği bir sınır var :)

kolay gelsin
:) Teşekkür ederim. Peki 80 Amperlik aküyü 6 saatte dolduacağımızı nasıl bulduk? Bide akümüzü doldursak, hem akü bağlı olsa hemde kullanılan cihaz aküden elektrik çekse. Bu mümkün müdür? Şey gibi, şarja takılı bi cep telefonunun açık olması gibi.

Son düzenleme:
yanlış cevap vermişim sanırım uykulu uykulu :) panelden 10 amper çekiyorsan 80 amper aküyü 8 saatte doldururuz 1 saatte 10 amperini doldurduğumuza göre.

akü panele bağlıykende kullanılabilir

kolay gelsin

yanlış cevap vermişim sanırım uykulu uykulu :) panelden 10 amper çekiyorsan 80 amper aküyü 8 saatte doldururuz 1 saatte 10 amperini doldurduğumuza göre.

akü panele bağlıykende kullanılabilir

kolay gelsin
Teşekkür ederim :)

Bir kere en başta soruda yanlışlık var senin öğrenmek istediğin enerji miktarı ve bunun birimi kw/h saat değil kwh dir. Yani bölme değil çarpma olacak. W zaten birim zamanda üretilen (saniyede) enerji demektir. Gücün saat olarak zamanla çarpımı ise kwh adında bir enerji biriminde sonuç verir ki elektrik faturalarında da bu şekilde belirtilir.

Ör. 100W panelin varsa ve tam kapasite üretim ortalamasını güneşin iyi olduğu bir bölgede günde 8 saat olarak düşünürsen günlük enerji üretimin 800Wh olacaktır ki bu da günde 0.8 kwh yapar. Bu rakamı 30 günle çarparsan ayda 24kwh üretim yapar. Elektrik faturasındaki toplam harcamaya bakarak bu üretimin toplam harcamanın ne kadarını karşılayabileceğini görebilirsin.

Ancak tekrar belirtmekte fayda var Türkiye şartlarında tam kapasite ortalaması 8 saat olan bir yer olduğunu sanmıyorum (sadece yaz ayları değil tüm yılın ortalamasını düşünmekte fayda var). Bu durumda günlük 5-6 saat gibi hesaplama yapmak daha iyi olur.

hocam soru mantığını eksik kurmuşsunuz... bunun en güzel cevabı ; " siz ne kadar isterseniz " olur... güneş panel sistemlerinin projelendirilmesinde ; 1- kullanacak olduğunuz cihazların watt cinsinden gücü 2. her bir cihazın çalışma süresi 3. kurulacak bölge 4- sadece yaz ayları mı yoksa yaz kış mı kullanılacak... bu kriterlere göre hesaplama yapılması gerekir...

Forum istatistikleri

Konular
129,065
Kullanıcılar
451,347
Son üye
mrosleon

Yeni konular

Geri