Kaçak akım atması

Merhabalar
geçen hafta tatil dolayısıyla aile evine gittiğimde babam şofbeni açtıklarında sigortanın attığını söyledi. elektriği kesip(şofbenin elektriği buattan geliyor ve buatın sigortası ayrı bir sigorta) şofbenin dış kapağını söktüm ve su kaçağı buldum. su hazne kapağında bulunan contanın eskidiğini gördüm ve yenisiyle değiştirdim. Daha sonra bağlantıları yapmak için kabloyu şofbene geçirirken(kablolar bir anlığına birbirine değdi) kaçak akım attı. Bağlantıları yapmaya başlamadan önce hem sigortanın inik olduğundan emin oldum hem de kontrol kalemiyle kontrol ettiğim için çok şaşırdım. Bağlantıları yapıp elektriği verdim ve şofben normal şekilde çalışıyordu. Ayrıca bu olaydan iki hafta önce babam prizi değiştirmek isterken(Yine aynı şekilde ilgili sigorta inik) kablolar birbirine değince kaçak akım atmış.
1-Kaçak akım rölesinin böyle atması normal mi ?
2-Normal değilse ne yapılmasını önerirsiniz ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yazıya ek bilğiler .

Mantığı : Tekli normal siğorta yerine ( kapatılan ) nötr kesmeli siğorta olsaydı kaçak akım rölesi atmazdı .

https://www.legrand.com.tr/otomatik-sigortalarda-notr-yapisi.php

Direk atan kaçak akım rölesi atması bulıunması ( kolay )

Direk atma ( kolay ) veya ara sıra atan kaçak akım rölesi atması bulunması . ( zorluk )

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…