Kaçak akım rölesı atmıyor jenaratör de besledigimde

Sorunumuz kaçak akımın doğru bir şekilde çalışması ise çözüm budur

Esas sorun Jeneratör'ün Notr Hattı Topraklanırsa oluşacak;

Jeneratör'ün Notr Hattı'nı Toprakladık > Aynı bölgede evin Koruma Topraklaması var > KAKŞ'nden önce Notr-Toprak sıfırlandı. Faz Hattı'ndan da Toprak Hattı'na temas var!
Fakat bu noktadan önce Toprak-Notr birleşti! KAKŞ neden bir kaçak görüpte açma gereksinimi duysun?

düzeltme: Yukarıda Notr ve Toprak'ın bir dağıtılacağını düşünerek böyle yazmıştım!

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Valla benim kafam fena bir şekilde karıştı bugün elektrikcilerin bir çoğuna sordum jeneratörle atar dedi bir sen atmaz dedin jeneratör topraklaması yoksa dedin ben yarın bir jeneratör firmasını arayıp soracağım

Fazdan giren akım nötürden dönmeyerek, koruma topraklamasından dönecek. KAKR'dan geçen akım, nötürden dönerken 30 mA ve daha fazla eksik bir şekilde döner ise hata akımı vardır diye rölenin açma yapması normal değil mi

Bu yöntemle röle 30mA'i bulamadan Akım'ın Röleye geri akma olasılığı yüksektir.

düzeltme: Notr ve Toprak'ın birlikte dağıtılacağını düşünüp böyle yazmıştım.

Son düzenleme:
kaçak akımın çalışma mantığı sağdan soldan mahalleden geçen değil; kendinden geçen akımın kendinden geri dönmesi

Valla benim kafam fena bir şekilde karıştı bugün elektrikcilerin bir çoğuna sordum jeneratörle atar dedi bir sen atmaz dedin jeneratör topraklaması yoksa dedin ben yarın bir jeneratör firmasını arayıp soracağım
ben de yanlış düşünmüş olabilirim. denemek size düşüyor. Size zahmet bir deneyin olmaz ise hatamızı görmüş oluruz

Aynı şeyden bahsediyoruz, siz sıfırlama yaptığınızda KAKŞ'nin açacağını mı düşünüyorsunuz?

düzeltme: Notr ve Toprak'ın birlikte dağıtılacağını düşünerek böyle yazmıştım.

Son düzenleme:
Tamam doğru söylüyorsun hatta giriş akımı çıkış akımına eşit olma bunda hem fikiriz fakat ben jenatorden gelen hattı kacak akim rölesinden geçirip dağıtım sigortalarında hatta dağıldığında elimde kablo prizin bir ucuna diğer kablonun diğer ucunu topraklama değdirince akımlarda bir değişkenlik olup atmazmi

ben de yanlış düşünmüş olabilirim. denemek size düşüyor. Size zahmet bir deneyin olmaz ise hatamızı görmüş oluruz

Hocam estağfurullah, ben sizin söylediğiniz karşısında şaşırdım, öğrendiğimin ve uyguladığımın tersi bir şey söylediniz. Ben, yanlış öğrendiğim birşey mi var diye düşünüyorum şu anda.

kaçak akımdan önce olduğu için sıfırlama olmuyor. Türkiyede genekl olarak TT sistem uygulanıyor. yani koruma ve işletme topraklamaları için ayrı kablo çekiliyor ve koruma için kazık vb. ayrıca yapılıyor. TN sistemde ise tesisata çekilen topraklama kablosu kaçak akımdan önce nötüre bağlanıyor. Burda da bir anlamda TN sistem uygulamış oluyoruz

kaçak akımdan önce olduğu için sıfırlama olmuyor. Türkiyede genekl olarak TT sistem uygulanıyor. yani koruma ve işletme topraklamaları için ayrı kablo çekiliyor ve koruma için kazık vb. ayrıca yapılıyor. TN sistemde ise tesisata çekilen topraklama kablosu kaçak akımdan önce nötüre bağlanıyor. Burda da bir anlamda TN sistem uygulamış oluyoruz
Bu yöntem bu ev için sakıncalı değil mi? Sonuçta buraya Trafo kurulmayacak.

Hocam estağfurullah, ben sizin söylediğiniz karşısında şaşırdım, öğrendiğimin ve uyguladığımın tersi bir şey söylediniz. Ben, yanlış öğrendiğim birşey mi var diye düşünüyorum şu anda.
Ben de aynı şekilde bir bağlantı yapmış da denemiş değilim. Ama düşündüğümde bu şekilde olması gerektiği kanaati var. Dediğim gibi bu işi deneyerek çözmek içerişehir arkadaşa kalıyor

Bu yöntem bu ev için sakıncalı değil mi?
Türkiyenin dışında bir çok yerde TN sistem uygulanıyor yani dışarda ayrı bir koruma topraklama tesisi yapılmadan enerji girişi yönünde koruma topraklaması nötür ile birleştirilerek kaçak akım ve sigortalardan geçirilip tesisat besleniyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,017
Son üye
Ozerbil

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri