kaçak akım rölesi neden tutmuyor?

hayatımda ilk defa kaçak akım rolesi görmüyorum.neyi nereye bağlamam gerektiğini de gayet iyi biliyorum..kaçak akım rolelerinin ikiside sağlam..ayrıca 1 senedir bu role sorunsuz çalışıyordu..benim problemimi iyi anlayamadığınızı tahmin ediyorum..yorumlarınız hiç yardımcı olabilecek türden değil..
roleyi dün akşam tekrar denedim..şuan tuttu ve çalışıyor..devrede bi harmonik var ama bulması kolay olmıcak gibi.neyse şimdilik problem görünmüyor..teşekkürler yardımlarınız için.

Neresi burası okul,dershane falan mı? yada işyeri? Sivri akıllının biri ups prizine cattle yada şu su kaynatan adi elektrikli kahve cihazlarından birini takmıştır. Sıkıntı çıkıncada takmaktan vazgeçmiştir. Arıza bu neticede vahiy değilki aylar seneler sonra birdaha gelsin sonra birden kaybolsun...
Senelerdir oluşmayan harmonik birden vahiyle mi geldi sisteme ! madem bu işlerin içindesiniz mantıklı açıklamalar yapın !

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Neresi burası okul,dershane falan mı? yada işyeri? Sivri akıllının biri ups prizine cattle yada şu su kaynatan adi elektrikli kahve cihazlarından birini takmıştır. Sıkıntı çıkıncada takmaktan vazgeçmiştir. Arıza bu neticede vahiy değilki aylar seneler sonra birdaha gelsin sonra birden kaybolsun...
Senelerdir oluşmayan harmonik birden vahiyle mi geldi sisteme ! madem bu işlerin içindesiniz mantıklı açıklamalar yapın !
burası bir hastane,dediğiniz gibi her odada kahve makinası,cattle.. herkes keyif yapıyor
ceremesini biz çekiyoruz..diğer arkadaş bağlantıları yanlış yapmışssınzdır gibi bir yorumda bulundu,sitemim biraz da ona aslında..Her odaya girip çıkmamız kolay olmadığı için(başhekim,patron,genel müdür) detaylı bir göz kontrolü de yapamadım..Bir şekilde bu odalardan biri ,ups prizinde takılı olan bişeyi prizden çıkardı,problem ortadan kayboldu..
En mantıklı açıklama bu sanırım ustam!

burası bir hastane,dediğiniz gibi her odada kahve makinası,cattle.. herkes keyif yapıyor
ceremesini biz çekiyoruz..diğer arkadaş bağlantıları yanlış yapmışssınzdır gibi bir yorumda bulundu,sitemim biraz da ona aslında..Her odaya girip çıkmamız kolay olmadığı için(başhekim,patron,genel müdür) detaylı bir göz kontrolü de yapamadım..Bir şekilde bu odalardan biri ,ups prizinde takılı olan bişeyi prizden çıkardı,problem ortadan kayboldu..
En mantıklı açıklama bu sanırım ustam!

sizi en iyi ben anlıyorum.yaptığımız işler birbirine çok yakın.
zamanın behrinde çok büyük bir UPS firmasın eğitim toplantısında,elektrik piyasasında önemli isimlerden birisine şunu sordum.
neden,yüksek akım çeken elektrikli el aletleri ve mutfak eşyaları(kettle,fön makinesi,ufo,ütüler) ups prizlerine uyumlu şekilde üretiliyor.neden bir yönetmeliğe tabi değiller mi ? diye sordum.maallesef tatmin edici bir cevap alamadım.
Ticari işletmeler,projelerinde ihtiyaç duyduları enerji miktarına göre UPS gücü oluştururlar ve alt yapılarını buna göre yaparlar.
hiçbir mimar veya mühendis ups sistemine ufo takıp ısınmaya çalışacak ofis personelini hesap edemez.ama ne hikmetse bu ülkede bütün cihazlar ups uyumlu üretiliyor.kimsede neden böyle diye sorgulamıyor. bir bardak kahve içmek uğruna katta bulunan otomasyon sistemini çökerten ofis çalışanlarına ne anlatabiliriz.

Ayşeyle hayriye ups prizine cattle takacak fadime adi kahve makinasıyla kahve yapacak diye bunları hesaba katıp ups gücü hesaplanmaz. UPS sistemi geçici kesintilerden bilgisayar v.b. cihazların olumsuz etkilenmemesi amacıyla yapılmış bir emergency sistemdir. Bunu elektrikten anlamayan kullanıcıya detaylı anlatmayada bence gerek yok "yersen kirşen" deyip geçeceksiniz.

Hayatınızda ilk defa kaçak akım rölesi görmüyorsanız, neyi nereye bağlamanız gerektiğini gayet iyi biliyorsanız, insanların sizin probleminizi iyi anlayamadığını tahmin ediyorsanız ve yorumların hiç yardımcı olabilecek türden olmadığına inanıyorsanız bir zahmet problemi de kendiniz buluveriniz de insanları boş yere meşgul etmeyiniz burada. Saygılar...

gereksiz yere yorum yazmanıza gerek yok sayın elbruz!bütün arkadaşların yorumları benim için önemli,..olumlu veya olumsuz..ama,pano içinde kar takılı ve çalışıyor halde iken arkadaşın biri yanlış bağlantı yapmışsınızdır o yuzden çalışmıyor diyor..daha bişey bağlamadık bile:)..o zaman bu forum neden oluşturuldu,kımse kimse bişey sormasın o zaman!..problem her zaman olabilir,gözden kaçırdığımız bir çok şey olabilir,önemli olan bunu burda çok değerli ustalarımın değerli yorumları sayesinde çözebilmek..Sizinde konuyla ilgili bir fikriniz var ise paylaşırsanız sevinirim.Yok ise eğer kalabalık etmeyiniz!saygılar..

Son düzenleme:
yukarıda anlatılanlara göre nötr hattınızı incelemek gerekiyor.roleye giren nötr bağlantı noktalarında gevşeklik oksitlenme temassızlık durumu olabilir.ayrıca ups topraklamasını bağımsız yapmakta fayda var diye düşünüyorum slm

gereksiz yere yorum yazmanıza gerek yok sayın elbruz!bütün arkadaşların yorumları benim için önemli,..olumlu veya olumsuz..ama,pano içinde kar takılı ve çalışıyor halde iken arkadaşın biri yanlış bağlantı yapmışsınızdır o yuzden çalışmıyor diyor..daha bişey bağlamadık bile:)..o zaman bu forum neden oluşturuldu,kımse kimse bişey sormasın o zaman!..problem her zaman olabilir,gözden kaçırdığımız bir çok şey olabilir,önemli olan bunu burda çok değerli ustalarımın değerli yorumları sayesinde çözebilmek..Sizinde konuyla ilgili bir fikriniz var ise paylaşırsanız sevinirim.Yok ise eğer kalabalık etmeyiniz!saygılar..

Huyumdur kalabalık etmek ne yapayım elimde değil kabalık edeni görünce kusuruma bakmayın. Hani bu noktadan da ilerletmeyelim ben baştan rahatsızlığımı söyleyeyim de, o kadar insan doğru yanlış belki saçma bişeyler yazmış da o kadar söylenenden sonra buradan bişey çıkmıyor tarzında bir söylem bence pek hoş değil demek istediğim bu... Saygılar

Forum istatistikleri

Konular
129,007
Kullanıcılar
451,218
Son üye
emrah asrav

Yeni konular

Geri