kabloyu soğutursak ne olur

cevap için teşekürle söylemek istedim üretim sahasında koblo soğutma işleminin zor olması ek masraf olmasıydı benim düşüncem kablo kesiti hesaplanarak işlem yapılması yonudendi..
tabiki haklısınız, pratikte kullanımı kesinlikle çok kısıtlı. Kablonun kalınlığını arttırmak varken soğutmaya uğraşılmaz , anca özel mühendislik uygulamalarında.
Yada günümüzde Bilgisayardaki işlemleci soğutucuları da örnek verilebilir , ne kadar soğutursanız okdr OverClock yaparsınız , sıvı nitrojen ile soğutup normal bir işlemciyi 10ghz'lere kadar hızlandıranı görmüştüm..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
akım tasıma kapasitesi artar ama bunu 4*2,5 için dusunmeyelım daha çok trafo ana pano arası için dusunelım

arkadaşlar her kablonun bir akım taşıma kapasitesi vardırya kapasiteyi aştığımızda da kablo ısınır ve yanar
şimdi biz bu kabloyu soğutursak çeşitli şekillerde kapasitesini arttıra bilirmiyiz?

Nedenini , niçinini sorgulamadan ana soruya bağlı kalarak cevap Evettir.
Isınan iletkenlerin direnci artar (karbon hariç -inşallah değişmemiştir !).
Direnci artan iletkenin de (burada kablo) akım geçirme kapasitesi düşer.

tabi ne fayda saglıyacak oda dusundurucu

Bir arkadaşımızın aklına gelen bir fikir vardır.
Mutlaka bildiğimiz işlerde kullanılacak diye bir şey olmayabilir..

neticede kabloyu sogutmak için bi yatırım harcama olcak

metresi 1000 lira dan başlayan bir kabloda o kadar maliyet artışı önemli olmaz herhalde nedersiniz bu sistemin 154kv ve 380kv kablolarda kullanılabilinir olduğunu düşünüyorum

Kesinlikle hayır, ne kadar bir verim artışı olacak ki okadar para harcayalım.
Para harcamaktan kasıt 154kv - 380kv ' lık uzun hatlar nasıl soğutulabilir?

Forum istatistikleri

Konular
129,049
Kullanıcılar
451,319
Son üye
mohamed elkilani

Yeni konular

Geri