KALINLIK OLCMEK ICIN SENSOR

ARKADASLAR METAL SACIN KALINLIGINI OLCMEK ISTIYORUM

0.1 mm ......5mm kadar sacın kalınlıgını olcup PLC de gozlemlemek istiyorum

sac bir makaradan baska bir makaraya sarılıyor ve ben online olarak kac mm oldugunu okumak istiyorum

bu konuda bana ne onerirsiniz ?

( hassasiyet %1 olucak en az , hassas olcum soz konusu )

Bu kadar hassas bir ölçüm, öncelikle mekanik sisteminde buna göre hassas olması lazım. bugün 0.1 mikron hassasiyetle ölçen sensörler bile var, ama en ufak bir titreşimde zaten bu hassasiyeti doğal olarak kaybediyorsunuz. SICK te OD serisi ürünler var, bunlar bu işi yapıyor. 0,01 mikrona kadar hassaslar ama bunu mekanik olarak sağlamak çok teferruatlı. alıyorsunzu 2 sensör, isterseniz yanınada bir anfi. Tüm değerli ekran üzerinden görüp, ister analog çıkış, ister seri porttan haberlşetiriyonuz. hatta üstündeki dijital giriş ve çıkışları kullanabiliyorsunuzda.

Not olaral şunu belirteyim ürünün hassasiyetine değil doğruluk (accuracy) oranını baz alın seçim yaparken.

hocam bu iş proses işi olduğundan ve hassas istiyorsan x-ray yani kesenin ağzını biraz açman gerekecek 0,1 ile 5mm ve %1 hassasiyet çok şey

arkadaslar ben ultrasonic kullandım , başarılı olmadı
lazer kısmen daha iyi cozum verdi
tesekkurler ilginize

Bu konuda Grecon firmasının pinomatik kalınlık ölçme sistemlerini tavsiye ederim son derece güzel çalışıyor, sunta fabrikasında 8mm levhaları ölçmek için kullanırdık...

Merhabalar;

Biz Seltek olarak Alüminyum, bakır ve çelik dahil olmak üzere yassı mamul üreten prosesler için kalınlık ölçme ve kontrol sistemleri üretmekteyiz. Metal sac kalınlığını ölçmek için kullandığımız sensörler X-Ray veya Radyoizotop bazlı olup prosese göre belirlenmektedir. Ar-Ge teşkilatımız ve üretimimiz İstanbul'dadır. Sensör sistemlerimiz üretim esnasında(on-line) ilerlemekte olan sacı veya folyoyu dokunmadan(non-contact) tarayarak her noktada kalınlığı ölçüp enine kalınlık profilini raporlamaktadır. Elde edilen kalınlık değerlerine göre çeşitli aktüatörler aracılığıyla geri beslemeli(feedback) kalınlık kontrolü yapılmaktadır. Ölçülebilen kalınlık aralığı 1 mikron ile 10mm arasında değişebilmektedir. Sensörlerimizin ölçüm hassasiyeti binde 1'in üzerindedir. Örneğin 1mm kalınlığındaki sac, 1 mikrondan(0.001 mm) daha iyi bir hassasiyetle ölçülmektedir. Daha detaylı bilgi için mesaj atabilir yada web sitemizi Metals Industry Solutions ziyaret edebilirsiniz.

SELTEK LTD. CO.

Forum istatistikleri

Konular
128,865
Kullanıcılar
450,984
Son üye
ketebey
Geri