Kamu Kurumlarında Çalışanların Durumu

Genç bir arkadaşımıza bilgi vermek çok zor olmasa gerek, sonuçta kamu kurumları düşünen arkadaşlar için önlerini görebilmek , doğru karar verebilmesi için önemli bir konu olabilir.

Çalıştığınız Kurumda;

-657 li devlet memurluğu mu?, 399 lu KİT personelini mi çalışır?
-Kurumunuz çalışma alanları nedir?
-Kurumunuzda merkezi ve taşra alanında çalışma farkları nedir? Avantajları ve dezavantajları nedir?
-Kurumunuz Türkiyenin hangi bölgelerinde hizmet verir?
-Becayiş tayin durumları nasıldır?
-Mühendis net kazançı nedir? (tüm ek ödeme detaylarıyla)
-Mühendislerin yükselme durumu var mıdır? Görevde yükselme sınavları var mıdır?
-Kıdem ücretlendirmesi nasıldır?
-Lojman durumu nasıldır?
-Sosyal imkanlar nasıldır?

vs. benzeri konularda bilgi verilmesi faydalı olur kanaatindeyim.

Çok zor hocam kimse bilgi vermez, kim verecek, kendi kamudan emekli olmuş mühendislere özel git diyen dedemiz mi o bilgileri verecek. Özele gidin kamuda sıradan memur olursunuz diyen ama mühendis oğlu kpss ile atanan benim professör mü bunları söyleyecek. Yada 16 yıllık ustasına 900 lirayı layık gören , tecrübeli mühendise 2 bin lira vermeyi düşünen yada mühendisliği astsubay, doktorluğu genel kurmay başkanı olarak görenler mi verecek bu bilgileri.Vermezler millet öğrenmesin bilmesin, onlar kendi çocukları tanıdık eş dostla soksunlar, millet dışarda sürünmeye devam etsin.

Ne yazık ki haklısınız sanırım insan kendi çektiklerini başkası çekmesin demiyor da ben çektiysem herkes çeksin o zorluğu diyor.bu zorluk bize birşey kazandırsa hadi neyse sadece daha çok internet sitesi araştırıyor belki bir çalışan yazmıştır deyip forum forum dolanıyor zaman kaybediyoruz işte...(Tabi ki herkes için geçerli değil bu yazdıklarım)

Son düzenleme:
Burda bile bir iki abimiz dışında doğru düzgün bilgi veren yok, bazı verenlerde yanlış veriyor zaten. Özel mi devlet mi tartışmasını geçtik, kamuya karar verdik zaten, hangi kurumlar ne şartlar sunuyor, bakıyorum forumun yarısı kamuda çalışıyor ama hiç bir ses yok, sesi çıkanlarda kamu şöyle kötü böyle kötü diyen ama bir türlü emekli olmadan işten ayrılmayanlar. Adam resmen kamuda çalışanlar haram yiyor (tam demesede kastediyor) diyecek kadar düşmüş bakıyorsun adam 20 yıl orda çalışıp emekli olmuş, emekli maaşı her ay yatıyor sonra bize kıtır atıyor gidin özele diye, başkasıda bir ömür mühendis maaşları 2 bin lirayı geçmez derken 1 sene sonra nerdeyse 3 bin lira yı geçiyor en düşük mühendis maaşları.

Böyle yardımcı olcaksanız, lütfen olmayın.!!!!

Tekin bey belli ki siz zamanında yatmışsınız şimdi de pişmansınız pardonda elin japonu taşırken oturup kızaracağınıza kalkıp yardım etseydiniz ama o sırada düşünceniz zaten beni atamazlar burası kamu ohh rahatım şeklindeydi korkmayın şahsen ben sizin gibi olmayacağım için kazanacağım para da helal mi diye düşünmeyecem.İşte siz bundan bolayı da teknikerdiniz ve tekniker olarak emekli oldunuz kusura bakmayın ama gerçek bu:sizinkisi geç kalmış bir pişmanlık bence siz geceleri düşünmeye devam edin kazandığınız paralar helal miydi haram mıydı ? Bizim açımızdan da bir düşünceniz olmasın biz gerçekten çalışıp rahatça uyuyacağız en azından ben öyle yapacağım
Tekrardan teşekkür ederim
Saygılar...

burada bana yazılanı kısaca cevaplıyayım fazla yazmıyacağım anlıyan anlar ben emeklı oldum ayrıldım aynı bölüme iki karadeniz teknik mezunu mühendis alındı yıllarca tek başima ıdare ettığım yrtde şuan iki kadek mezunu mühendis var işlerde piyasaya yaptırılıyor ayrıca sanırım verdığım cevap yeterlı )ayrıca o bahsettığım japon örneğınde benımle japon firmasının işi ayrıydı 2 ncisi türkiyede oturmuş bir duzen var bunu sizlerde istıyorsunuz masa başinda oturup gelsın çaylar kahveler saat mesai dolsun maaşimizi alalım zaten bu duşuncede olmıyan burada bu konuyu tartışmaz kusura bakmayın ha bende yaptım yapmadım demıyorum ama doğru yolu kisa zamanda gordum allahımada şukur emeğımın karşılığı aldığım maaşta isimde verebılırım merak eden olursa bir universitede laboratuvarda kalıte kontrol cihazlarım var kendı tasarımım okula hibe tübitaktanda kalıte kontrol belgesı aldı cihazlarım fazla uzatmama gerek yok bır başka konu ben kimseye kamuda çalışmayın demedım benım demek ıstedığımı anlıyan anladı da anlamıyana anlatmak bıraz zor olacak arkadaşlar benım demek ıstedığım 4 yıl belkı 5 yıl muhendislıkte dırsek çuruttunuz karşılığı tekrar soyluyorum yan gelıp yatmak olmamalı mühendis demek üretken plan proje yapan demektır kamuda sana yenı tasarım veya üretım yaptıracak kaç kuruluş var ama özelde kendı işinin patronu olursun dıyeceksınızkı sen nasıl yaptın kamuda evet ben şanslıydım arge çalışması yapılan laboratuvardaydım boyle yerlede çalışmak ıstıyen ama kadeklıler gıbı yan gelip yatmıyacaklarsa neden olmasın genç çalışkan mühendisler daha fazla iş yapar boyle yerlerde zaten benim iş yapan çalışan kişilere sözum yok ama yılda kaç gun tatil yaparım kaç gun çalışırım hesabı yapanlar bunda kusura bakmasın

Son düzenleme:
Tekin Bey ben de şu an bir kamu kuruluşunda stajyerin evet bazı işler piyasada yaptırılıyor fakat bu işini sadece 1 kısımıgeriye kalan kısımlarda oradaki mühendsiler çalışıyor kesin hsap olsun arıza,onarım vb. yerlerde gerçekten yoğun bir şekilde çalışıyorlar fakat gerçekten dediğiniz gibi pek iş yapmayan bölümlerde var işte bunların kazandığı para gerçekten helal mi diye bende düşünüyorum yoksa herkes çalışmıyor olsa bunu bir tek siz değil bütün devlet erkanları da bilir ve olaya müdahale ederlerdi herhalde onlarda boş boş otursun diye para vermiyorlar mühendise yani bu durumun sizfarkındasınız da onlar mı farkında değil.Ve sanırım siz şu kamuda yatanlar kısımındaydınız evet gerçekten böyle kısımlarda var fakat kitlerde böyle bir durumun olacağını olsa bile min. oranda olacağını düşünüyorum.
Zaten şimdiki çalışmalarınıza kimse birşey diyemez tebrik etmekten başka ve bende sizi buradan Tebrik Ediyorum.
Yorumunuz içim teşekkür ediyorum.
Saygılar.......................................................

yazdığımı tam okumamişsınız kamuda yan gelıp yatanlar bölumunde olamadım olmadımda zaten olamazdımda iş yerınde işler aksamasın dıye gece mesaı dışında saat gece yarısı3-4 gıbı telefon santralı arızasını yaptığım gunler olmuştur 25 yıllık iş hayatımda olsun emeklılık suresınde olsun gece yarısı benım yaptığımı yapan bır teknık eleman tanıyayım alnından operım bölümde tek olduğum için yan gelıp yatmayada firsatım olmadı yatanlar yok demıyorum zaten kamuda çalışmak ıstıyenlerın yuzde 60 az değıl işi gucu yıllık tatıl gunlerını hesaplar ayda şukadar gun veya rapor alanlarda var dişarda şirket sahıbı olanlar var ben bu duşunceyle kamuya işe gırenlere karşiyim kendı uzerıne değıl eşi annesı babası uzerıne iş kurmuş ha bunları kıskanıyormuyum hayır kamuda boyle kişilere iş verılmezse özelde bilgisını becerısını kullanır sıze inanmak ısterdım gerçekten ama ben gormedım muhendisın arızaya gıttığını gıtsede zaten anlamaz teoriden oteye geçmez muhendisin bilgisi tekniker veya teknisyenın bıldığı pratık arıza çozumlerını yapamaz ha kesın hesap konusunda doğru proje çızımınde evetama sahaya ındığınde işler değışır.) masa başindakı gıbı olmaz işler

Evet tekin bey haklsınız buna bende katılıyorum çünkü mühendisler sürekli teoriye dayalı bir eğitim görüyorlar teknik anlamda zaten isminden de belli olduğu gibi teknikerler elbette daha iyidir.İşte bakın siz de devlette yatmamışsınız çalışmıssınız peki çalıştığınız kurumdaki mühendislerin hepsi yatıyor muydu?Onların içinde de çalışan birşeyler öğrenmek isteyen yok muydu sonuçta o kurumdada herkesin bir görevi varki o kadrolara atanıyorlar.Bu arada sorun yaratmayacaksa siz hangi kamu kuruluşundan emekli oldunuz.
Yorumunuz ve düşünceleriniz için teşekkür ederim.
Saygılar............

Tekin Bey ayrıca doktor tusla devlete atanır herkesin gözünde bir numara olur avukat öğretmen kpss ye girer devlette çalışır herkesin gözünde bir numara olur fakat mühendis devlete atandı mı niyeyse bu körelecek,paslanacak gibi mesleği küçük düşürücü ifadeler kullanılmasına karşıyım ben aslında evet belki yatanlar vardır fakat her meslekte çürük elma çıkacaktır fakat bunlar nereye kadar gelebilir ki?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…