Kamu Kurumlarında Çalışanların Durumu

Sevgili Tekin ağbeyim, 1994 itü girşli elektrik mühendisiyim, ki aldığım puanla cerrahpaşa tıp fakültesinin ilk 10 na girerdim (niye tıp örneği verdiğimi açıklamaya gerek yok sanırım). Yani mühendisliğin en zirvede olduğu zamanlardı. Bilerek isteyerek bu mesleği seçtim, kamuya geçtiğim 2008 yılında net kazançım 4.250 tl idi, kamuda ise 1.800 tl ve yinede kamuya geçtim. Belki şu anda maaşım 6 bin lira üzerinde de olurdu ki yurt dışı bile istemiyorum. Bana özel sektörü ve mühendislerin durumu anlatma, 300 ün üstünde mühendis bunların yarıdan fazlası itü mezunudur üstelik, çalışma şartlarınıda ücretlerinide biliyorum. Merak etmeyin artık her yerde üniversite her yerde gereğinden fazla mühendis var ve devamı geliyor. Bir apartmanda 12 mühendislik öğrencisi var, benim zamanında mahallede tek bendim. 18 yılda durumun ne hale geldiği açık, bakın ben özeldeki şartlar şikayetçi iken bırakıp kamuya geçtim, siz niye kendinize yazık ettinizde kamuda kaldınız. Yazdıklarınızı okuyan samimi olmadığınızı çok net anlar, evet korkaklar kamuya geçsin aslanlar kaplanlarda özelde devam etsin.

Selçuk kardeşim anladın sen durumu...

Not: Aselsan, sabancı, koçta -3,4 katı maaş vermez, eğer üst düzeye yönetici durumunda değilsiniz...

8-17 arası çalışmak tembellik değildir, olması gerekendir. İşsizlik derdi kıskacı düşünmeyen özel sektör çalışanı olmayacağı çok açıktır. 7 yıl boyunca bir gün bile işsiz kalmama rağmen, işsizlik hissiyatım her zaman vardı ki, zaten bu çalışma şartları ve ücretler işsizlik potansiyelinin getirdiği sonuçtur. Müthiş biriyim çok çalışkanım o yüzden işsizlik çekmem diye düşünen biri bile hastalanmıyacak yada kaza geçirmeyeceğinin garantisimi var?Artık emeklilik yaşı 65, 40-42 li yaşlar değil!!! Özel sektörde nerdeyse sömürü düzeyine gelen çalışma şekli çalışkanlık kılıfıyla üstü örtülmeye çalışılmaktadır. Kamu personelin 8-17 çalışması değil bu saatler içinde harcadığı emek ve iş güçü olarak değerlendirme yapılması daha uygun olacaktır.

Şükretme ile sömürü arasında ince bir çizgi vardır. Şöyle düşünün benim ilk iş yerimde cumartesi tam gün mesai, yıllık izin bir hafta şeklinde bir çalışma vardı. Kamuda 10 yılı doldurduğunda 30 gün yıllık izin + 10 gün mazeret izni ve cumartesi-pazar tatili. 40 gün izin demek eğer izinlerin tümünü 1 hafta ayrı ayrı kullanacaksan 8 haftaya denk gelir,1 yılda 52 cumartesi diyelim buda kabaca 10 hafta tatile denk gelir. Düşün bir yerde 1 hafta izin diğer tarafta 18 hafta izin sadece 1 yıl süresinde. 40 yıl çalıştığınızı düşünün 680 hafta fark eder. Bu iki işte çalışan aynı yaşta emekli olduğunu ve sadece yııllık izin ve cumartesileri düşünüldüğünde oluşan fark korkunçtur. Bu bile bazı şeyleri görmenizi sağlar.

Her zaman kamuyla özeli sırf maaş olarakta kıyaslamayın derim. Sosyal olanakları düşünün, lojman, kreş, tatil yerleri, yeşil pasaport, teknik geziler vs. Konuyu açan arkadaş özelde çalışırsa elbet kamudakinden fazla kazanma ihtimali olacak ama huzur ve güven, kendine vede ailesine ayırabileceğin vakiti düşündünüz mü? 60 küsür yaşına geldiğinde arkana baktığında devamlı çalıştığın görmek nasıl bir duygu olacağını tahmin edin. Yıpranmayı söylemiyorum bile...

Üstelik para içinde düşünüldüğünde başta devleti seçmek yine mantıklı seçimdir. 3 bin lira civarı maaşı hiç kimse acemi bir mühendise şu ortamda vermeyi düşünmez. Devlette çalışan bir kişi 2-3-4 bine özele geçmeyeceğini tahmin edebilirsiniz. Özele geçerse transfer olarak geçer ve imkanları devletin verdiğinden çok daha iyi olmaktadır. Çünkü elinde maaşı garanti bir iş vardır. Oysa özelde çalışan ortalama bir mühendisin öyle bir lüksü yoktur. Çok daha düşük ücretlere çalışmak zorunda kalır. Üstelik devlete erken yaşta atılan bir genç mühendis ekonomik özgürlüğe kavuştuğu için yuvasını kurması ve istediği kişi evlenebilme ihtimali çok daha yüksek olacaktır. Özelde çalışan genç mühendis ise düşük maaş ve yoğun temponun getirdiği yorgunlukla birlikte güvencesiz iş yaşamından dolayı (eğer uzun süre anlaştığı biri yok ise) evlenme planını genellikle ertelemektedir. Emin olun özellikle kız babaları şantiyede çalışan bir mühendise bakış açısı ile devlette çalışan bir mühendise bakış açısı aynı değildir.Devlette çalıştığınızda bu gibi durumlar daha kolay geçer.

Çoğu genç mühendisin körlüğüne sebep olan bu özelde çalışma tutkusu ( diğer mesleklerde çok daha azdır) yüzünden, ismi olan üniversitelerin mezunları, ortalama bir üniversiteden mezun olup kamuyu direkt olarak hedefleyen mühendislerden daha zor bir iş yaşamına girdiklerinin farkına varamayacaklardır. Bazı iş verenler kamuda çalışmaya karşı gelir, bende onlara sorarım sana ödemeyi düzgün yapan bir müşteriyi mi tercih edersin yoksa ödemeyi düzgün yapmayan, bölük pörçük ödeyen ödeyeceği bile garanti olmayan müşteriyi mi tercih edersin. Maaşlı çalışanın durumuda budur işte. Bizzat ben şahitlik edeyim, kamuda kazanılan para düzgün olarak geldiğinden midir bilemem bana çok daha bereketli geldi. Kamudaki maaşlarda bence şu anki şartlara görede iyidir.

Son olarak sosyal güvencede,insani şartlarda medeni bir iş yaşamını tercih etmeyi eleştirebilecek kadar samimiyetsiz insanlardan uzak durun.
Sizin mesajınızda bir husus aklıma takıldığı için sormak istedim: Kamuda 10 yılı doldurduğunda 30 gün yıllık izin + 10 gün mazeret izni ve cumartesi-pazar tatili. burada
Peki kamuda 10 yılı doldurmayan biri için 30 gün yıllık izni yok mu acaba

10 yıla kadar 20 gün yıllık izin olur.

Not: Burda çok net örneklerle kimsenin görmek istemediği, gösterilmemeye çalışılan şeyleri gösterdim. Bazen üslubum çok sertti am her zaman nettim. Kuruşu kuruşuna aldığım maaşı yazdım, kendimi çok çalışkan olarakta göstermedim. Bizzat kendim yaşadığım durumları ve kendimin yapabildiği şeyleri insanlara tavsiye ettim. Karşılaştırmalı örneklerle durumun analizini yaptım.Kamudaki çalışma verimsizliğini, özelde çalışmanın anahtarı olarak göstermeye çalışanlara hep karşı çıktım. (özelde çalışanlar çok mu verimli oda başka bir konu)
Sevgili Tekin abimizin öğluda kpss falan uğraşmayacak, çok büyük mühendis olup 15 bin liralar kazanacaktır, kimsenin bunda zerre kadar şüpheside yoktur. Kimin ne kadar olaylardan haberi olduğu kimin hangi maaşlardan haberi olduğu çok net bellidir.

Son düzenleme:
Tekin Bey sanırım siz de şu devleti körelme olarak görenlerdensiniz. Peki bana şunun cevabını verebilir misiniz?
Ben 60 lı yaşlarıma geldiğimde yani ben köreldiğimde özelde halim ne olacak aslında bunu sadece size değil kendine idealist diyen devlette çalışmayı küçümseyen murat abinin de deyimiyle o sözde aslan,kaplanlara soruyorum Siz körelince ne olacak hiç düşündünüz mü Hadi ona da ben cevap vereyim ama boşlukları siz doldurun Kurt kocayınca.........................................
Kimse kusura bakmasın ama durum bu (Bkz.Google)

ben özel de teknisyen olarak çalışıyorum. şu anda M.Y.O. da 2 yıllık okuyorum sadece kendimi geliştirmek için... yıllık izinler : ilk yıldan sonra 16 gün.... 5 yıldan sonra 23 gün.... 10 yıldan sonra 27 gün.... belki konuyla alakalı diil ama ÖZEL de kendini gösterirsen yerin vardır tabi yerine ve yöneticine göre.

Tekin Bey sanırım siz de şu devleti körelme olarak görenlerdensiniz. Peki bana şunun cevabını verebilir misiniz?
Ben 60 lı yaşlarıma geldiğimde yani ben köreldiğimde özelde halim ne olacak aslında bunu sadece size değil kendine idealist diyen devlette çalışmayı küçümseyen murat abinin de deyimiyle o sözde aslan,kaplanlara soruyorum Siz körelince ne olacak hiç düşündünüz mü Hadi ona da ben cevap vereyim ama boşlukları siz doldurun Kurt kocayınca.....................................

tamam selçık bey ".......LERE MASKARA OLUR" da siz o hareketi yapacaklara zamanında sevginizi gösterirseniz (yapmadınız veya yapmayacaksınız demiyorum) saygı bulursunuz . ben hala koca kurt haline gelmiş hoca ve ustalarıma saygıda kusur etmemişim... ve bunu okuyorlarsa burdan saygılarımı hala sunuyorum....

tamam selçık bey ".......LERE MASKARA OLUR" da siz o hareketi yapacaklara zamanında sevginizi gösterirseniz (yapmadınız veya yapmayacaksınız demiyorum) saygı bulursunuz . ben hala koca kurt haline gelmiş hoca ve ustalarıma saygıda kusur etmemişim... ve bunu okuyorlarsa burdan saygılarımı hala sunuyorum....

pardon SELÇUK BEY olacaktı ÖZÜR...

Elbette benim de onlara saygım sonsuz hatta bu forumdaki herkesin de o ustalara son derece saygı göstereceğine emininim.Benim anlatmak istediğim emeklilik yaşının 65 olması ve elbette artık bu yaşta şimdiki gibi koşturamayacaklarını ve rahat etmek isteyeceklerini bunu ise veren tek yerin Kamu olduğunu söylüyorum yani tek demek istediğim şu:Bizlerin de bir gün köreleceğini ve patronların artık bizi o kadar seveceğini sanmıyorum.Yazdığımı yanlış anlayan herkesten özür dilerim Aksi takdirde herkesin o ustalara saygısı olmalıdır

Kusura bakmayın ben kimseye yağ çekemem ama saygıyı gösteririm herşeye uyan bir koyun da olamam bunu isteyen idealist aslanların da yolları açık

Forum istatistikleri

Konular
128,849
Kullanıcılar
450,953
Son üye
cdalci

Yeni konular

Geri