Kamuda Elektrik Mühendisi Proje imza yetkisi??

Ebru.drn

Üye
Devlet memuru bir elektrik mühendisinin Smm belgesi olmadan ve odaya üye olmadan proje çizme imzalama yetkisi var mıdır?

Devlet memuru bir elektrik mühendisinin Smm belgesi olmadan ve odaya üye olmadan proje çizme imzalama yetkisi var mıdır?
sanırım yok, imza demek, bedel almak demektir. ilgili odaya kayıtın yoksa imza atamazsın. en azından legal bir projeye. örnek proje yapıp imzalama (imzala ama proje tam olmasın) yoksa imza yetkisi olan senin projeni alır imzasını kullanıp satar. senin emeğin, bilgin, yeteneğin, ileriye doğru öngürün heba olur gider.

sanırım yok, imza demek, bedel almak demektir. ilgili odaya kayıtın yoksa imza atamazsın. en azından legal bir projeye. örnek proje yapıp imzalama (imzala ama proje tam olmasın) yoksa imza yetkisi olan senin projeni alır imzasını kullanıp satar. senin emeğin, bilgin, yeteneğin, ileriye doğru öngürün heba olur gider.
kurumum (yeni tayin oldum) benden önce piyasadan firmalara çizdiriyormuş, ben gelince "sen çiz imzala dağıtım firmasına gönder" dediler :)
Evet.Aynı durum,sivildeki kurum elemanları içinde ( kendileri ile ilgili projeler için ) geçerlidir.
ag veya Yg Proje çizip, imzalayıp tedaşa onaya gönderebilirim bu durumda? doğru mu anladım? Bununla ilgili bir mevzuat var mı?

son anda bir soru daha eklemiştim :) bir mevzuat var mı? Müdür araştırmamı istedi çünkü.

Not: kadrom "Veri hazırlama kontrol işletmeni" olarak geçiyor ama kurum amiri oluruyla "elektrik mühendisliği" yapıyorum. Bu şartlarda da çizebilir miyim? Diploma ünvanım "elektrik mühendisliği"

Madde 6.Bulunduğunuz yerdeki tedarikçidende ,yazılı belge alınız.Tedarikçinin kurallarını bilmiyor olmanız normaldir.Belli bir ücret karşılığında bir SMM den yardım almanız gerekebilir.Bu hususuda,ağalarınızın ! sindirmesi gerekir.

Son düzenleme:
Madde 6.Bulunduğunuz yerdeki tedarikçidende ,yazılı belge alınız.
tamamdır okudum teşekkürler. yine de şunu göremedim. Emo ya üye olma şartım var mı? Üye değilim, bu şekilde çizip imzalayabilir miyim?

Emo zorunluluğu, SMM ve Yapı Denetim elemanlığı dışında kaldırılmıştır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,120
Kullanıcılar
451,450
Son üye
SimbaYunus

Yeni konular

Geri