kapasitif ceza yardım!!!

arkadaşlar bendeki problem şu şekildedir.sistem kurulumu toplam 5 kvar..anlayacağınız ufak bir pano!! sürekli kapasitif ceza geliyor..yaptığım incelemede sistem deki bütün yükü aldığım halde bile son adımdaki 2,5 kvarlık kondansatör devreden çıkmıyor.(diğer 3 adeti çıkıyor)sabaha kadar sistemde kondansatör çakılı durumda kalıyor.endüktif de problem yok.sizce bunun sebebi ne olabilir...sistem 15 amper akım çekiyor.akım trafosu 30/5....acaba röle mi arızalı yoksa akım trafosu yüksek değerdemi seçilmiş.Şimdiden teşekkür eder işlerinizde başarılar dilerim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İşletmedeki makinaların özellikelri nedir?
Röle marka ve modeli nedir? Ayarlarını ne şekilde yaptınız?

Röle 5 nolu çıkışı yapışık kalmış olabilir. Bu 5 nolu kontaktör çekili durumdayken röle ekranından cos fi değerini kaç olarak okuyorsunuz?

Bir de röle eğer bir akım trafolu ise; sizin akım trafosunun bulunduğu fazdan akım çekilirken diğer fazlardan akım çekilmiyora eğer , trifaze kondansatör diğer fazları kapasitiften cezaya sokar.

kontaktörlerde yapışma yok.....son kondansatör devredeyken cosfi 0,99 değerindedir. ayarlara gelince c/k ayarı otomatikte röle kendi hesaplıyor.adım sıralaması 1.2.3. şeklinde....işletme mağaza düzeninde genel olarak halospot 111 tipi trafolu 12v/75 watt ampüller kullanılmış.prizlerde kasa harici herhangi bir yük yok ...mağaza kapatıldığında alarm cihazı haric hiç birşey devrede değil...ama buna rağmen sanki sistemde yük varmış gibi 2,5 kvar lık kondansatör devreden çıkmıyor....

kontaktörlerde yapışma yok.....son kondansatör devredeyken cosfi 0,99 değerindedir. ayarlara gelince c/k ayarı otomatikte röle kendi hesaplıyor.adım sıralaması 1.2.3. şeklinde....işletme mağaza düzeninde genel olarak halospot 111 tipi trafolu 12v/75 watt ampüller kullanılmış.prizlerde kasa harici herhangi bir yük yok ...mağaza kapatıldığında alarm cihazı haric hiç birşey devrede değil...ama buna rağmen sanki sistemde yük varmış gibi 2,5 kvar lık kondansatör devreden çıkmıyor....

İşletmenizde telefon santrali ve UPS cihazınızda mı yok. Bunlar boşta dahi enerji çekerler.

Yapışma olayını kontaktörde değil de röle çıkış kontağında var mı diye sormuştum neyse.
Rölenizin markası ve modeli nedir? Bir akım trafolu ise o faza göre kompanzasyon yapar ve diğer fazlar kapasitif yazar tekrar ediyorum.
2,5kVAr kondansatör devrede iken röle ekranı 0,99 gösterip de sayaç kapasitif yazıyorsa ve röle bir akım trafolu ise sorun rölenin bir akım trafolu olmasıdır.

Sn. tossun2008 dediğine de kulak verin. Bİlgisayarlar için UPS'ler var mı?

kapasitif sorunu 1 kontaktor yapışması 2yanlış ck oranı
3 akımtrafo degerlerinin yanış seçilmesi veye yanlış baglantı 4 ani yuk degişileri 5

sayacınız mekanik mi elektoronik mi aktif reaktif sayacınız var fakat kapasitif sayac olmazsa tüzde doksan kapasitiften ceza yersiniz

açıkçası benim aklımada ilk önce rölenin o kademedeki çıkışının takılı kalması olabilir diye düşünüyürum. birde o kondansatörü başka bir kademeye alabiliyorsanızbaşka bi kademeye alın bir de öyle deneyin . çözümünüde başka bir şekilde bulursanız bizide haberdar ederseniz seviniriz

hayır röle çıkışlarında yapışma yok...sistemin kumanda fazı sigortasını indirdiğimde bütün kondansatör ler ayrılıyor....Ayrıca sayaç elektronik kombi sayaç.....röle tek akım trafosuna bağlı oda zaten en çok akım çeken faza bağlı....mağazada ups ya da telefon santrali kullanılmıyor...yani şundan çok eminim mağaza kapanırken devrede kesinlikle yük kalmıyor.teşekkürler...

ayrıca akım trafosu 30/5 dönüştürme oranlı....aklıma sürekli takılan acaba pano projelendirilirken yüksek değerde bir akım trafosu mu seçildi.Sizce toplam 5 kvar kurulumu olan bir panonun akım trafosu hangi değerlerde seçilmelidir???

Yapışma olayını kontaktörde değil de röle çıkış kontağında var mı diye sormuştum neyse.
Rölenizin markası ve modeli nedir? Bir akım trafolu ise o faza göre kompanzasyon yapar ve diğer fazlar kapasitif yazar tekrar ediyorum.
2,5kVAr kondansatör devrede iken röle ekranı 0,99 gösterip de sayaç kapasitif yazıyorsa ve röle bir akım trafolu ise sorun rölenin bir akım trafolu olmasıdır.

Sn. tossun2008 dediğine de kulak verin. Bİlgisayarlar için UPS'ler var mı?

sn. genç arkadaş şimdi benim teknisyenlik yaptığım işletmedede 400 kvar lık kurulumu olan bir panonun da bakımını yapıyorum sürekli tek akım trafosundan ölçüm yapıyoruz(yani rölemiz tek akım trafolu...1600/5) 5 yıldır ne kapasitifden ne de endüktifden ceza yemedik.Eğer vaktiniz varsa diğer fazlardan kapasitife girme olayını biraz açarsanız çok memnun olurum(bilgilenme açısından)ayrıca yardımlarınız içinde teşekkürler...

Moderatör tarafında düzenlendi:
... sayaç elektronik kombi sayaç.....röle tek akım trafosuna bağlı oda zaten en çok akım çeken faza bağlı....mağazada ups ya da telefon santrali kullanılmıyor...

...

sn. genç arkadaş şimdi benim teknisyenlik yaptığım işletmedede 400 kvar lık kurulumu olan bir panonun da bakımını yapıyorum sürekli tek akım trafosundan ölçüm yapıyoruz(yani rölemiz tek akım trafolu...1600/5) 5 yıldır ne kapasitifden ne de endüktifden ceza yemedik.Eğer vaktiniz varsa diğer fazlardan kapasitife girme olayını biraz açarsanız çok memnun olurum(bilgilenme açısından)ayrıca yardımlarınız içinde teşekkürler...

Sizin bahsettiğiniz 1600/5 akım trafosunun bağlı olduğu işletmelerde yükler neredeyse tamamen trifazedir. Yükler dengelidir zaten. Akım trafosunun bulunduğu fazdan ne geçiyorsa diğer fazlardan da o geçiyordur. Ama bu mağazadaki yüklerin de nerdeyse tamamı monofazedir. Akım trafosunun bulunduğu faz ile diğer fazların yükleri farklıdır. Buraya kadar yanıldığım nokta varsa düzeltin.

Tek akım trafosuyla dengesiz yüklerin olduğu işletmelerde bu sorunlar yaşanıyor. Sebebi de şu:
Siz akım trafosunu en azla yükün olduğu faza koymuşsunuz. Sayacınız ise elektronik. Elektronik sayaçların ölçüm mantığı şudur: Hangi fazdan ne geçiyorsa ayrı ayrı kaydet. Yani vektörel toplam yok.
Örnek veriyorum. R fazında 1kW'lık omik yük, S fazında 1kVAr'lık indüktif yük, T fazında da 1kVAr'lık kapasitif yük varsa eğer;
Sayaç eskiden olduğu gibi üç adet ve mekanik olsaydı, kaydedilen değerler bir saat sonra sadece aktif: 1kWh olurdu. Ama sayaç elektronik tip ise bir saat sonunda kaydedilen değerler:
aktif: 1kWh,
indüktif: 1kVArh,
kapasitif:1kVArh olur.

Sizdeki durum da bu.
Akım trafosunun bulunduğu fazdan (R fazı diyelim) indüktif yük (diğer fazlara göre) fazla çekiliyorsa, R fazı indüktif yazmaz. Ama S fazıyla T fazındaki indüktif yük R fazına göre az olduğu için aradaki fark kadar kapasitif yazar S T fazları. Sebebi ise S T fazlarına fazla kompanzasyon yapılmıştır.
Olayın bir de tersini düşünelim: R fazındaki indüktif yük, S T fazlarına göre az ise, bu sefer de S T fazlarıne eksik kompanzasyon yapılacaği için, indüktif yazar.

Eklediğim dosyada bu olay Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından deneylerle anlatılmaktadır (Biraz farklı bir dille sadece)

...ayrıca akım trafosu 30/5 dönüştürme oranlı....aklıma sürekli takılan acaba pano projelendirilirken yüksek değerde bir akım trafosu mu seçildi...Sizce toplam 5 kvar kurulumu olan bir panonun akım trafosu hangi değerlerde seçilmelidir???

Akım trafosunu kompazasyon panosundaki yüke göre değil de işletmedeki toplam yüke göre seçeriz. Akım trafosundan çekilen bütün yükler geçeceği için küçük değerdeki akım trafolayı yanacaktır.

Çekilen bütün yükler eğer ki 30 amperden daha az ise akım trafosu değeri küçültülebilir. Ama bana göre sizin probleminiz dengesiz yük ve çözümü de üç akım trafolu yeni nesil bir röle ile monofaze kondansatörlü kompanzasyondur.

Ekli dosyalar

• EMO Ankara Şubesi - EMO KOMBİ ELEKTRİK SAYAÇLARINDAKİ HİLEYİ KANITLADI.pdf
    96.5 KB · Görüntüleme: 69

Forum istatistikleri

Konular
129,104
Kullanıcılar
451,424
Son üye
erknglryz55

Yeni konular

Geri