Karavan için araç seçimi konusunda fikirleriniz ne olur ?

Herkese selamun aleyküm değerli ustalarım ve abilerim ve kardeşlerim....

Konu başlığından da anlaşılacağı gibi bir karavan yapmak istiyorum ama karar veremediğim bir iki konu var, sizlerin de değerli fikirlerini almak istiyorum.

Öncelikle ben bildiğiniz gibi kamu da tır şoförü olarak çalışan endüstriyel elektronik teknikeri bir insanım emekliliğime de daha uzun yıllar var. Ama uzun zamandan beridir bir karavan hayalim vardı en son amacıma ulaşacak kadar kanımın bitlendiği noktada ve her başım sıkıştığında danıştığım insanlar olarak bu konuyu da size danışmak istiyorum....

Evet hayalim bir karavan yapmak ve neredeyse tam zamanlı olarak içinde yaşamak Full tam zamanlı olmasa da % 80 düşünebiliriz,

Kafamı kurcalayan ise şöyle bir durum var avantaj ve dez avantajları ile birlikte yazmak gerekirse;

Araç olarak Volkswagen volt uzun şase bir minibüs yada isuzu royal gibi bir otobüs arasında takılı kalıyorum.

Volkswagen volt uzun şase araç otobüse göre daha küçük daha dar hatta neredeyse minyatür denecek kadar bir şey buna göre de depolama alanları dar olacak oturma alanı dar olacak duş wc gibi alanlar çok dar olacak mutfak vs zaten tamamen minnak bir şey olup hareket alanı neredeyse olmayacak. lakin bu araç boyutlarının otobüse göre kısa dar ve küçük alçak olmasından dolayı hem yakıtı az hem de her yere girip çıkma konusunda aşırı avantaj sağlayacak...

Oysa otobüsten yapacağım karavan tam istediğim ölçülerde geniş ferah yüksek olacak bu da bana depolama alanlarının alt bagaj kısımları sayesinde daha fazla olmasını sağlayacak tavanın daha büyük olduğu için güneş panellerinin daha fazla olmasını sağlayacak içerisinde oturma alanı yatak alanı mutfak wc vs için de çok geniş alanlar sunacak ama aracın boyutları her istediğim yere girip çıkmama engel olacağı bazı durumlar ortaya çıkaracağı gibi yakıtı da küçük bir araç ile gezmek kadar kolay olmayacak...

Hayat tarzıma baktığım zaman kalabalığı seven geniş alanı seven ve maaşla çalışarak yıllık izinlere bağlı yaşayan biri için otobüs biraz daha mantıklı geliyor.

Siz olsanız hangi aracı hangi sebeplerden dolayı tercih ederdiniz ?

Yer sorunu yoksa otobüs seçeneği düşünülebilir. Peki çekme karavan neden düşünmediniz?
Hem istediğim boyutlarda değil hem de ayrı bir araç ile onu çekmek hoşuma gitmiyor... Ayrıca onu çekmek için epeyce canlı güçlü güzel bir araca ihtiyacınız var araç için çeki demiri projesi vs vs derdi bitmiyor.

karavan dediğin gezer, güzel ülkemde karavan turizmi nerdeyse yok gibi bir şey. gezmeye kalktın mı en büyük sorunun park olacaktır, yarın bitez yalıya ineyim bir kaç karavan var foto çeker yüklerim.

Genel görüntü olarak (aracın içinden) bana çekme karavanlar daha ferah geliyor o yüzden yazmıştım.

İlk mesajınızda ağır vasıta şoförü olduğunuzu belirttiğiniz için araçlarla ilgili yorum yazmamayı tercih ettim, benden çok daha iyi bildiğiniz bir konu.

Karavan olarak bakınca daha büyük araç ferah olduğundan güzel duruyor tabi, ama buna ihtiyaç var mı? Sadece yıllık izinde kullanacaksınız anladığım kadarıyla.

Karavanı olan arkadaşlardan aldığım bilgiye göre Volkswagen crafter popülermiş ama tabut gibi oluyormuş hiç ferah değilmiş. Fiat Ducato daha iyiymiş. Enine bir yatak sığdığı için geniş yaşama alanı sağlıyormuş. Sanıyorum ducatonun yakıt tüketimi de daha ekonomiktir. Hangi model yılları arasında olması gerektiğini sormayı unuttum. Belki yıldan yıla çıkan kasalarda ölçüler değişiyordur. Benimki kaba taslak bir bilgi sadece.

Karavan olarak bakınca daha büyük araç ferah olduğundan güzel duruyor tabi, ama buna ihtiyaç var mı? Sadece yıllık izinde kullanacaksınız anladığım kadarıyla.
Evet aslında tek kişi olunca bekar olunca ihtiyaç yok gibi duruyor belki, ama dediğim gibi kalabalık ortam sevdiğim için de büyüğü cazip geliyor karar veremiyorum.

Bunun yanında 6 şubat depreminde hatay da görev almıştım oradaki o içler acısı durumların küçük bir kısmına şahit olduğum için de açıkçası gözüm korktu, Ev yok yatak yok yemek yemeye kaşık yok çatal yok çay için çay yok demlik yok tüp yok yok yok yok..... herkesin acısı var vs derken işte büyük olmasını bu konuda da istiyorum aslında ama küçük olması için yakıt yönünden ve acaba ilerleyen dönemler içinde gezer miyim diye düşünüyorum.
Aslında crafter de volt ile aynı ölçülere sahip ama model olarak çok daha yeni olan bir araç bu yüzden volt ile arasında fiyat ve km farkı var crafter düşük km de bulunabilirken fiyat ikiye katlıyor.

Ducato da evet geniş bir araç ama onların da fiyatları volt ile isuzu ya oranla bir tık pahalı. crafter ve ducato gerçekten yakıt yönünden isuzu royal e göre yakıt cimrisi araçlar.... Ölçüler olarak yıldan yıla değişmiyor model model değişiyor olabilir...

evet artvinli senin için 30 km yol gittim ve bir kaç örnek bulabildim. hatta küçük tüyolar aldım. su deposu büyük olsun, ges panelleri yeterli olsun gibisinden. klimalı midibüs en az sorunlu görünüyor bence.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Görsel 2024-10-28 saat 12.15.02_4ea2f702.jpg
    237.7 KB · Görüntüleme: 1
  • WhatsApp Görsel 2024-10-28 saat 12.15.02_54929741.jpg
    127.2 KB · Görüntüleme: 1
  • WhatsApp Görsel 2024-10-28 saat 12.15.03_5a6e2e61.jpg
    368.9 KB · Görüntüleme: 0
  • WhatsApp Görsel 2024-10-28 saat 12.15.03_b231ebf2.jpg
    316.7 KB · Görüntüleme: 0
  • WhatsApp Görsel 2024-10-28 saat 12.15.04_9fdbd461.jpg
    193.2 KB · Görüntüleme: 0
  • WhatsApp Görsel 2024-10-28 saat 12.15.05_65fe2172.jpg
    328.9 KB · Görüntüleme: 0
  • WhatsApp Görsel 2024-10-28 saat 12.15.05_7530930d.jpg
    454.7 KB · Görüntüleme: 0
  • WhatsApp Görsel 2024-10-28 saat 12.15.06_8c1b35e7.jpg
    411.3 KB · Görüntüleme: 0
  • WhatsApp Görsel 2024-10-28 saat 12.15.06_446eb885.jpg
    396 KB · Görüntüleme: 0
  • WhatsApp Görsel 2024-10-28 saat 12.15.06_848cae4c.jpg
    423.4 KB · Görüntüleme: 1
  • WhatsApp Görsel 2024-10-28 saat 12.15.06_2138b1d4.jpg
    339.4 KB · Görüntüleme: 1
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…