Kaynak makinaları kompanzasyonu

şahiler64 arkadasım bu konuda yardım ıstıyorsan cırcutordan yardım ısteyebılırsın.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sn. kibele,
Bizleri sisteminiz hakkında bilgilendirdiğiniz için (kendi adıma) teşekkür ederim.
Anlattıklarınıza göre küçük ve çeşitli kademeler oluşturmaya gerek duymayan bir sistem bu. Annelerimizin kullandığı rölelere göre 3. nesil diyebiliriz buna
Merakımdan soruyorum. Anladıklarımın doğruluğu için.
Bu sistemle, işletmedeki, her fazın ayrı ayrı kompanzasyonu tek bir kondansatör birimi (ihtiyaca göre birden fazla) ile sağlıyoruz.
Kondansatörden "istediğiniz kadar faydalanmak" için (her fazı ayrı ayrı) uyguladığınız gerilimi mi değiştiriyorsunuz frekansı mı?
Qc=U2.2.pi.f.c'ye göre sadece U ve f ile oynamanız mümkün. Yoksa daha farklı bir şekilde mi kondansatörün gücünü değiştiriyorsunuz.

"kibele" nin anlattığı sistem bu zannederim.eğer bu ise yeni birşey değil.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

sn elek ;
Bu sistem orta gerilim kompanzasyonu tristörlü kontrol etme sistemi değil mi?

Syn GencArkadas,

Bir baska konu olarak bizim sitemi acıladım. Umarım orada aradıgın yanıtları bulmussundur. Elek arkadasımızın gönderdiği cizim dogrudur. Biz kondansatör le ilgili birşey yapmıyoruz. Biz de devamlı devrede olacak sekilde bir kondansator bir enduktans kullanıyoruz. bunlar dengede olacak sekilde ayarlanmıs. eger bir motor devreye girerse bizde enduktansın akımını azaltıp cogaltarak motor+enduktans degerinin kondansatöre her halukarda esit olmasını saglıyoruz. dolayısı ile bizim bakıs acımız cok farklı. Lutfen detay için Kademesiz kompanzasyon yazımı okuyunuz.

"kibele" bu konuyu gündeme getirince,bende kendi notlarıma bir göz gezdirdim.
orada vardı bir kompanzasyon yöntemi olarak.fazla bir açıklama olmadığı için
şekil olarak koydum.sabit kapasite ve tristör tetikleme ile değişken empedans elde etme yöntemi.
m-usta-fa ' Alıntı:
sn elek ;

Syn Mustafa bey,
yukarda belirttiğiniz harmonik işi bizde ki minicik hat filtresi ile halledilmiyor. Zaten sizin calışmakta olan panonuzdaki harmonik filtresi olan bir kademenizi biz alıyoruz ve buna paralel ve esit gücte reaktör paralel baglıyoruz. Yani zaten kullanmakta oldugunuz ve en cok gerektiği anda kompanzasyon ihtiyacınızın olmadığı zamanlarda devre dısı olan harmonik filtrenizi her zaman devrede tutarak harmoniklerinizi baskılayacağız. Sanıyorum kademesiz kompanzasyon konu baslıklı yazım konuyu acıklıga kavursturduğunu umuyorum.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Syn elek ve Mustafa bey,
Haklısınız benzer bir yontem orta gerilimde kullanılmaktadır. İlk olarak 400Vda ALRON bu sistemi üreten firmadır Dunyada.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

m-usta-fa ' Alıntı:
sn elek ;

Evet dogrudur. ALRON 400Vda bu sistemi dunyada ilk defa üreten firmadır.

Arka Arkaya mesaj atmak yasaktır.Lütfen yukarıdan DEĞİŞTİR seçeneğini kullanınız.[size=10pt][/size]

Bu mesaj en son "17 haziran 2008 " tarihinde, saat " 15:09 " itibariyle görkem tarafından düzenlenmiştir.

Orta gerilimde kullanıldığını bende yeni öğrendim.demekki alçak gerilimde kullanılmamış daha önce.

Sn. kibele, mesajlarınız takip ediyorum.
Aradığım cevabı verdiniz. Değişik bir uygulama bu. Ama gayet mantıklı.
İlginize teşekkürler, çalışmalarınızda başarılar...

Son düzenleme:
işin garibi ben bile ikna oldum
Şimdi sayın kibeleyi 1000 ytl ye bu sistemi ikna etmeye çalışmak
Onu da muhasebe müdürümüz halleder evellallah
şaka bir yana gerçekten kafamı kurcalayan cevapları verdiniz.Pazartesi günü kompanzasyon sistemini satan firmanın mühendisi gelecek.Son bir çalışma yapacağız inşaallah.Hem de havasını alacak,pardon parasını.
Ona bahsedeceğim bundan.Gerekirse sizinle de görüştürürüm.umarım işe yarar.Uğraşıp yazdığınız için teşekkür ederim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…