Kaynak makinaları kompanzasyonu

COZUM BELLI
Amerikayı tekrar kesfetmeye gerek yok. ALRON'la biz benzer bir uygulama yaptık detayları asagıda vereceğim.
Izmir yakınların da BMC'nin saselerini imal eden bir firma ve yuksek guclu cok sayıda punta ve dikis kaynaka makinaları vardı. Herkesin bildiği piyasadaki tüm röleler denendi (en kralı ve yerli-yabancı dahil). Caresizlik sonucu bizde "%100 cozeriz deyince" tamam "cozerseniz faturanızı oderiz" dendi.

Detaylar:

12 kademe 230 kVAr komp. Vardı, entes,kael,ABB denemisler, 1 ve 3 akım trafolu tipleri ayri ayri denemisler, I/A %48-53, C/A %30-33 arasında imis en dusuk.
Circutor, siemens, aktif ölçüm yapmış, 400 kVAr tristörlü panolar önermişler ama önerdikleri trifaze, işletmede difaze askı punta 11 adet 120 kVA, 3 adet difaze sabit punta, 24 adet trifaze gazaltı (1-2 saniye devrede kalıyor) kaynak makinaları var.
Biz 50 kVAr dinamik yük, 137.5 kVAr kondansatör, ( 12.5 kVAr sabit, 3x25 + 50 kVAr toplam 4 hareketli kademe ) koyduk..

SONUC: Oranlar %6-8 enduktif, %1-3 kapasitif.
küsürat sonuc: paramızı aldık :D

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
abi bu oranlar muhteşem.Ağzımın suyu aktı:)
oranlara değil paralara :p

yahu hocam
yarın veya salı gunu musaitsen sana ugramak ve sistemi anlatmak istiyorum. 30 dakika yeterli.
bana telefon firma adı ve varsa sirkete kozyatagından nası gelirimi anlatan kroki gönderirmisin?

Herkesin rumuzu kendine. Inan adam basına dusen 3 hatun konusunda senin hakkını yemedim. Ben kendi rumuzumu gerceklemeye calısıyorum. yani "mukemmele ulasmak".

Bu noktaları biraz açarmısın arkadaşım.
1- dinamik yük
2- hareketli kademe
kibele ' Alıntı:
Biz 50 kVAr dinamik yük, 137.5 kVAr kondansatör, ( 12.5 kVAr sabit, 3x25 + 50 kVAr toplam 4 hareketli kademe ) koyduk..

dinamik yük:değişken yük demek. Örnek ucar makas, mono-difaz kaynak punta makinalar toplulugu olan yerlerde her an her fazda sabit bir yuk olmasını beklemek hayal. Iste sabit olamayacak böyle değişken yüklere dinamik yük denir. Bu tip uygulamalarda ne tristörlü nede klasik (annelerimizin kullandıgı) tip röleler sorunu cözemez. Burada tek ve yalnız cözüm ALRON'dur.

Hareketli kademe: Aslında hata bende. Arkadastan uygulama konusunda aldığım iç yazısmayı copy-paste ile gönderdim. Aslında bildiğimiz kademe demek.

Belki sistemi basitce anlatırsam kolay olur sisizn için.
Bir işletme düsünün 100KVAr kompanzasyon ihtiyacı var. Ama dengesiz veya ani (yani dinamik) ihtiyac ise 25KVAR civarında. O zaman ALRON sistemi su sekilde kuruluyor
  • adaptive ALRON rölesi
  • 25KVAR ALRON sürücü
  • 25KVAR ALRON reaktör
  • 25KVAR kondansatör 4 adet
gördüğünüz gibi monofaz ve küçük herhangi bir kontaktör bilmemkac tane kademe yok. biz boylece dengesiz veya ani olabilecek ve 0-25KVAR arası gerekebilecek tüm kompanzasyonu her faz için tam gerektiği kadar ve en gec 10msaniyede karsılıyoruz. Eger istek 25KVAR'ı gecerse bir kademe devreye alıyoruz. ve yine 25-50KVAR arası her isteği net karsılıyoruz ne eksik ne fazla. Dolayısı ile CosQ herzaman 1 oluyor. Ve o yuzden biz kademesiz sistem diyoruz. Umarım acıklama yeterli olur.

cosq 1 olunca yetmiyor ki hocam,power factörü de 1 yapmak gerekiyor.Analizde bakıyoruz cosq hep 1.Ama sayaç reaktif yazıyor.

power factör nedir?
m-usta-fa ' Alıntı:
cosq 1 olunca yetmiyor ki hocam,power factörü de 1 yapmak gerekiyor.Analizde bakıyoruz cosq hep 1.Ama sayaç reaktif yazıyor.

forumda daha önce yazmıştım.poer factör(türkçesi ile güç faktörü) kosinüsfi ile harmonik bozulmanın bir arada hesaplanmasıdır.
iddiaya göre sayaçlar power factöre göre ölçüm yapar.
pf=m.cosq
m = 1 / 1 + ( THD(I) ) ²
THD(I) akımın thd si demektir.
THD demek Total Harmonic Distortion yani toplam harmonik bozulmadır.
thd yi güç analizörleri ve bazı röleler ölçebiliyor.

Ali Çaşkurlunun emo nun internet sitesind yazdığı yazıdan alıntıdır :
Örnek olarak ile dijital sayaç kullanan ve
şebekesinde THD(I) =%30 seviyelerinde harmonik
akımı olan bir tüketici cos ø = 0,96 değerine
sahipken;
m = 1 / 1 + (0,3)2 = 0.917
PF = 0,917 . 0.96 = 0,88 değerinde bir güç
faktörüne sahip olacaktır.
Bunun temel sonucu olarak döner telli bir
sayaçtan dijital sayaca geçmesi ile aynı yük ve
kondansatör sistemi ile daha önce ödemediği
reaktif güç bedelini ceza olarak ödeyecektir

Sayın Mustafa arkadasım,

PF yerine CosQ demisim yani sürçü-lisan etmişim. Oturmus şurda şiir yazar gibi ilham gelmiş yazıyoruz. Tutmuş harmonik yapıyosun bana :D vede haklısın maaalesef ???.

iyi de hocam sisteminizin harmoniği önleyici yönünden bahsetmemişsiniz.?!
eğer ki harmoniği sıfırlayamazsanız(zaten sıfırlayan da olamaz da en azından % 5 lere çekemezseniz)
PF asla ve kat'a 1 olmayacaktır.nasıl olacak ta PF her zaman 1 de kalacak?
Not :örnek olarak benim tesisimde thd(u) %5 lerde.düşük olmasa da şu ortamda normal sayılabilecek değerlerde.en azından rezonansa girmiyorum.Fakat thd(ı) HARMONİK FİLTRELİ REAKTÖRE RAĞMEN %35 lerde.Filtre olmadan da %45 in üzerinde.Artı tesisimde güçlendirilmiş tip canavar gibi kapasitörler var.Yani sizin cihazınızın minicik hat filtresi bizim tesisin harmoniğini alamaz.ki alsa da çift sayılı harmoniklerimi alamaz.Bu durumda da benim PF asla 1 olamaz.
Bilgi:işletmemde Cosinüsq = 1 ... pf ise 0,95 indüktif civarı.

Forum istatistikleri

Konular
129,182
Kullanıcılar
451,539
Son üye
mrh46

Yeni konular

Geri