kendini geliştirme hakkında görüşleriniz..

otomasyon konusunda Türkiye'de yapılanlar, Türkiye nin dünya haritasındaki yeri kadar.
Gerisini siz hesap edin. Biz sadece başkalarının yaptıkları, geliştirdikleri ürünleri kullanmakla meşgulüz.

Üniversitelerde verilen eğitimler yetersiz. Eğitim sistemi komple yanlış desem herhalde doğru olur.

amerika Atatürk öldükten 2 sene sonra uydudan Türkiye nin fotoğrafını çekmiş. Adamlarda o yıllardaki teknolojiye bakın. Bir de bizimkine.
İntel in 50 sene sonra piyasaya çıkartacağı cpu ları şimdiden bi köşeye koydukları söyleniyor.

Almanca biliyorsanız, Otomasyon yada Mekatronik eğitiminizi Almanya'da yada Avusturya'da alın derim.

ben şu an Avusturya Linz üniversitesine geçiş yapabilmek için Almanca eğitimi alıyorum.
Türkiye de otomasyon sadece fualarda göreceklerimizden ibaret.

olanı kullanmak değil, olmayanı bulmak, geliştirmek, satmak, sattırmaktır otomasyonun para kazandıran kısmı.

saygılarımla

otomasyon konusunda Türkiye'de yapılanlar, Türkiye nin dünya haritasındaki yeri kadar.
Gerisini siz hesap edin. Biz sadece başkalarının yaptıkları, geliştirdikleri ürünleri kullanmakla meşgulüz.

Üniversitelerde verilen eğitimler yetersiz. Eğitim sistemi komple yanlış desem herhalde doğru olur.

amerika Atatürk öldükten 2 sene sonra uydudan Türkiye nin fotoğrafını çekmiş. Adamlarda o yıllardaki teknolojiye bakın. Bir de bizimkine.
İntel in 50 sene sonra piyasaya çıkartacağı cpu ları şimdiden bi köşeye koydukları söyleniyor.

Almanca biliyorsanız, Otomasyon yada Mekatronik eğitiminizi Almanya'da yada Avusturya'da alın derim.

ben şu an Avusturya Linz üniversitesine geçiş yapabilmek için Almanca eğitimi alıyorum.

olanı kullanmak değil, olmayanı bulmak, geliştirmek, satmak, sattırmaktır otomasyonun para kazandıran kısmı.

saygılarımla

amerikalıların ilk roket denemeleri 2. dünya savaşından sonraydı Atatürk
öldükten sonra nasıl uydu fotografları çektiğini anlayamadım
üniversitelerimizde verilen eğitimin yetersizliği sözünüze sonuna kadar katılıyorum ama bu kişinin kendini geliştirmesine engel değil yeterki gelişime açık olsun ve çalışsın

saygılarımla

biraz ağır geldi bu bana.gerçekten yeni birşeyler yaratan ugraşan arkadaslarımızda var bence.bu tamamiyle kişi ve imkanlara baglı ama bizim almanca kursuna gidecek paralarımız olmadı bunlarda hayat standartı diyebiliriz bence normal

inanın arkadaşlar kendini geiştir yetiştir, şunu öğren bunu öğren ahkam kesenlerden de laflarından da bıktım artık.. kimse yanlış anlamasın değerli forum üyelerine hiçbnirşey demiyorum sadece şu kapatilist düzeni lanetliyorum.. bu forumda araştırma yapan kişilerde mutlaka potansiyel var ki buralarda az da olsa bilgi sahibi olmaya çalışıyorlar.. ama gel gelelim ki her potansiyelin parası da olmuyoır maddi imkansızlıklar bazen insanın öyle ki eli kollu bağlanıyor ki çok fazla bişi yapamıyorsun

saygılar
"ipleri kopardım da zincirler kopmuyor be usta"

Bedensel,ruhsal,maddi manevi güçlerimizi çogu zaman Teknolojik gelişim haricindeki herşey için kullandık.
Bizden ürün üretimi konusunda çok daha ileride olan firmalara yetişmemiz çok zor görünüyor.(Elektronik komponentler,plc,operatör paneli vs..)
Çünkü biz hammedde sıkıntısı çekmeyecek olsakta bu işe yatırım yapmak isteyen insanları bulmak gerçekten zor.
Umutsuz değiliz tabiki gelecekte bu işlere yatırırm yapabilecek seviye ye belki aramızdan birileride ulaşabilir.

Ama şu anda bizim yapabileceklerimiz elimizde var olan ürünlerden verimi yüksek, olanlardan farklı sistemler üretmektir.Ve makinecilik alanında bunu yapan birçok firma var.

Asıl konunun cevabına gelince nerede kendinizi mutlu ve güçlü hissedecekseniz oraya yönelin.
Yeni bir makine panosu başında 36 saat durmadan çalışırken mutlu olabiliyorsanız.Otomasyona yönelin...
Mikroişlemci kullanarak yeni bir sistem tasarlamak için kodlarla boğuşup sonunda bir ürün elde etmek için saatlerce bilgisayar başında gözlerinizi bozarak mutlu olacaksanız.Elektronik ve mikroişlemcilerle ilgilenin...
Önünüze inşşaat halinde bir yapıyı verip bunu kullanılabilir hale getir sıfırdan tüm tesissatını bitirmek sizi mutlu edecekse elektriğe yönelin...
Lütfen örneklere takılmayın şimdi kafamdan geçenler...
Ama şunu unutmayın otomasyona da yönelseniz,elektroniğede yöenlseniz,elektriğede yönelseniz,yazılımada yönelseniz...birgün mutlaka detaylı olmasada bunların herbiri ile karşılaşacaksınız.
Saygılarımla

Alıntı:
sdc07 Nickli Üyeden Alıntı
Sevgili kardeşim her şeyden önce bir dalda uzmanlaşmanı tavsiye ederim. Ne kadar iyi kendini yetiştirisen yetiştir bilmediğin bir şeyler mutlaka çıkacakır. Ama senin durumunda ben olsam otamasyon üzerine yoğunlaşırdım. Gelecek orda çünki .... Ve herşeyden önce diğer baranşları 5 yıllık kalfada yapıyor. Neden okudun peki...
Bunu söylerken ben elektrik teknisyeniyim... Ve mutlaka yurt dışına çık; ama mutlaka kafa yapın, düşünce tarzın, değer yargıların çok değişecek göreceksin ... Sayğılar...

alıntı: avcı kaplan
Bir dalda uzmanlaşma konusunda seninle hem fikiriz ama diğer söylediklerin doğru değil sn sdc07.
5 yıllık kalfanın neler yaptığını geride bıraktığım 22 sene bana gösterdi hiç anlatmayayım stand-up yapmaya gerek yok. Meslekte hiç bir dal basite indirgenemez.Her işin incelikleri ve püf noktaları vardır.
Yurtdışı mevzusuna gelirsek değer yargıların değişecektir o kesin bol bol domuz eti yiyeceğin için ancak kafa yapın olumsuz değişecektir bende almanyaya gittim teknik elemanları kurulmuş robot gibi kalıplaşmış bilgiler ve uygulamalrın dışına çıkmazlar. Arıza bulma yetenekleri nerdeyse sıfır. Genelleme yapmak istemiyorum ama benim gördüklerim böyle...
otomasyon

ARKADAŞIM SENİN SORUNU NE BİR MESLEKTAŞIMIZ SORMUŞ VE DİĞER BİR MESLEKTAŞIMIZ CEVAP VERMİŞ BEYEN MEYE BİLİRSİN BU SENİN DOĞAL HAKKIN AMA YAKŞAŞIMIN ÇOK İTİCİ VE TERBİYESİZCE AVCIKAPLAN SENİ KINIYORUM BENCE SENİN GİBİ İNSANLARIN BURDA YERİ YOK. Bu tür yazımdan dolayı diğer tüm üyelerden özür dilerim...

ben mekatronik teknikeriyim PLC üzerinde yoğunlaşmak istiyorum ama bana diyolarki deneyimli eleman lazım nereye gittiysek bu cevabı aldık o beni yetiştirmezse öbürü beni yetiştirmezse ben nerde deneyimli olup ben deneyimliyim diyebileceğim... aksine otomasyonda çalışmayıda okadar çok istiyorumki.. neyse hayırlısı

ben mekatronik teknikeriyim PLC üzerinde yoğunlaşmak istiyorum ama bana diyolarki deneyimli eleman lazım nereye gittiysek bu cevabı aldık o beni yetiştirmezse öbürü beni yetiştirmezse ben nerde deneyimli olup ben deneyimliyim diyebileceğim... aksine otomasyonda çalışmayıda okadar çok istiyorumki.. neyse hayırlısı

bilgi ve becerilerine güveniyorsan eğer, açık açık gittiğin firmalara ben bu işi biliyorum kardeşim de :D maaşlarınızı yüksek talep edin. bu sizin çalıştığınız konudaki kalitenizi bir nebze de olsa karşı tarafa hissettirir. baktın olmadı, işe gire çıka gire çıka öğreniyorsun zaten.
mekatronik teknikerisin madem, teorik olarak bir sıkıntı yasamayacaksındır. tek sıkıntın deneyim. o da çalışmadan olmuyor malesef.:cool:

yolun açık olsun..

Arkadasim burda cevap yazanlar ise gireli belli sureler olmus, ben yeni mezun bir arkadasin olarak soruna cevap vereyim.Oncelikle Turkiye yasadigini unutup buyuk hayallere kapilma.Otomasyon dalini secip buyuk hayalleri olan arkadaslarim pisman oldu.Komik rakamlar teklif ediliyor ve hayalleri bi kenara birakip santiyelerin yollarini tuttular.Ben bu yil YTU den mezun oldum, Elektrik tesisleri konusunda kendimi gelistirdim.Okulun 3.sinifinda ise girdim 2 yil istanbulda calistim.Mezun olur olmaz santiye sefi oldum. Suanda Ummanda yapilan dunyanin 4. buyuk projesi olan Blue City projesinde calisiyorum.Sana tavsiyem acilen taahhut isi yapan bi sirkete gir kendini gelistir,hatta para falan almadan bile calis.Yoksa otomasyoncu olursan su durumdaki piyasada verirler eline bir canta ayda 1000 lira maasa istanbulda armatur satarsin.Saglicakla kal.

Forum istatistikleri

Konular
128,831
Kullanıcılar
450,922
Son üye
yusuf4141.

Yeni konular

Geri