Klima Fanı Kondansatörü Değiştirme 1 mf Yerine 2 mf?

Bahsedilen sistemde kondansatörün büyük değerli olmasının herhangi olumsuz bir etkisi olmaz. Ancak düşük değerli olsaydı problem yaşayabilirdin.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kondansatör değiştirirken mikrofarat değerine uyunuz voltajı töleraslı olabilir çünkü kondansatör mikrofarat degerleri motorun akımına göre hesaplanır

kondansatör değeri biraz motor gücü ie ilgili görünsede motor dizaynı ile de çok ilgilidir herhangibir güçte motor yapılıyorsa mesela 1HB monafaze motorda ana sargı 1 HB gücü karşılayabilecek şekilde dizayn edilmiş ise yardımcı sargı sadece ilk momenti yenip motora yön vermek için kullanılır dolasıyla ilk kalkınmayı yenip motor dönmeye başlayınca devre dışı bırakmak gerekir çünki ilk kalkış için o momenti yenmek için yardımcı sargıya kondansatör büyük tutularak güçsüz sargıyı güçlendirmek için aşırı akım vermek gibi ana sargı normal dönmek isterken yardımcı sargı aşırı dönmesini istiyeceğinden yardımcı sargı devre dışı yani kondansatör bırakılmaz ise motor yanar diğer sistem mesela 1HB nin yüzde 75 i ana sargı yüzde 25 i yardımcı olarak dizayn edildiğinde yardımcı sargı 1HB yi tamamlamak ve yön vermek için kullanılır devamlı devrede olması gerekir her iki sargınında motoru aynı hızda döndürmesi sağlanacak şekilde kondansatör seçilir firma nasıl dizayn etmişse o kondansatörden başkası kullanılmaz ( daimi devre)küçük kullanırsa veya büyük kullanırsak devir çakışması olacağından motor ısınır
detaylı bilgi için
[email protected]
www.sogutmagazları.com
www.alsersogutma.com

İlhan abi seni burada gördüğüme çok sevindim ben Taylan Diyar abinin çömeziyim hatırlamışsındır umarım en son 2010 yılında tayin olmadan önce senin dükkanından torklu havşa takımı almıştım :D senin üstün bilgilerinde buradada yararlanacak bir sürü insan yararlanacağı için çok şanslılar bende senin Diyar abiye öğrettiğin bilgilerden bende elimden geldiğince yararlandım ve bilgilendim dahada öğrenecek çok şeyim var sizlerden hayırlı işler

Forum istatistikleri

Konular
129,058
Kullanıcılar
451,330
Son üye
Ahmet.t.

Yeni konular

Geri