Klima motoru arızalı mı?

cashlord

Üye
Merhabalar,

Yaklaşık 10-12 yıllık eski tip Arçelik klimaya sahibim. Klimamın soğutmasından yana bir problem yaşamadım hiç ancak son zamanlarda dış üniteden gelen titreme ve çok sesli çalıştığı için bir klima servisine baktırdım ve fanda yalama problemi olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi. Tamamdır dedik 2 gün sonra yeni bir fan getirip taktılar. İlk 2-3 gün eskisine göre soğutmasında bir tık azalma olduğunu fark ettim ancak daha sonra bu problem kendiliğinden düzeldi. Ancak bir sabah kalktığımda evdeki sigortanın attığını gördüm. Sigortayı kaldırdım ancak klimamı açtıktan kısa bir süre sonra yani ortalama 3-4 dakika içerisinde tekrardan sigortayı attırdığını gördüm. Hem kendi sigortasını attırıyordu hem de evdeki sigortayı attırıyordu. 2-3 sefer denemeler yaptım ancak hep aynı şekilde devam etti. Daha sonra klimayı açtığımda balkona çıkıp dış üniteye baktım, dış ünite devreye girmiyordu sanırım tam devreye gireceği sırada sigortaları attırıyordu. Klimacıyı aradım ve olanları anlattım geldiler kontrol ettiler. Elektrik kontrolü yaptılar bir problem bulamadılar. Daha sonra dış üniteyi sökerek getirdikleri farklı bir fiş ile denememi istediler. Fişi taktıktan sonra yine sigortaları attırdı. Klimayı içeriden açmadık dış üniteden kontrol ettiler. Daha sonra farklı bir fişe takmamı istediler farklı bir fişe taktım yine aynı şekilde sigortaları attırdı. Daha sonra usta bana klimanın moturunun yandığını ve bu klima için masrafa değmeyeceğini iletti. Artık bu motorlar üretilmediği için size mecburen çıkma bir motor getirip takarım fakat 1-2 ay sonra tekrardan problem olup olmayacağına asla garanti veremem ve masrafı da fazla en iyisi yeni bir klima alıp taktırmanızdır dediler bu klimaya değmez dediler. Sizce gerçekten motoru yanmış olabilir mi veya farklı bir yerde sorun olabilir mi sizce farklı bir ustaya göstermeli miyim?

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bence farklı bir ustaya gösterin.

Gösterirken kompresörün sargılarını ölçsün ve kalkış kapasitörünü de ölçsün yada değiştirip denesin. 10 yıllık Klima eski değil.

Bence farklı bir ustaya gösterin.

Gösterirken kompresörün sargılarını ölçsün ve kalkış kapasitörünü de ölçsün yada değiştirip denesin. 10 yıllık Klima eski değil.
Cevabınız için teşekkür ederim. Yani yaklaşık yarım saat boyunca bir şeyler ölçtüler ne ölçtüler bilmiyorum dış ünitenin yanındaki bu kabloların olduğu kısmı açtı önce orayı ölçtü farklı kablolarla sanırım denemeler yaptılar daha sonra dış üniteyi önden söküp ölçtüler daha sonra siyah bir kablo getirip fişe taktırdılar onda sigorta atmaya başladı zaten bu arada yanlışlıkla 10 yıl yazmışım klima 20 yıllık baya eski bir model. Plasma klimaların ilk çıktığı dönemlerde almıştık. Yine de baktırmamı öneriyorsanız 20 yıllık olmasına rağmen farklı bir ustaya göstereyim.

20 yıllık için bir şey diyemem ama sigorta attırma durumu iki nedenle olur.

Birincisi evet kompresör motoru yanık yada kısa devredir

İkincisi kalkış kapasitörü değer kaybetmiştir kalkınmak isteyip aşırı akım çekip atabilir.

Karar sizin. Cihaz temiz ise kullanmaya devam etmek istiyorsanız ikinci bir ustaya göstermekte fayda var.

Birde Klima komprrsörleri artık üniversal gibi oldu. Kapasiteye göre kompresör artık günümüzde kolay bulunuyor.

20 yıllık için bir şey diyemem ama sigorta attırma durumu iki nedenle olur.

Birincisi evet kompresör motoru yanık yada kısa devredir

İkincisi kalkış kapasitörü değer kaybetmiştir kalkınmak isteyip aşırı akım çekip atabilir.

Karar sizin. Cihaz temiz ise kullanmaya devam etmek istiyorsanız ikinci bir ustaya göstermekte fayda var.

Birde Klima komprrsörleri artık üniversal gibi oldu. Kapasiteye göre kompresör artık günümüzde kolay bulunuyor.
Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için farklı bir ustaya göstereceğim sanırım haftaiçinde. Peki sizce bu dış ünite fan değişikliğinin bu durumu tetiklemiş olma ihtimali var mıdır çünkü daha öncesinde iç üniteden anakartı yanmıştı klimamın tamir edildi onun dışında bir işlem görmemişti ancak dış ünite ses yaptığı için mecburen fanı değiştirdik ses azaldı fakat fan değişikliğinin 15 gün sonrasında bu duruma geldik. Sizce bir alakası olabilir mi?

Dış ünitede fan yataklamaları bozuldu ise gürültülü çalışmaya neden olur.

Ancak bu sigorta attırma durumu fandan mı kompresörden mi olduğu ölçerek netleştirmek lazım.

Bence ikinci bir servisten bilgi almanızda fayda var.

Klima kompresörü artık üretilmiyor diye bir şey yok, tabi ki sıfırı var ama ustam dürüstmüş çıkma takacağını söylemiş en azından, çıkma takıp sıfır taktım da diyebilirdi. Arızanız fan motoruyla başlamış yüksek ihtimal rulman dağıtmış ses yapmış ve yenisiyle değiştirmişler.

Sonrasında kompresörünüzde arıza yapmış, bence ustaların yaklaşımı normal, çünkü sinyal kablolarında kısa devre olabilir ihtimalini ortadan kaldırmak için direkt dış üniteden kompresöre enerji verip denemişler, sonra ön kapağı açıp bakmışlar kablolarda yanık kopukluk var mı diye gerekli ölçümleri de yaptılar diyorsunuz dolayısı ile kompresör sargılarınız maalesef kısa devre olmuş.

Bana sorarsanız sıfır bir kompresör taktırabilirsiniz ama 20 yıllık cihaz tabi ki ilerleyen dönemlerde aktif çalışan başka parçalarında da sorunlar çıkarabilir. Örneğin iç ünite fan motoru yada ne bileyim iç ünite fan kapasitörü vs gibi parçalar bozulabilir, fakat bunlarda kompresör kadar maliyetli olmaz.

Tercih tamamen sizin, şuan eve sokulabilecek orta kalite 12 bin BTU bir cihaz 22 binden aşağı değil maalesef. Kompresör ve işçilik fiyatlarıyla sıfır klima fiyatlarını karşılaştırıp değerlendirebilirsiniz. iyi günler.

Dış ünitede fan yataklamaları bozuldu ise gürültülü çalışmaya neden olur.

Ancak bu sigorta attırma durumu fandan mı kompresörden mi olduğu ölçerek netleştirmek lazım.

Bence ikinci bir servisten bilgi almanızda fayda var.
Klima kompresörü artık üretilmiyor diye bir şey yok, tabi ki sıfırı var ama ustam dürüstmüş çıkma takacağını söylemiş en azından, çıkma takıp sıfır taktım da diyebilirdi. Arızanız fan motoruyla başlamış yüksek ihtimal rulman dağıtmış ses yapmış ve yenisiyle değiştirmişler.

Sonrasında kompresörünüzde arıza yapmış, bence ustaların yaklaşımı normal, çünkü sinyal kablolarında kısa devre olabilir ihtimalini ortadan kaldırmak için direkt dış üniteden kompresöre enerji verip denemişler, sonra ön kapağı açıp bakmışlar kablolarda yanık kopukluk var mı diye gerekli ölçümleri de yaptılar diyorsunuz dolayısı ile kompresör sargılarınız maalesef kısa devre olmuş.

Bana sorarsanız sıfır bir kompresör taktırabilirsiniz ama 20 yıllık cihaz tabi ki ilerleyen dönemlerde aktif çalışan başka parçalarında da sorunlar çıkarabilir. Örneğin iç ünite fan motoru yada ne bileyim iç ünite fan kapasitörü vs gibi parçalar bozulabilir, fakat bunlarda kompresör kadar maliyetli olmaz.

Tercih tamamen sizin, şuan eve sokulabilecek orta kalite 12 bin BTU bir cihaz 22 binden aşağı değil maalesef. Kompresör ve işçilik fiyatlarıyla sıfır klima fiyatlarını karşılaştırıp değerlendirebilirsiniz. iyi günler.
Bugün farklı bir usta geldi baktı ölçüm vesaire yaptı aynı şekilde konuştu yani klimanın motoru arızalanmış yaklaşık 10 bin TL masrafı olur dedi sizce değer mi bu klimaya usta eğer düzenli iç ve dış ünite bakımını yaptırırsanız bir sıkıntı çıkartmaz dedi. Kararsız kaldım sizce hangi yolu izlemek daha iyi yeni klima almak için bütçe sıkmak zorunda kalmam gerekiyor.

Son düzenleme:
Cihazınızı görmediğim için yorumum şöyle olacak.

20 yıllık bir makina için 10000 tl Masraf yapmak riskli olur. Masraf sonrası uzun ömürlü olup olmayacağı da belirsiz.

Bu masrafı yapmaktansa cihazı yenilemek daha mantıklı gibi. Hem yenilemiş olacaksınız. Hemde yeni nesil inverter cihaz daha az enerji harcayacak.

Bugün farklı bir usta geldi baktı ölçüm vesaire yaptı aynı şekilde konuştu yani klimanın motoru arızalanmış yaklaşık 10 bin TL masrafı olur dedi sizce değer mi bu klimaya usta eğer düzenli iç ve dış ünite bakımını yaptırırsanız bir sıkıntı çıkartmaz dedi. Kararsız kaldım sizce hangi yolu izlemek daha iyi yeni klima almak için bütçe sıkmak zorunda kalmam gerekiyor.
Hocam gaz kompresör işçilik derken bu sıcaklarda ustalar icin normal fiyat 8-10 bin arası.

Benim tavsiyem yeni cihaz almanizdan yana bi 10 sene de o gider kullanıma bağlı yani çalışma saatine vurarak 10 yıl kafanız rahat kullanırsınız. Sağlıcakla...

Forum istatistikleri

Konular
128,729
Kullanıcılar
450,782
Son üye
mjr

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri