km göstergesi yardım

mecrix

Üye
Bir sorunum hakkında yardımlarınızı bekliyorum iyi kötü cevap verirseniz sevinirim arkadaşlar aklımda bir proje var fakat mantıkta yürütüyorum ama gerçekleştirecek olunca sorunlar çıkıyor projemde motorbisiklet'in km saatinden km yi okutmam gerekiyor 16f877 kullanmayı pilanlıyorum adc den çok turlu pot ile okutmak istedim fakat km ibresinin dönmesi pot'u döndürmeye yetmediği için başarılı olamadım 2. yöntemde km saatin de her 5 kmh hıza bir iletken yerleştirip portları her 5 km de bir bağlayıp ibredende gnd verip button gibi kullanıp pic e okutmayı planlıyordum fakat ondada port yetmediğinden sıkıntı cekeceğim bir de bisiklet hız göstergesi devresinden esinlenim adc port'undan reed anahtar ile yapmayı düşündüm ondada 70 80 km hızda ne kadar sağlıklı olabilirki diye düşünüyorum fikirlerinizi bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim işteki asıl maksat hız değerini alıp lcd ye yazdırmak.

Geçmiş yıllarda TUBİTAK Bilim ve Teknik dergisinde böyle bir proje yayınlanmıştı. Reed anahtar kullanılarak oluşturulan hız bilgisi LCD ekranda gösteriliyor. Elimde ilgili projenin olduğu dergi olması gerekir. Yarın kontrol edip eklerim inşaallah. Bir fikir vermesi açısından incelersin projeyi.

inceledim hocam o projeyi fakat reed anahtarla 80 km den sonra sağlıklı çalışcağını zannetmiyorum ama ginede teşekkür ederim cevap için

bir adet neodyum mıknatısı alınır. bir adet hall effect sensor alınır. neodyum canta yapıştırılır. sensorde karşısına bağlanır.

tekerleğin çapı ölçülür. pic in rb0 interrupt kesmesi kullanılır. saniyede bir okunur ve silinir. okunan değer ile tekerlek çapı çarpılıp ekrana yazılır. değil 80km 580km ile gitsen hall effect kaçırmaz

zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim hocam söylediğiniz yöntemi deneyecem

Sayın mecrix neodyum mıknatıs konusuyla ilgili tecrübelerini aktarırsan sevinirim.

Sayın MAIN_LOOP ; sensorun bilgi sayfalarına şöyle bir göz attım. Oldukça fazla kullanım alanı var. Dolayısıyla farklı klıflarda sensörler olduğunu düşünüyorum. Konu ile ilgili bilginiz varsa hangi kılıfta sensör almalıyım.

to92 kılıfında bc337 gibi olanlar olabilir. önemli olan mıknatıs geçişlerini algılayacak şekilde montaj yapılabilmesi

proje aşamasında sonuca ulaşınca gerekli bilgileri paylaşırım husam881

Mecrix merhaba;

Bu taz uygulamalar genellikle optik sensörler aracılığıyla yapılmaktadır.Algılayıcı (sensor) dönen cisimi (tekeri) temassız olarak algıladığı için çok hızlı olsa bile hatasız olarak ölçüm yapabilmektedir.

Dolayısı ile sensorden alınan datayı yazılımla işleyerek lcd, 7seg. veya herhangi bir göstergeçte izleyebilirsin.
Başarılar...

Mecrix merhaba;

Bu taz uygulamalar genellikle optik sensörler aracılığıyla yapılmaktadır.Algılayıcı (sensor) dönen cisimi (tekeri) temassız olarak algıladığı için çok hızlı olsa bile hatasız olarak ölçüm yapabilmektedir.

Dolayısı ile sensorden alınan datayı yazılımla işleyerek lcd, 7seg. veya herhangi bir göstergeçte izleyebilirsin.
Başarılar...

optik elemanlar genellikle dış ortamlarda pek tercih edilmezler. dezavantajları arasında ortam ışığından etkilenme,toz,kir,yağ gibi faktörlerden olumsuz etkilenirler. arabalarda mesela krank shatf dişlerini hall effect sensor ile algılarlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,920
Kullanıcılar
451,086
Son üye
micromaster39

Yeni konular

Geri