kompanzasyon panosu hk.

rojamın

Üye
merhaba arkadaşlar bir yerin kompanzasyon panosunu yeniledim. ama iki makine var bir türlü reaktif güç kontrol rolesi devreye kondansatör almıyor başka bir makine daha var çalıştığı zaman role kondnsatör devreye alıyor. akım trafosunun yüksek olabileceğini düşündüm değerini 100/5 ten 50/5'e indirdim yine aynı sorun devam ediyor.
-akım trafosu panodan yaklaşık 5-6 metre uzakta termik şalterin hemen -üstünden aldım
-akım trafo kabloları 2-3 metre yeraltından da geliyor.
-endex takibi yapıyorum hem reaktif hemde capasitif giriyor
-hiç çalıştırılmayan makine kondansatör devreye aldırıyor çalışan makineler devreye aldırmıyor
acaba akım trafosu uzak olupta algılamasımı geç oluyor.
son bir not makineler yaklaşık 10-15 saniye çalışıyor duruyor 20-30 saniye duruyor tekrar çalışıyor. kalıp makinesi bu
teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
merhaba arkadaşlar bir yerin kompanzasyon panosunu yeniledim. ama iki makine var bir türlü reaktif güç kontrol rolesi devreye kondansatör almıyor başka bir makine daha var çalıştığı zaman role kondnsatör devreye alıyor. akım trafosunun yüksek olabileceğini düşündüm değerini 100/5 ten 50/5'e indirdim yine aynı sorun devam ediyor.
-akım trafosu panodan yaklaşık 5-6 metre uzakta termik şalterin hemen -üstünden aldım
-hiç çalıştırılmayan makine kondansatör devreye aldırıyor çalışan makineler devreye aldırmıyor
son bir not makineler yaklaşık 10-15 saniye çalışıyor duruyor 20-30 saniye duruyor tekrar çalışıyor. kalıp makinesi bu
teşekkürler

Alternatif-1-Mevcut kompanzasyon panosuna ALRON dinamik kompanzasyon ünitesi desteği alabilirsin.
Alternatif-2-Tristörlü kompanzasyon sistemi kullanabilirsin.
Alternatif-3-Devreye hızlı girip çıkan yüklerine münferit kompanzasyon yapabilirsin.
Makina sayın çok fazla değilse en ekonomik yöntem alternatif 3'dür kondansatör gücünü iyi belirlemen gerekir. Bu durumda mevcut kompanzasyon sistemine dokunmana gerek yok.
Not: Akım trafoları ile röle arası mesafenin uzaması olumsuz bir etkendir. Ancak probleminizin temel unsuru değildir.Kontaktörlü kompanzasyon sisteminde rölenin devreye kondansatör alması zaten min 8sn'ye ayarlanmalıdır.Sizin alıcınızın çalışma süresi zaten bu kadar süre asıl probleminiz budur.
Konu ismini imdat!,yardım edin! SOS! türü başlıklarla açmayın lütfen. Konu ismini değiştirmenizi rica edeceğim sizden.Konu ismini değiştirdiğiniz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Alternatif-1-Mevcut kompanzasyon panosuna ALRON dinamik kompanzasyon ünitesi desteği alabilirsin.
Alternatif-3-Devreye hızlı girip çıkan yüklerine münferit kompanzasyon yapabilirsin.
Makina sayın çok fazla değilse en ekonomik yöntem alternatif 3'dür kondansatör gücünü iyi belirlemen gerekir. Bu durumda mevcut kompanzasyon sistemine dokunmana gerek yok.
Not: Akım trafoları ile röle arası mesafenin uzaması olumsuz bir etkendir. Ancak probleminizin temel unsuru değildir.Kontaktörlü kompanzasyon sisteminde rölenin devreye kondansatör alması zaten min 8sn'ye ayarlanmalıdır.Sizin alıcınızın çalışma süresi zaten bu kadar süre asıl probleminiz budur.
Konu ismini imdat!,yardım edin! SOS! türü başlıklarla açmayın lütfen. Konu ismini değiştirmenizi rica edeceğim sizden.

hızlı yük varsa ......
ALRON dinamik kompanzasyon ünitesi desteği alabilirsin.

sorunun akım trafosundan olmadığını belirtmişsiniz teşekkürler 2 adet makine var münferit sistem yapacağım. teşekkürler

Öncelikle akım trafo kablolarını yerin üzerine çıkarıp kısa tutmanı tavsiye ederim, çok yerde sıkıntı yaşatır bunun uzaması. Bu çözmez ise, hızlı değişen yüklerin için tristörlü süstem kullanman gerekir, değişen yüklerin kadar bir sistem ilave edersen en azından kontaktör gir-çık ve reaktif derdini çözersin. yükler dengesiz ise EKM dengeli ise EKT serisini öneririrm.

Akım trafo kablolarının kısa tutulması reaktif güç kontrol rolesinin daha hasas edermi makinelerin gücü fazla değil tristörlü sistem çok pahalı olur işletmeye göre

Akım trafo kabloları uzadıkça (biz cihaz tipi kompoanzasyon ürettiğimiz için gerektiğinde uzak mesafelerede koyabiliyoruz cihazları) gelen bilgi bozuluyor (genellikle kapasitif yöne meylediyor) bu yüzden ya kablo çapını artırıyoruz yada kendi cihazlarımızda bulunan off set ayarı ile analizörü takip ederek düzeltiyoruz. Kabloları kısaltmak işe kesin yarar diyemiyorum ama çıkarmadanda deneme yapabilirsiniz. dışarıdan en kısa hattan bir kablo çekerek deneyin iyileşme görmezseniz iptal edip eskisini kullanabilirsiniz.

teşekkürler

Yükün devreye girme süresi 10-15sn demişsiniz kontaktörlü sistem bu sürede kademe devreye alamaz aldığı anda zaten yük çıkmış olur çıkarana kadarda birsüre geçer ve bu süre zarfında sistem kapasitif çalışır. Sizin mevcut kompanzasyon sisteminiz bunu karşılayamıyor. İleriye dönük bu tür yüklerinizin sayısı işletmenizde artacaksa Dinamik kompanzasyon yada tristörlü kompanzasyon tavsiye ederim. Makina yükü değişken değilse yalnız bu makineler için bağımsız kompanzasyon yapabilirsiniz buda bir çözümdür.
Akım trafosu röle arası mesafe 2m'yi geçmese iyi olur gerilim düşümü oluşur sinyalin bozulmasına sebep olur hele hele metal aksama dolanarak gitme durumu söz konusuysa problem yaşarsınız. Röleyi akım trafosuna yakın monte edin kumanda kablolarınız uzasın hiç önemli değil.

sistem genel itibariyle 3 fazlı çalışıyor entes rgt12 kullanıyorum yani sadece 3 fazlı kondansatör kullanılıyor ama 8 kademe kullanıyorum sistemide 8 kademe diye ayarladım

Forum istatistikleri

Konular
129,165
Kullanıcılar
451,516
Son üye
SERDAR ASLAN

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri