Kompanzasyon sorunu

arkadaslar,

aslinda biraz da merak ettigim icin sormak istiyorum.
su anda bircok yerde uygulanan kendi kontroloru olan, 24 kademeli, tristor anahtarlamali tak-calistir sistemler var..
klasik yontemlerde yasanan ve burada cozum bulmaya calistigimiz problemlerin neredeyse hepsini ortadan kaldiriyorlar..
fiyatin yani sira bu sistemleri hic tercih etmemekte veya aklimiza getirmemekteki nedenler nedir acaba?
kaba bir hesapla maliyetlerin cok farkli olmadigini dusunuyorum da...

Tek sebebi maaliyet.Ayrıca tesisin yük yapısı tristörlü(hızlı)kompanzasyon yapmaya gerek duymayacak nitelikte ise kimse ekstra masraf yapmak istemez.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Tek sebebi maaliyet.Ayrıca tesisin yük yapısı tristörlü(hızlı)kompanzasyon yapmaya gerek duymayacak nitelikte ise kimse ekstra masraf yapmak istemez.

sn. avcikaplan,
tabi kimse fazla odemek istemez..:)
ancak benim bildigim kadariyla ikisi arasinda ozellikle dusuk guclerde pek fark yok..
aslinda sorumu soyle sormaliydim..
kurulu gucu dusuk ve dengesiz yukler oldugu zaman aklimiza hemen xxx rolesi ile birlikte monofaz ve trifaz kondansator kullanmak geliyor..diger alternatifleri (fiyat bilgisi dahi almadan) hic dusunmuyoruz..
bu aliskanliklarin bir sonucu olabilir mi...
veya klasik roleli sistemde bir problem oldugunda mudahele etmenin kolay, digerinde biraz daha zor olmasi mesela...
ben ikincisinin biraz agir bastigini dusunuyorum da....

Evet alışkanlık Görür görmez sorunu ve çözümünü anında gözünüzde canlandırabilme vs..

Powerman06 arkadaşımız haklı. Yeni teknolojiler de dikkate değer. Başka kriterler de var mesela, uzun süre sorun yaşamama, daha temiz bir anahtarlama metodu ile şebekeyi ve kullanılan enerjiyi kirletmeme, hızlı oluşu ile reaktif seviyelerinin klasik sistemlere göre daha düşük olması gibi. Uzun vadede daha ekonomik olacağına kuşku yok ve yerli teknolojiler bu konuda oldukça iyi noktada..

Forum istatistikleri

Konular
129,215
Kullanıcılar
451,581
Son üye
batuhan.ozdemir

Yeni konular

Geri