Kompanzasyon sorusu

tex

Üye
Mrb arkadaşlar ben tarımsal sulama işi yapan bir elektrikçiyim şöyle bir sıkıntım var bir trafom var 250 kva buna abone olmuş bir sayacım 8 tane de arasayacım var bana gelen fatura sürekli endüktif reaktif cezaya giriyor bu ana sayacım × 5 ben bu sayacın değerlerini nasıl çıkarabilirim ve diğer ara sayaçlardan kondansatörleri takip ediyorum fakat değerleri 2 ayda bir alıyorum bir arasayacım da hem kapasitif hem endüktif cezaya girdiğini gördüm böyle bir şey mümkünmüdür ? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler ayr

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Mrb arkadaşlar ben tarımsal sulama işi yapan bir elektrikçiyim şöyle bir sıkıntım var bir trafom var 250 kva buna abone olmuş bir sayacım 8 tane de arasayacım var bana gelen fatura sürekli endüktif reaktif cezaya giriyor bu ana sayacım × 5 ben bu sayacın değerlerini nasıl çıkarabilirim ve diğer ara sayaçlardan kondansatörleri takip ediyorum fakat değerleri 2 ayda bir alıyorum bir arasayacım da hem kapasitif hem endüktif cezaya girdiğini gördüm böyle bir şey mümkünmüdür ? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler ayr

Sayacın değerleri derken neyi kastediyorsunuz anlamadım.Ara sayaçlarınızda durum nedir, onlarda da reaktif görüyor musunuz.Sanırım sürekli motor türü yükleriniz var.Eğer durum böyle ise motorlara uygun değerde sabit kondansatör bağlayabilirsiniz.Motorlara ait kompanzasyon panosu yok mu eğer var ise değerleri nedir. x5 sayaç ekranında cosinüsfiyi görebilirsiniz.Buna bakarak net birşey söyleyebiliriz.Sayaç ekranında her faza ait cosinis değeri vardır.Örnek sayaç ekranına cosfisi 0,85 gösterirse reaktifiniz endüktif yönde eğer değerin karşında eksi işareti varsa kapasitif yöndedir. (-085)

Forum istatistikleri

Konular
129,302
Kullanıcılar
451,740
Son üye
Soclon
Geri